Data publikacji:

Jak zabezpieczyć działkę przed dzikami?

Dziki to coraz częstsi, nieproszeni goście na naszych posesjach, zwłaszcza tych podmiejskich – niszczą teren, są zagrożeniem dla psów, mogą też przenosić groźne choroby. Jak zabezpieczyć działkę przed dzikami? Zebraliśmy podpowiedzi.
jak zabezpieczyć działkę przed dzikami
Dlaczego dziki przychodzą do gospodarstw człowieka i wcale się nas nie boją? Stada dzików pojawiające się w okolicach podmiejskich osiedli, a czasem nawet w środku miasta, nikogo już nie dziwią. Dlaczego dziki decydują się podchodzić tak blisko? Zdaniem ekologów wynika to z ingerencji człowieka w naturę – osiedla budujemy na terenach, które są naturalnym domem wielu zwierząt, w tym dzików.
To człowiek niejako wchodzi na teren dzików. Zwierzęta te czują też łatwe do zdobycia pożywienie – skuszą się nie tylko np. na uprawy ziemniaków, ale też resztki z naszych śmietników. W poszukiwaniu korzeni i bulw, którymi się także żywią, zniszczą trawę, zryją ziemię, staranują słabe ogrodzenie. Jak zabezpieczyć działkę przed dzikami? Mamy kilka podpowiedzi.

Jak zabezpieczyć działkę przed dzikami? Utrzymuj porządek

Zanim zdecydujesz się na dodatkowe zabezpieczenie, zadbaj o porządek na swoim terenie. Nie zostawiaj odkrytego śmietnika, a kompost zabezpiecz tak, by trudno było do niego się dostać. Zbierz z sadu owoce, które spadły na ziemię, by nie gniły i nie wabiły dzików zapachem.
Zadbaj o to, by zamykać na noc bramę i furtkę. Warto wiedzieć, że szkody wyrządzone przez dziki na prywatnej posesji można zgłosić do władz samorządowych lub np. do koła łowieckiego działającego na danym terenie. Po oszacowaniu strat być może będzie istniała szansa na zwrot kosztów lub naprawę szkód wyrządzonych przez zwierzęta.

Zapach potu i niedźwiedzia zabezpiecza działkę przed dzikami

Badania potwierdzają, że dziki nie przepadają za intensywnym zapachem człowieka. Dlatego skuteczne może być rozłożenie wokół domu brudnych, spoconych ubrań. Na rynku dostępne są też preparaty odstraszające dziki, których głównym składnikiem jest właśnie zapach potu ludzkiego.
Niestety wiele podmiejskich dzików zdążyło się do niego przyzwyczaić, dlatego w środkach odstraszających dziki, a także sarny, znajduje się także zapach drapieżników, np. niedźwiedzia. Teren opryskany takim środkiem skutecznie odstraszy dziki, sprawiając, że poczują zagrażającą obecność dużego zwierzęcia drapieżnego.

Jak zabezpieczyć działkę przed dzikami pastuchem elektrycznym?

Wyjątkowo skutecznym sposobem na powstrzymanie dzików przed wejściem na twoją uprawę lub do ogrodu jest pastuch elektryczny. Zanim się jednak na niego zdecydujesz, pamiętaj, że ogrodzenie podłączone do prądu musi być wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Określają one dokładnie wysokość ogrodzenia, które zgodnie z ustawą Prawo budowlane może mieć 220 cm. Budowy ogrodzenia nie trzeba nigdzie zgłaszać, nie jest też wymagane pozwolenie na budowę.
Do ogrodzenia pod napięciem najlepiej nadają się druty o średnicy 2 mm, powinny być miękkie, by można je było w razie potrzeby zwinąć lub przenieść w inne miejsce. Drut powinien być też ocynkowany – zwiększy to jego trwałość i odporność na warunki atmosferyczne.
By przez drut popłynął prąd, potrzebne jest jego źródło. Pastuch elektryczny może je czerpać z elektryzatora zasilanego z sieci elektrycznej, akumulatora lub z baterii słonecznej. Zaletą elektryzatorów z własnym zasilaniem akumulatorowym lub baterii słonecznych jest to, że pracują, nawet gdy z powodu trudnych warunków atmosferycznych, np. w czasie burzy, prąd zostanie odcięty.
W przypadku dzików moc prądu powinna być większa niż w ogrodzeniach dla krów, ponieważ dziki mają grubszą skórę. Do zasilenia ogrodzeń na dziki sprawdzą się elektryzatory o energii impulsu co najmniej 4 J. Elektryzator to koszt kilkuset złotych i kupuje się go zazwyczaj w komplecie z palikami i linkami.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.