Nie wiesz, jak zaaranżować pokój dziecięcy? Zdaj się na zasady pedagogiki Marii Montessori. Metody wychowawcze wypracowane ponad 100 lat temu nie tracą na aktualności i co więcej, są świetną inspiracją do zaaranżowania pięknej i kreatywnej przestrzeni dla twojego dziecka.
Jeśli aranżacja mieszkania jest sporym wyzwaniem, to wystój pokoju dziecięcego jest wnętrzarską jazdą bez trzymanki. Każdy rodzic bowiem świetnie wie, że nikt nie wydaje surowszych ocen, niż dzieci (no, może poza teściową). Jeśli szukasz sprawdzonego sposobu na wystrój pokoju dziecięcego, który będzie nie tylko pięknym pomieszczeniem, ale też będzie sprzyjał kreatywnej zabawie i rozwojowi dziecięcych zainteresowań, postaw na metody Montessori.
W dużym skrócie – metoda wychowawcza Montessori została opracowana ponad 100 lat temu i obecnie mówi się, że Włoszka była jedną z osób, które zrewolucjonizowały ówczesną myśl pedagogiczną. Zasady Montessori nakierowane są na wszechstronny rozwój dziecka – fizyczny, intelektualny i kulturalny, a środkiem, dzięki któremu można to osiągnąć, jest spontaniczna zabawa.
Według Montessori w procesie wychowawczym dziecko powinno samodzielnie podejmować aktywności, przy jednoczesnym nakierowaniu na jego indywidualne możliwości i preferencje. Najbliższe otoczenie dziecka oraz pomoce dydaktyczne odgrywają w tym procesie ogromną rolę, dlatego właśnie aranżacja pokoju dziecka jest świetnym sposobem na wdrążenie metod Montessori.
Spokojnie – nie chodzi mi o zaniżanie aranżacyjnych oczekiwań wobec pokoju dziecka. Przeciwnie – wystrój pokoju dziecięcego zgodnie z zasadami Montessori powinien sprostać najwyższym wymaganiom, czyli być dostosowany do wieku, a dokładniej wzrostu malucha. Chodzi tu nie tylko o łóżko, krzesełka, stolik czy meble dla dzieci - wszystkie elementy wystroju i dekoracje takie, jak plakaty, ozdobne figurki, koszyki czy zasobniki powinny znajdować się na takim poziomie, aby były idealnie widoczne dla najważniejszej osoby w pokoju, czyli dla dziecka.
Wiąże się to z zasadą spontanicznej zabawy – dziecko powinno mieć łatwy dostęp do wszystkich akcesoriów i przyborów dydaktycznych, kiedy tylko najdzie je na to ochota. Dlatego właśnie stawiaj na meble dla dzieci, z których maluch będzie mógł łatwo sięgnąć do poszczególnych zasobników czy półek.
Według metody Montessori jednym z najważniejszych elementów procesu wychowawczego jest wykształcenie w dziecku umiejętności koncentrowania się. Jest to szczególnie trudne zadanie, gdy maluch dopiero poznający świat, jest całkowicie zaaferowany wszystkimi otaczającymi go bodźcami. Dlatego jeśli pokój dziecięcy utrzymany w duchu wychowania montessoriańskiego ma służyć rozwojowi dziecka, w jego najbliższym otoczeniu powinien panować porządek.
Wiem, wiem – utrzymanie porządku przy dziecku graniczy niemalże z cudem, ale warto zadbać przede wszystkim o dobrą organizację przechowywania. Dobierz regały i dodaj do nich różnego rodzaju kosze i zasobniki. Przechowuj w nich tematycznie pogrupowane zabawki, akcesoria i pomoce dydaktyczne, które służą maluchowi do zabawy. Ich odkładanie na miejsce może być kolejną formą zabawy i wyzwaniem dla dziecka – niech maluch grupuje zabawki zgodnie z podziałem koszy i zasobników. Taki porządek ma nie tylko wymiar praktyczny i estetyczny, ale też wzmacnia w maluchach poczucie bezpieczeństwa oraz sprzyja koncentracji właśnie.
Najważniejszymi meblami w pokoju dziecięcym inspirowanym pedagogiką Montessori, są łóżko i biurko. Musisz wiedzieć, że są to meble do zadań specjalnych. Łóżko nie służy bowiem jedynie do spania czy odpoczynku – ono również może być miejscem kreatywnej i twórczej zabawy. Dziecko powinno mieć do niego łatwy dostęp, dlatego rama łóżka powinna być osadzona nisko tak, aby nawet kilkulatek mógł bez trudu na nie wskoczyć.
Wielu rodziców zamiast ramy łóżka stawia na materac, który jest po prostu ułożony na podłodze. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność zakupu nowego łóżka, gdy dziecko podrośnie i jednocześnie minimalizuje ryzyko bolesnego upadku z wysokości podczas zabawy. Ponadto na łóżku powinno zaleźć się kilka miękkich i kolorowych poduszek oraz pledów, co zapewni jeszcze większa wygodę np. podczas czytania książek.
Biurko z kolei to mebel, przy którym wiele się dzieje. Powinno być ono osadzone na niewysokich nóżkach, a najlepiej jest postawić na stolik wyposażony w nogi o regulowanej wysokości. Dzięki temu wraz z rozwojem malucha, będziesz mógł dostosowywać mebel do jego potrzeb. Przy biurku umieść wszystkie przybory i akcesoria, jakie mogą się przydać maluchowi podczas zabawy. Kredki, flamastry, kredę, kolorowe kartki itd. umieść w ciekawych zasobnikach, aby dodatkowo zachęcić malucha do sięgania po nie. Postaw na wytrzymały blat lub taki, który bez mrugnięcia okiem wymienisz – przecież podczas twórczej zabawy łatwo pobrudzić stół kredkami czy farbkami.
Ozdoby i dodatki, jakimi urozmaicisz stylizację pokoju dziecięcego, również powinny mieć inspirujący charakter. Świetnym pomysłem jest przytwierdzenie do ściany półki, na której wyeksponujesz dziecięce książeczki. Ważny jest jednak ich układ – ustaw książki tak, aby widoczna była pierwsza strona okładki – dzięki temu kolorowe książki będą jeszcze bardziej kusić, aby po nie sięgnąć.
Warto dodać też różnego rodzaju plakaty. Ich tematykę dobierz do zainteresowań dziecka, a grafiki uzupełnij plakatem typograficznym z optymistycznym napisem lub mottem. Doskonale sprawdzają się też mapy – możesz postawić na klasyczną mapę świata dla dzieci lub naklejkę wykończoną farbą tablicową. W ten sposób dziecko będzie mogło poznawać świat i np. z czasem zapisywać zwierzęta występujące na konkretnych kontynentach czy podpisywać stolice państw świata. Do tego dodaj jeszcze kolorowe proporczyki, wzorzystą tapetę na ścianę, a pokój twojego malucha będzie naprawdę inspirującym pomieszczeniem.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny