Projekt musi uwzględniać co najmniej dwie lampy – górna oraz umieszczona przy lustrze. Ogólne oświetlenie łazienki jest szczególnie ważne w przypadku łazienek pozbawionych okien. Dzięki niemu utrzymujemy w pomieszczeniu czystość i porządek, a w razie awarii lampy przy lustrze nie jesteśmy zmuszeni do przebywania w egipskich ciemnościach.
Dobre oświetlenie lustra jest kluczowe przez wzgląd na zabiegi pielęgnacyjne, które przed nim wykonujemy. Zarówno makijaż, jak i golenie czy strzyżenie powinny się odbywać w dobrym świetle.
By tak było, lampa musi być umieszczona tuż nad górną krawędzią lustra lub po jego bokach, mniej więcej na wysokości wzroku. Do tego celu dobrze nadają się lampy typu LED, ale nie halogeny, które mogą rzucać cienie na twarz. Oświetlenie łazienki w tym miejscu powinno być mocne, ale nie może nas razić i wywoływać dyskomfortu.
Do dwóch podstawowych źródeł światła można dodać alternatywne, znajdujące się w okolicy prysznica, wanny lub sedesu. Lampka w pobliżu kabiny może się przydać, jeśli jego ścianki utrudniają dopływ światła, natomiast oświetlenie wanny lub jej okolic głównej mierze spełnia funkcję dekoracyjną. W tej sytuacji trzeba jednak pamiętać, by lampki miały sprawdzoną, wodoszczelną obudowę i niewielkie napięcie.
Oświetlenie łazienki wpływa na jej optyczne powiększenie, więc nawet w małych pomieszczeniach przyda się kilka lamp. Jeśli nie mamy gdzie ich zamontować, efekt można uzyskać dzięki dodatkowym lustrom lub lustrzanym kafelkom umieszczonym tak, żeby światło odbijało się w ich powierzchni.
Dekoracyjne oświetlenie łazienki można stworzyć za pomocą taśm LED, które z łatwością zamontujemy w dowolnym miejscu. W małych łazienkach warto je umieścić u dołu szafek. Dzięki temu meble będą sprawiać wrażenie lżejszych i unoszących się nad ziemią, co z kolei wpływa na optyczne powiększenie wnętrza.
Autor: Kasia Szulik