Data modyfikacji:

Jak wykorzystać tapetę w dekoracji pokoju dziennego? 5 sposobów

Chcesz udekorować swój pokój dzienny? Weźmy zatem ścianę na tapetę. Montaż tapety to łatwy i efektowny sposób na to, aby wnętrze nabrało ciekawszego charakteru. Jednak tapety do salonu możesz wykorzystać na kilka ciekawych sposobów. Poznaj zatem poniższe inspiracje.

Tapety to jeden z tych materiałów wykończeniowych, który dzięki niewielkim nakładom, pozwala osiągnąć naprawdę spektakularny efekt. Można ją przytwierdzić do podłoża samodzielnie, a rezultaty dekoracyjne, jakie w ten sposób uzyskasz, zdecydowanie biją na głowę inne wnętrzarskie rozwiązania. Jeśli dodamy do tego jeszcze to wielkie bogactwo wzorów i kolorów, to wyjdzie nam, że tapety są niekwestionowanym wnętrzarskim hitem. Tapety możesz jednak stosować w aranżacji pokoju dziennego na kilka różnych sposobów. Poza oczywistym rozwiązaniem, jakim jest oklejenie wszystkich ścian w pomieszczeniu, możesz też trochę pokombinować. Przekonaj się, jak to zrobić.

Tapeta na ścianę, ale tylko jedną

To bardzo sprytny zabieg. Nie dość, że zyskasz efektowną dekorację wnętrza, to jednocześnie łatwo unikniesz aranżacyjnego chaosu. Tapeta do salonu zamontowana tylko na jednej ścianie będzie znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem aranżacyjnym, niż gdybyś pokrył nią wszystkie płaszczyzny. W takim przypadku tapeta jest idealnym punktem odniesienia – to do niej będziesz dobierać kolejne dekoracje i elementy wystroju wnętrza, aby stworzyć spójną całość.

Tapeta do salonu montowana na tylko jednej ścianie będzie prezentować się świetnie np. na powierzchni za kanapą lub przy telewizorze. W ten sposób dodatkowo zaakcentujesz te ważne części pomieszczenia. Możesz też pójść jeszcze dalej w stronę minimalizmu – pokryj tapetą część ściany, a resztę pomaluj farbą w pasującym kolorze.

Dziel i rządź, czyli wyznaczenie stref

Tapety mogą ci też znacznie ułatwić optyczne dzielenie otwartej przestrzeni na strefy. Jeśli twój pokój dzienny wraz z kuchnią i jadalnią tworzy jedną całość, przyklejając tapetę w jednej strefie wyraźnie zaznaczysz jej charakter. Tapeta na zdjęciu jednoznacznie wyznacza część jadalnianą we wnętrzu. Jej wzornictwo znakomicie komponuje się ze stołem oraz krzesłami. Dzięki temu zabiegowi otwarta przestrzeń staje się bardziej funkcjonalna i jednocześnie przytulniejsza.

Podkreśl detale architektoniczne

Tapeta na ścianę to też dobry sposób do podkreślenia ciekawych detali architektonicznych w pokoju dziennym. Różnego rodzaju kolumny, ścianki działowe, wykusze i inne elementy możesz zaakcentować właśnie za pomocą tapety. Jeśli materiał wykończeniowy zastosujesz w taki sposób punktowo w kilku miejscach, łatwiej sprawisz, że wystój pomieszczenia będzie się dobrze komponować jako całość.

W angielskim stylu

Chcesz zaaranżować przytulny pokój dzienny? Postaw na duet w angielskim stylu, czyli tapetę i boazerię. Połączenie tapety i boazerii z pewnością znasz  z brytyjskich filmów. Nie myl jednak angielskiej boazerii z nieestetycznymi rudymi deskami – to zupełnie inny sposób dekoracji wnętrza. W angielskim wydaniu dolna część ściany pokrywana jest zazwyczaj białymi okładzinami, natomiast w górnej części przykleja się tapetę. Nawet jedna ściana wykończona w takim stylu, doda całej aranżacji typowo angielskiego charakteru. Okładziny do boazerii ściennej w stylu angielskim możesz wykonać samodzielnie z płyt MDF lub kupić gotowy produkt.

Drobne dekoracje

Jeśli jednak wnętrzarski minimalizm jest bliższy twojemu poczuciu estetyki i tapeta nawet na jednej ścianie to dla ciebie zbyt wiele, nie musisz rezygnować z ozdób tego typu. Wystarczy, że tapeta zostanie zastosowana w wystroju twojego salonu w sposób naprawdę symboliczny. Jej kawałki mogą ci posłużyć do dekoracji półek i regałów na książki. Niewielkie kawałki tapety możesz przykleić we wnętrzach szuflad lub ozdobić nimi ich fronty.

Tapeta do salonu będzie wyglądać świetnie również wtedy, jeśli oprawisz ją w ramki. Wybierz ciekawy wzór, abstrakcyjny motyw lub realistycznie odzwierciedlony na tapecie fragment krajobrazu czy tapetę z motywem botanicznym – zamknij je w ramce, a uzyskasz spersonalizowaną i nietypową ozdobę wnętrza.

Przeczytaj też: Resztki farby, tapety i płytek – jak wykorzystać pozostałości po remoncie mieszkania?

Najmodniejsze tapety

Tapety dają ogromne możliwości aranżacyjne – wszystko zależy od twojej wyobraźni oraz możliwości aranżacyjnych twojego mieszkania. Jeśli zastanawiasz się, jaką tapetę na ścianę wybrać, do najmodniejszych modeli należą obecnie tapety geometryczne, których powtarzalne i regularne wzory pomogą wprowadzić w pomieszczeniu poczucie wnętrzarskiej harmonii.

Przeczytaj też: Najpiękniejsze tapety do sypialni – 7 inspirujących pomysłów

Równie ciekawym rozwiązaniem są tapety z motywami botanicznymi – dzięki nim łatwo sprawisz, że w twoim domu zapanuje klimat miejskiej dżungli. Jeśli jeszcze zestawisz tapetę na ścianę zdobioną liśćmi palmowymi czy monstery z żywymi kwiatami, twój pokój dzienny z pewnością będzie wyglądał doskonale.

Jeśli jednak jesteś zwolennikiem stylu retro, bardzo modne są tapety utrzymane właśnie w takiej stylistyce. Ich stonowane kwieciste wzory będą się idealnie komponować z meblami i dodatkami utrzymanymi we wzornictwie typowym dla lat 50. 60. i 70. ubiegłego wieku.

Jak widzisz, tapeta nie jedno ma imię, a wnętrze urządzone za jej pomocą na pewno nie będzie nudne. Nie musisz się obawiać, że dekoracyjna tapeta zdominuje wystrój mieszkania – wystarczy, że umiejętnie wkomponujesz ją do aranżacji i zastosujesz jeden z powyższych sposobów, na udekorowanie pokoju dziennego za pomocą tapet.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny