Data modyfikacji:

Jak założyć skalniak?

Skalniak może być świetnym sposobem na urozmaicenie stylizacji przydomowego ogrodu. Musisz jednak wiedzieć, że ogródek skalny rządzi się swoimi prawami – przekonaj się zatem, jak założyć skalniak krok po kroku.
Jak założyć skalniak?
Tym razem skupimy się na ogródku skalnym, który jest niezwykle urokliwym, ale i nie tak oczywistym rodzajem ogrodu. Skalniak to rodzaj ogródka, który składa się z wypiętrzonej części gruntu oraz umajającej całość warstwy kamieni. Te ostatnie nie tylko utrzymują ogródek skalny w ryzach, ale też pełnią funkcję dekoracyjną.

Wolne przestrzenie między kamieniami wypełniają rośliny na skalniak. Pierwowzorem skalniaków, jakie znamy z przydomowych ogrodów, są usłane kamieniami i gęsto porośnięte roślinnością górskie zbocza. Co ciekawe, podobny krajobraz możesz łatwo odtworzyć na swojej łatwej działce. Oto krótki przepis na udany ogródek skalny.

Gdzie umieścić skalniak?

Do założenia ogródka skalnego najlepiej jest wykorzystać naturalne nierówności terenu w ogrodzie, czyli skarpy lub miejsca, gdzie grunt miejscowo opada np. przy wyżej położonym tarasie. Zróżnicowany poziom pozwoli wyeksponować rośliny, a kamienie, którymi obłożysz ogródek skalny, dodatkowo wzmocnią wzniesienie. Ponadto umieszczając skalniak na skarpie, nadasz mu naturalny wygląd – sztucznie usypane wzniesienia zlokalizowane na środku ogrodu nie są trafionym pomysłem.

Bardzo ważnym elementem tej układanki jest dobór odpowiednio nasłonecznionego miejsca. Większość roślin, jakie powszechnie sadzi się w ogródkach tego typu, to gatunki preferujące mocno nasłonecznione stanowiska. Dlatego zakładając swój skalniak, postaraj się, aby był on zorientowany w kierunku południowym – to zapewni najlepsze warunki oświetleniowe dla roślin.

Jak założyć skalniak w ogrodzie?

Jeśli już wiesz, w której części ogrodu założysz ogródek skalny, czas przejść do zasadniczej części prac, czyli:
  • przygotowania terenu
  • doboru kamieni
  • doboru roślin na skalniak

Jak zbudować skalniak na działce?

W tym przypadku przede wszystkim zwróć uwagę na kąt nachylenia zbocza, na którym założysz swój ogródek. Jeśli skarpa jest stroma, konieczne może się okazać wybudowanie u jej podstaw niewielkiego muru oporowego. Szacuje się, że murek tego typu należy wybudować, jeśli skarpa ma większe nachylenie niż 45 stopni. Konstrukcja wzmocni cała skarpę i zabezpieczy ziemię przed osuwaniem. Jeśli nie ma takiej potrzeby, formowanie skalniaka zacznij od dolnej części wzniesienia, stopniowo posuwając się ku górze.

Staraj się zróżnicować teren, tworząc półki lub minitaras. W tych właśnie miejscach posadzisz większe grupy roślin. Kamienie należy częściowo osadzić w gruncie, co ustabilizuje całą budowlę oraz nada jej naturalny wygląd.

Jakie kamienie do ogródka skalnego?

Najlepiej jest wybrać kamienie nieco spłaszczone, które łatwo osadzisz na skarpie i w ten sposób ukształtujesz wspomniane wyżej półki czy niewielkie tarasy. W praktyce najlepiej sprawdzają się wapienie, dolomity i bazalty. Powinny one mieć nieregularne krawędzie i kształty, co maksymalnie upodobni je do naturalnego krajobrazu, jaki twój skalniak ma imitować, czyli górskiego zbocza.

Jaką ziemię do skalniaka wybrać?

Na szczęście w tym przypadku nie musisz zaprzątać sobie głowy żyzną glebą, jak w przypadku rabatek kwiatowych czy podłoża w przydomowym warzywniku. Rośliny na skalniak będą dobrze rosnąć nawet na dość ubogim podłożu. Ważne jest jednak, aby wymieszać glebę z gruboziarnistym piaskiem, co zapewni dobrą przepuszczalność podłoża.

Jakie rośliny na skalniak?

Najpopularniejszymi roślinami tego typu są np. rojniki. Do tego możesz dodać jeszcze macierzankę wczesną i piaskową, chaber górski, rozchodniki lub wilczomlecz. Poza tym dobrym urozmaiceniem całej stylizacji będą krzewy, ale najlepiej w karłowatych odmianach np. berberys. Podczas nasadzeń staraj się umieścić je w pewnych odstępach po kilka roślin z tego samego gatunku, unikając zbyt dużej różnorodności odmian. W naturalnych warunkach, rośliny tego typu rosną w skupiskach, a przecież w całej tej zabawie chodzi o odtworzenie krajobrazu skalistego zbocza.


Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Kamila Zalińska-Woźny