Data publikacji:

Montaż drzwi harmonijkowych. Jak zamontować? Poradnik

Sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Wszędzie tam, gdzie jednak chcesz przegrodzić przestrzeń drzwiami, a nie masz miejsca, aby zdecydować się na standardowe rozwiązania (na przykład na tradycyjne drzwi skrzydłowe). Wyglądem przypominają harmonijkę, która się składa lub rozkłada w zależności, czy chcesz otworzyć, czy zamknąć drzwi. Drzwi harmonijkowe. Jak zamontować? Poradnik. Montaż drzwi harmonijkowych. 
montaż drzwi harmonijkowych

Kiedy nie warto brać się za montaż drzwi harmonijkowych?

Jest jedna sytuacja, w której nie warto brać się za montaż drzwi harmonijkowych. To wąskie wejście do danego pomieszczenia. Tak wąskie, że gdy założysz drzwi harmonijkowe, to nie będzie można wejść do pokoju, garderoby, WC. Poprzez montaż drzwi harmonijkowych przesuwnych jeszcze bardziej zwężasz przestrzeń do poruszania się w ramie drzwi. 

Drzwi harmonijkowe – montaż. Jakie narzędzia są potrzebne?

Jakie narzędzia i urządzenia są potrzebne, by wykonać montaż drzwi harmonijkowych?
  • Wkrętarka.
  • Wkrętak krzyżowy.
  • Poziomica. Miarka. Ołówek.
  • Piłka ręczna.
  • Klamka i klipsy pochodzące z zestawu montażowego.
  • Wkręty (opcjonalnie), jeśli drzwi będą montowane w ościeżnicy metalowej lub betonowej.
  • Jak zamontować drzwi harmonijkowe?

    Jest to proste zadanie i możesz poradzić sobie z tym samodzielnie, bez pomocy fachowca. Potrzebne będą ci narzędzia, które wymieniliśmy w paragrafie „Drzwi harmonijkowe – montaż. Jakie narzędzia są potrzebne?”.
    Niezależnie od tego, czy chcesz osadzić lewe, czy prawe skrzydło, sposób montażu w obu przypadkach jest taki sam.

    Jak zamontować drzwi harmonijkowe krok po kroku?

    Krok po kroku – montujemy drzwi harmonijkowe:
  • Zmierz wysokość i szerokość wnęki. W razie konieczności przytnij prowadnice i przetrzyj je papierem ściernym.
  • Przykręć prowadnicę górną.
  • Posmaruj szynę preparatem poślizgowym i wsuń w górną prowadnicę listwę z rolkami.
  • Wepnij prowadnicę końcową do klipsów, które należy przykręcić do ościeżnicy.
  • W ten sam sposób zamontuj prowadnicę początkową po drugiej stronie ościeżnicy.
  • Uwagi do montażu drzwi harmonijkowych: w niektórych modelach drzwi harmonijkowych klamkę montuje się na samym końcu. Jak zamontować drzwi harmonijkowe z zamkiem (drzwi harmonijkowe na klamkę)? Należy najpierw przymocować klamkę wkrętami z jednej strony drzwi, a dopiero później z drugiej, dociskając do wkrętów zaślepkę. W niektórych modelach możesz się spotkać z opcją klamki-gałki. Montaż drzwi przesuwnych harmonijkowych umożliwia ich zwężenie lub rozszerzenie zgodne z potrzebami przyszłych użytkowników. 

    Jak skrócić drzwi harmonijkowe?

    Jeśli okaże się, że zamontowane drzwi są zbyt wąskie albo za szerokie, to możesz uzupełnić je, wpinając lamele (doprowadzając do powiększenia ich szerokości nawet do 2 metrów) albo je wyjmując. Co zrobić, gdy drzwi harmonijkowe są zbyt długie i nie mieszczą się na wysokość? Użyj pilarki ręcznej z ostrą tarczą.

    Drzwi harmonijkowe do pokoju – czy to przeżytek?

    Nie. Dlaczego? Bo wracają do łask. W latach 80. i 90. ten rodzaj drzwi był na porządku dziennym w polskich domach, ale „nowocześniejsze” aranżacje wnętrz dość szybko wyparły drzwi harmonijkowe. Dziś ludzie nie dość, że chcą wiedzieć, jak zamontować drzwi harmonijkowe, to jeszcze wstawiają je w wielu miejscach, np. jako drzwi do eleganckiej garderoby. Sprawdzą się także w eklektycznym salonie i w przedpokoju w stylu boho. Na rynku można znaleźć też szklane drzwi harmonijkowe do szafy, które zastąpią tradycyjne zamknięcie.

    Rodzaje drzwi harmonijkowych

    Jakie są rodzaje drzwi harmonijkowych?
    Drzwi harmonijkowe to ciekawa alternatywa dla typowych skrzydeł drzwiowych. Poznaj rodzaje – drzwi harmonijkowe przesuwne – ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane:
  • Drzwi harmonijkowe z tworzywa sztucznego – wykonane są przeważnie z PVC. Producenci zwiększają ich trwałość przez oklejenie takich drzwi folią. Występują w bogatej gamie kolorystycznej. Ich wygląd może też przypominać strukturę drewna. Ich zaletą jest niewielki ciężar i niska cena.
  • Drzwi harmonijkowe drewnopodobne – wielu miłośników drewna uznaje ten typ drzwi za idealne rozwiązanie, bo są one tańsze niż drzwi drewniane, a jednak imitują drewniany klimat. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że drzwi harmonijkowe drewnopodobne są mniej trwałe niż modele z naturalnego surowca, a także mniej trwałe niż niektóre modele z tworzywa sztucznego. Z czego więc są wykonane? Najczęściej z tłoczonych płyt wiórowych, które są oklejone laminatem dekoracyjnym.
  • Drzwi harmonijkowe drewniane – najbardziej trwałe z trzech wymienionych rodzajów drzwi harmonijkowych. Wykonuje się je najczęściej z takich gatunków drewna jak dąb, sosna i jesion. Możesz zażyczyć sobie wykonanie drzwi na gładko, na surowo bądź zlecić ich polakierowanie. Ten ostatni zabieg uwydatni wygląd usłojenia.
  • Niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane drzwi harmonijkowe, mogą być dodatkowo wyposażone w przeszklenia – matowe, barwione lub przezroczyste.

    Drzwi harmonijkowe – wymiary

    Lamele drzwi harmonijkowych, w zależności od modelu, mają różną szerokość i grubość. Zależność jest taka, że im grubsze lamele, tym bardziej wytrzymałe drzwi. Obecnie przyjmuje się, że standardowa szerokość lameli wynosi około 10 cm, a grubość od 5 do 10 cm. Standardowe drzwi harmonijkowe mają wysokość około 202 cm i szerokość około 80 cm. Jeśli jednak otwór drzwiowy ma niestandardową szerokość, to możesz w nim zamontować drzwi dwuskrzydłowe o szerokości sięgającej nawet 400 cm (zawsze dopasuje się je do rozmiarów wnęki). Co jest ogromną zaletą tego typu drzwi, to fakt, że drzwi harmonijkowe można wyposażyć w zamki z kluczykiem (drzwi harmonijkowe zamykane na klucz) lub zatrzaskowe (drzwi harmonijkowe z zamkiem). 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.