Data modyfikacji:

Jak założyć kompostownik ogrodowy?

Chcesz, aby w tym roku twój ogród rozkwitł ze zdwojoną siłą? Czasem naturze trzeba odrobinę pomóc. Są na to sprawdzone sposoby – wystarczy, że wzbogacisz podłoże o naturalny nawóz, czyli kompost. Jak założyć kompostownik i samodzielnie przygotować kompost? Oto garść wskazówek, dzięki którymi przygotujesz naturalny nawóz wzbogacający podłoże roślin ogrodowych.

kompostownik

Z lektury tego artykułu dowiesz się:

Chcesz mieć piękny ogród i żyć eko? Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak oświetlić ogród, pomyśl o kompostowniku. W tym artykule opowiemy ci o kompostowniku, który ma ogromny wpływ na rozwój roślin ogrodowych. 

Kompost, czyli co?

Kompost to rodzaj nawozu organicznego, który uzyskuje się w procesie rozkładu części roślin.

Tak uzyskany nawóz jest świetnym dodatkiem do gleby ogrodowej, ponieważ wzbogaca ją w próchnicę, sprawia, że jest bardziej żyzna i lżejsza. Dzięki niemu twoje rośliny ozdobne, drzewa, krzewy czy nawet warzywa w warzywniku będą rosły szybciej i w lepszej kondycji. Dodatkowo naturalny kompost ma wielką przewagę nad chemicznymi środkami wspomagającymi rozwój roślin – kompostu nie można przedawkować. Nawet jeśli do mieszanki gleby dodasz zbyt wiele kompostu, nie musisz obawiać się takiego efektu, jak w przypadku przenawożenia środkami chemicznymi.

A jakby tego było mało, jest jeszcze jeden istotny plus wynikający z faktu posiadania kompostownika ogrodowego. Otóż ułatwi ci to porządki w ogrodzie, bo to właśnie tam trafią części roślin czy skoszona trawa z twojego trawnika.

Co może trafić do kompostownika ogrodowego?

Do twojego kompostownika ogrodowego może trafić większość odpadów z działki. Będą to np. obumarłe części roślin, przycięte pędy oraz gałązki, skoszona trawa. Do tego naturalnego nawozu możesz dodać również popiół z kominka oczywiście pod warunkiem, że palisz drewnem. Co więcej, to właśnie w kompostowniku mogą wylądować niektóre odpadki z twojej kuchni. Fusy z kawy czy herbaty, obierki warzyw i owoców dodatkowo wzbogacą kompost o cenne składniki. Warto, aby odpadki te przed trafieniem na pryzmę były rozdrobnione, dzięki czemu proces kompostowania przebiegnie znacznie szybciej.

Czego nie wrzucać do kompostownika?

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie odpadki organiczne z domu czy ogrodu mogą trafić do kompostownika. Problemem mogą być przede wszystkim niektóre chwasty. Chodzi bowiem o to, że niektóre z nich mogą z czasem wykiełkować w nawożonej ziemi, a takiego efektu zdecydowanie sobie nie życzymy. Uważaj też na rośliny, które są zaatakowane przez szkodniki – gdyby trafiły do kompostownika, efekt mógłby być opłakany i zakończyć się zaatakowaniem innych nawożonych roślin. Podobnie, jeśli chodzi o resztki mięsa – jego rozkład nie dość, że wywoła bardzo nieprzyjemny zapach, to jeszcze może doprowadzić do pojawienia się przy twoim kompostowniku nieproszonych gości - szczurów.

Wybieramy pojemnik na odpady

Na rynku znajdziesz wiele typów kompostowników ogrodowych. Przede wszystkim do środka powinien być zapewniony dostęp powietrza, ponieważ to sprzyja procesowi rozkładu odpadków organicznych. Dobrym rozwiązaniem są kompostowniki wykonane z tworzywa sztucznego, bo pod wpływem działania promieni słonecznych, nagrzewają się, co dodatkowo przyspiesza proces powstawania kompostu.

Kompostowniki wykonane z drewna z kolei dobrze komponują się z innymi elementami architektury ogrodowej. Zwróć tez uwagę na konstrukcję kompostownika, a nie tylko na materiał, z jakiego został wykonany. Zasadniczo możemy pod tym względem podzielić kompostowniki ogrodowe na otwarte i zamknięte. W przypadku tych pierwszych pryzma z odpadkami pozostaje widoczna i co więcej zapach unoszący się z niej może być wyraźnie wyczuwalny.

Dodatkowo w otwartym kompostowniku proces rozkładu materiału organicznego może trwać dłużej. Otwarty kompostownik ogrodowy będzie dobrą opcją, jeśli dysponujesz naprawdę dużą działką. W takim wypadku możliwe będzie umieszczenie kompostownika w najdalszym zakątku ogrodu, dzięki czemu unoszący się z niego zapach nie będzie ci przeszkadzać podczas wypoczynku w ogrodzie.

Gdzie go umieścić?

Zanim zdecydujesz się na zakup i założenie ogrodowego kompostownika, wyznacz dla niego odpowiednie miejsce. Jak już wiesz, powinien on znajdować się daleko od miejsca, gdzie wypoczywasz w swoim ogrodzie. Przykry zapach lub nawet widok rozkładających się resztek z pewnością nie wpłynie korzystnie na atmosferę w twoim ogrodzie. Sensownym miejscem na ulokowanie kompostownika ogrodowego wydaje się być zatem strefa gospodarcza, czyli miejsce, gdzie znajduje się twój domek narzędziowy. Tradycyjnie ta część działki jest ulokowana najdalej tarasu czy części wypoczynkowej i tam też składujesz narzędzia, pomocne przy obsłudze kompostownika. Oczywiście wszystko zależy od wielkości i kształtu twojej działki.

Pamiętaj jednak, że kompostownik nie może znajdować się zbyt blisko granicy z działką sąsiada. Otóż w razie ewentualnego konfliktu o nieprzyjemny zapach, może to zostać potraktowane jako immisja pośrednia, czyli podejmowanie działań, które zakłócają cudze prawa. 

A gdy już wiesz, jak założyć kompostownik ogrodowy, czas przygotować naturalny nawóz. Pamiętaj, aby na pryzmę trafiły maksymalnie rozdrobione części odpadów, dzięki czemu cały proces przebiegnie znacznie szybciej. Dodatkowo istnieją sprawdzone sposoby, aby pomóc naturze w przetwarzaniu odpadów. Wystarczy, że dodasz do pryzmy hodowlę dżdżownic lub dodasz do mieszanki tzw. szczepionkę kompostową zawierającą kolonie bakterii. 

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Kamila Zalińska-Woźny