Słowo „remont” i związane z nim konsekwencje budzą mieszane uczucia. Jedni tylko czekają na okazję, aby zmienić coś w swoim mieszkaniu, inni z kolei już na sam dźwięk tego słowa dostają gęsiej skórki. Niezależnie od tego, w którym obozie jesteś, jedno jest pewne – remont mieszkania to prawdziwa rewolucja i trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Jeśli w najbliższym czasie ty również planujesz mniejsze lub większe zmiany w swoim domu, przekonaj się, jak przygotować się do remontu mieszkania?
W nawet najlepiej wykończonym mieszkaniu z czasem przyjdzie czas na remont. I wcale nie musi to być spowodowane usterkami czy niedociągnięciami przy poprzednim urządzaniu – z czasem niektóre rozwiązania okazują się być niefunkcjonalne, bo np. liczebność rodziny się zwiększyła. Dobrym pretekstem może być tej zwykła chęć zmiany. Jednak gdy decyzja o przeprowadzeniu generalnego remontu mieszkania już zapadnie, nie ma zmiłuj. Jeśli twoje mieszkanie i cała ta zabawa z renowacją jego wyglądu ma pójść gładko, przygotuj dobry plan!
To w zasadzie pierwszy krok, który należy podjąć, zanim jeszcze zdecydujesz się na generalny remont mieszkania. Już na wstępie zastanów się, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na renowację wnętrz. Przelicz koszt zakupu materiałów, ich dostawy, wynagrodzenie ekip remontowych, usuwania odpadów pobudowanych, ewentualnego sprzątania czy wreszcie wynajmu innego lokum na czas trwania remontu. Do całej tej kwoty warto dodać liczącą około 10% górkę na nieplanowane wydatki, które z pewnością się pojawią.
Na tym etapie przygotowań do remontu mieszkania weź też pod uwagę, które prace możesz wykonać samodzielnie. Metoda gospodarcza pozwala na znaczne obniżenie kosztów remontu, ale musisz liczyć się z tym, że będzie to wymagało np. wykorzystania części urlopu wypoczynkowego.
Harmonogram prac znacznie usprawni całe przedsięwzięcie. Rozpisz wszystkie zaplanowane prace, dodaj do nich działania przygotowawcze takie jak np. wyniesienie z mieszkania starych sprzętów czy uprzątnięcie wnętrz, a następnie skonsultuj harmonogram z wykonawcą. To pozwoli ci oszacować, ile czasu potrzeba na kolejne etapy prac remontowych. Dzięki temu możliwe będzie np. łatwe planowanie dostawy kolejnych materiałów wykończeniowych, bez konieczności ich długotrwałego magazynowania czy wyeliminowanie przestojów. Pamiętaj jednak, że remont rządzi się swoimi prawami i nawet najlepiej zaplanowany harmonogram generalnego remontu mieszkania to tylko szkic. Rzeczywistość remontowa może w dużej mierze zweryfikować te plany.
Zanim prace ruszą na dobre, a twoje mieszkanie opanuje ekipa remontowa, musisz dopełnić wszelkich formalności. Przede wszystkim remont mieszkania w bloku wymaga zgłoszenia lub nawet pozwolenia na budowę. Wszystko zależy od zakresu planowanych prac – jeśli planujesz przeprowadzić remont, który ogranicza się do odnowienia wnętrza, wystarczy zgłoszenie. Jeśli jednak będziesz przebudowywać mieszkanie, co oznacza np. wyburzanie ścian czy wymianę okien, niezbędne będzie pozwolenie. Ponadto poinformuj o remoncie spółdzielnię i zapoznaj się z zapisami regulaminu. Z pewnością znajdziesz tam regulacje dotyczące niezbędnych zabezpieczeń części wspólnych czy dozwolonych godzin pracy, kiedy to z twojego mieszkania może dochodzić hałas.
Podczas remontu mieszkania w bloku, problemem dla okolicznych mieszkańców może być nie tylko odgłos skuwania płytek czy wyburzania ścian, ale też pył unoszący się w częściach wspólnych. Warto zatem stosować dodatkowe zasłony przeciwpyłowe, które sprawią, że pył z mieszkania nie będzie się rozprzestrzeniać po całym korytarzu. Zadbaj tez o zabezpieczenie i porządek w windzie.
Nie zapominaj też, że klatka schodowa czy korytarz właśnie nie może zamienić się w przechowalnię materiałów budowlanych czy sprzętów wyniesionych z twojego mieszkania. Zgodnie z prawem w ciągach komunikacyjnych nie powinny znajdować się żadne bariery utrudniające swobodne poruszanie się. Poza tym w miejscach tego typu nie powinny znajdować się żadne materiały łatwopalne.
W całym tym remontowym szaleństwie trzeba znaleźć metodę. Jeśli masz przetrwać czas generalnego remontu mieszkania, wyznacz miejsce, gdzie będziesz składować materiały budowlane czy wykończeniowe. Jak już wiesz, nie możesz ich przechowywać na korytarzu, dlatego wyznacz miejsce gdzieś w mieszkaniu. Pamiętaj, aby dostęp do nich był łatwy, a jednocześnie składowane przedmioty nie powinny ograniczać swobody poruszania się po mieszkaniu, które i tak w trakcie remontu będzie pogrążone w dużym chaosie.
W kwestii składowania odpadów pobudowlanych musisz zorientować się w regulacjach na terenie twojej gminy. Przy większej ilości odpadów z pewnością konieczne będzie zamówienie kontenera. Jednak w niektórych gminach możliwe jest samodzielne dostarczenie śmieci do punktu selektywnej zbiórki odpadów, jeśli ilość jest niewielka. Ewentualne opłaty za te usługi również zależą od gminy.
Remont mieszkania nie zawsze oznacza wymianę wszystkich sprzętów i powierzchni. Jeśli czeka cię zwykłe malowanie ścian, musisz zadbać o to, aby posadzki przetrwały remont w nienaruszonym stanie. Analogicznie sprawa wygląda np. z drzwiami i ościeżnicami czy wreszcie z meblami. Dlatego właśnie na czas remontu musisz zaopatrzyć się w tekturę budowlaną. Sprawdza się ona znakomicie przy zabezpieczaniu podłóg – nie tylko chroni przed zabrudzeniami, ale bez zabezpiecza przez uszkodzeniami mechanicznymi. Tektura dodatkowo tłumi nieco dźwięki i pogłos. Do zabezpieczenia innych powierzchni potrzebna będzie folia i taśma malarska.
Remont mieszkania w bloku może być uciążliwy dla sąsiadów zwłaszcza, jeśli planujesz szeroko zakrojone prace, jak zrywanie posadzek czy wyburzanie ścian. Aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów i popsucia sąsiedzkich relacji, poinformuj sąsiadów o remoncie i jego planowanym terminie. Zapewnij, że dołożysz wszelkich starań, aby całe przedsięwzięcie było maksymalnie mało uciążliwe dla lokatorów z sąsiednich mieszkań.
Na koniec warto się zastanowić, czy chcesz przebywać w swoim mieszkaniu w momencie prowadzenia tam prac remontowych. Bałagan, hałas, a do tego jeszcze krzątający się pracownicy ekipy remontowej – w takich warunkach naprawdę nie sposób czuć się dobrze we własnych progach. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest czasowa przeprowadzka do bliskiej rodziny czy czasowy wynajem innego lokum.
Jak widzisz, podczas planowania remontu musisz rozstrzygnąć wiele kwestii oraz załatwić sporo formalności. Nie zniechęcaj się jednak do swoich planów samym procesem przygotowawczym – stworzenie harmonogramu prac, budżetu oaz wszystkich wspomnianych wyżej elementów ułatwi ci przetrwanie tego trudnego czasu, jakim jest generalny remont mieszkania.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny
Autor: Kamila Zalińska-Woźny