Data modyfikacji:

Jak wyciszyć drzwi wejściowe?

W domu liczy się spokojna atmosfera, a o taką trudno, jeśli z zewnątrz dochodzą głośne i niepokojące dźwięki. Jak sobie z tym poradzić? Spróbuj postawić na jedną z metod wyciszania drzwi wejściowych. Kilka sprawdzonych trików może skutecznie poprawić akustykę wnętrza i zamknąć niepożądanym hałasom drogę do twojego domu.

Drzwi i okna są newralgicznym punktem konstrukcji budynku. To właśnie przez nie do wnętrza dostaje się najwięcej chłodnego powietrza i  głośne dźwięki. Na szczęście, istnieją sprawdzone sposoby na rozwiązanie tego problemu. Wyciszanie drzwi wejściowych do domu lub mieszkania możesz wykonać samodzielnie i co ciekawe, wcale nie zawsze musi to oznaczać wymianę drzwi.

Tapicerka na drzwi wejściowe

Pierwszym sposobem, jaki możesz wykorzystać w celu wyciszania drzwi zewnętrznych, jest montaż tapicerki na drzwi wejściowe. To rozwiązanie ma kilka plusów. Po pierwsze poprawi akustykę skrzydła drzwiowego – dodatkowa warstwa materiału będzie blokować niepożądane dźwięki. Po drugie, tapicerka na drzwi wejściowe będzie pełnić funkcję dodatkowej izolacji termicznej. Jest to zatem szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli chcesz wyciszyć drzwi wejściowe do domu, gdzie nie ma żadnego przedsionka czy wiatrołapu. W  rezultacie możesz zminimalizować straty ciepła i poprawić komfort cieplny wnętrza.

Kolejny plus, który możemy zapisać na konto tapicerek na drzwi wejściowe to fakt, że mogą one dodatkowo urozmaicić stylizację wnętrza. Materiały tego typu najczęściej mają ciekawą formę – mogą być pikowane, przeszywane guzikami czy wykonane z najróżniejszych materiałów. Dlatego decydując się na taki sposób wyciszania drzwi zewnętrznych, możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – poprawić akustykę i udekorować wnętrze.

Skontroluj uszczelki, żeby uszczelnić drzwi wejściowe

Częstą przyczyną problemów z wyciszeniem drzwi zewnętrznych przed hałasami dochodzącymi do mieszkania z korytarza lub z zewnątrz, są wadliwe uszczelki w drzwiach. To właśnie one odpowiadają za wypełnianie niewielkich szpar, jakie znajdują się miedzy ościeżnicą a skrzydłem drzwiowym. O tym, czy uszczelki są w dobrym stanie możesz się łatwo przekonać – gdy przyłożysz rękę do drzwi i wyraźnie poczujesz podmuch chłodniejszego powietrza - to wyraźny znak, że czas na wymianę.

Stare uszczelki usuń np. za pomocą noża malarskiego – to dość łatwe zadanie, więc nie powinno przysporzyć ci problemu. Kolejny krok do wyciszania drzwi wejściowych to montaż nowych uszczelek. Są one najczęściej wyposażone w samoprzylepną folię, więc łatwo osadzisz je w docelowym miejscu. W ten sposób zadbasz nie tylko o wyciszanie drzwi zewnętrznych, ale też poprawisz ich szczelność, więc do wnętrza nie będzie dostawać się chłodne powietrze. W podobny sposób możesz uszczelnić również skrzydła okienne.

Drzwi dźwiękoszczelne

A jeśli borykasz się z problemem naprawdę kłopotliwego hałasu, ponieważ twój dom znajduje się w pobliżu ruchliwej drogi lub drzwi wychodzą na klatkę schodową, konieczny może się okazać montaż drzwi dźwiękoszczelnych. Tzw. skrzydła akustyczne zapewniają wyciszenia nawet na poziomie około 35dB. Dla porównania głośność ludzkiego szeptu to w przybliżeniu około 20 dB. W efekcie drzwi dźwiękoszczelne mogą się okazać rozwiązaniem twojego problemu.

Skrzydło drzwiowe tego typu różni się zasadniczo od swoich tradycyjnych odpowiedników, ponieważ jest wypełnione dodatkowym materiałem poprawiającym ich akustykę. Warto też wiedzieć, że jeśli drzwi dźwiękoszczelne mają spełniać swoją rolę, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż. Najlepiej, aby to zadanie wykonała wyspecjalizowana ekipa.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny