Data publikacji:

Jak wyburzyć ścianę? Wyburzanie ściany nośnej oraz działowej

Gruntowne remonty i renowacje domów lub mieszkań często wymagają wyburzenia ścian. Większość domów oraz mieszkań składa się różnego rodzaju ścian, z czego najpopularniejsze to ściany nośne i działowe. Wbrew powszechnie powielanym teoriom, ścian nośnych nie należy wyburzać, jednak wraz z rozwojem technik budownictwa wyburzanie tego typu ścian stało się nie tylko możliwe, ale także stosunkowo łatwe.
jak wyburzyć ścianę
Osoby, które zastanawiają się nad wyburzaniem ścian nośnych lub działowych, często mają wątpliwości co do konstrukcji całego budynku oraz jego wytrzymałości po wyburzeniu wspomnianych ścian. Czy wobec tego można zdecydować się na wyburzenie ścian nośnych lub działowych bez obaw o konstrukcje budynku? W znacznej większości przypadków jest to możliwe, jednak aby odpowiednio się do tego przygotować, warto poznać wszystkie najważniejsze zasady i informacje, które znajdują się poniżej. Poznanie technik wyburzania tego typu ścian pozwoli na przeprowadzenie tego procesu bezpiecznie, zgodnie z prawem i efektywnie.

Wyburzanie ścian – jak się do tego przygotować?

Wyburzanie ściany nośnej lub działowej nigdy nie powinno odbywać się bez kontroli i jasnej zgody architekta lub konstruktora. Niepoprawne zburzenie ściany może skutkować osłabieniem konstrukcji całego budynku, a to z kolei może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. Specjalista, który oceni konstrukcję budynku i rolę ściany, która ma zostać wyburzona, może wyrazić zgodę na taki element remontu.
Innym utrudnieniem, które może skutecznie opóźnić lub całkowicie uniemożliwić wyburzenie jednej ze ścian, są przebiegające w niej instalacje. W przypadku gdy ściana do wyburzenia znajduje się w budynku wielorodzinnym, a instalacja w niej umieszczona dotyczy kilku kondygnacji, jej wyburzenie może okazać się niemożliwe.
Jeśli specjalista wyrazi zgodę na wyburzenie ściany, konieczne jest przedstawienie mu projektu przebudowy, czyli elementu konstrukcji, który zastąpi wyburzoną ścianę. Oprócz niezbędnych zgód oraz planów przebudowy, konieczne może okazać się także wynajęcie kontenera, który pomieści powstały podczas wyburzania ściany gruz.

Ściany nośne – czyli jakie? Jak rozpoznać ściany nośne?

Ściany nośne występują w każdym budynku i stanowią ważny element całej konstrukcji, jednak wiele osób ma problem z ich odnalezieniem w swoim domu. Jak rozpoznać ścianę nośną? Wystarczy wykorzystać jeden ze sprawdzonych sposobów.
Patrząc na plan całego budynku, można zaobserwować, że niektóre ze ścian opierają się o siebie – to są właśnie ściany nośne. Jeśli ściana znajduje się wyłącznie na jednej kondygnacji, zapewne nie jest ścianą nośną, tylko działową.
Aby określić, czy dana ściana jest ścianą nośną, można skorzystać z prostego sposobu, jakim jest jej zmierzenie. Jeśli uzyskany wynik wskazuje, że ściana ma ponad 20 cm grubości, to z dużym prawdopodobieństwem jest to ściana nośna.
Szczelina dylatacyjna również może dostarczyć informacji o funkcji ścian w budynku. Aby ją znaleźć, należy dotrzeć do przestrzeni pod warstwą tynku na połączeniu ściany ze stropem. Jeśli w tym miejscu widoczna jest zaprawa murarska, to należy liczyć się z tym, że obserwowana ściana to ściana nośna.
W przypadku nowoczesnego budownictwa można rozpoznać ścianę nośną na podstawie materiałów, z których została stworzona. Ściana nośna w nowym budownictwie najczęściej jest wykonana z żelbetonowych płyt w odróżnieniu od ścian działowych, które zazwyczaj są stworzone z pustaków lub cegieł.

Wyburzenie ściany nośnej i działowej – najważniejsze informacje

Do wyburzenia ścian, niezależnie od tego, czy są to ściany nośne, czy działowe, niezbędne jest wykorzystanie profesjonalnego sprzętu. Co należy przygotować, aby skutecznie wyburzyć ścianę? Oto lista najważniejszego sprzętu:

Wyburzenie ściany nośnej oraz działowej – o czym należy pamiętać?

Wyburzanie ściany należy rozpocząć od samej góry, a pierwszym krokiem zawsze powinno być wykucie bruzd, które pozwolą na umieszczenie w nich podciągu. Po prawidłowym umieszczeniu podciągu można przystąpić do wyburzania.
Wyburzanie ściany należy przeprowadzać stopniowo, od góry ku dołowi, pozbywając się kolejnych fragmentów ściany. Szczególną ostrożność należy zachować podczas zbliżania się do krawędzi, ponieważ nieostrożny ruch może doprowadzić do trwałego uszkodzenia sąsiadującej ściany.
Po zakończonym wyburzaniu konieczne jest sprawdzenie, czy zamontowany wcześniej podciąg jest w stabilnej pozycji, a strop w pomieszczeniu się nie obniżył.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!