Data publikacji:

Jak zrobić grill ogrodowy?

Okres letni szczególnie sprzyja organizowaniu wspólnego grillowania z przyjaciółmi. Co jednak, jeśli nie satysfakcjonują nas grille przenośne czy gazowe? Wówczas możemy się zdecydować na samodzielnie wykonanie grilla ogrodowego, który umili spędzany czas i będzie estetycznym dodatkiem w strefie ogrodowej. Dowiedz się, jak zrobić grill ogrodowy, by był solidny i cieszył oko użytkowników.
jak zrobić grill ogrodowy

Wybór odpowiedniego miejsca na grill ogrodowy

Wybierając miejsce na grill ogrodowy, warto kierować się przede wszystkim estetyką oraz funkcjonalnością. Świetnie sprawdzają się strefy grillowe w ogrodzie, w których oprócz paleniska można umieścić ławeczki, duży stół lub praktyczne betonowane leżanki, które uprzyjemnią czas grillowania. Trzeba jednak jednocześnie mieć na względzie kwestie bezpieczeństwa oraz wygodę.
Grill ogrodowy nie powinien znajdować się zbyt blisko domu, a nad nim nie powinny znajdować się korony drzew. Ustawiony zbyt blisko elewacji będzie brudził ją tłustymi oparami, które dość trudno zmyć. Dobrze jednak jeśli ze strefy grillowej przejście do kuchni jest łatwe i szybkie, ponieważ konieczne będzie przenoszenie jedzenia oraz naczyń. Strefy do grillowania nie powinny znajdować się również zbyt blisko granicy – sąsiadom może przeszkadzać zarówno zapach grilla, jak i odgłosy zaproszonych gości.

Ogrodowe grille murowane – jak zrobić grill ogrodowy?

Najbardziej popularnym wyborem są zdecydowanie ogrodowe grille murowane. Wykonujemy je z cegieł oraz zaprawy cementowej. Palenisko warto wyłożyć płytkami szamotowymi i wykonać dodatkowe przewierty dla lepszego przepływu powietrza. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest wykonanie paleniska z betonu zbrojonego.
Do tego należy zaopatrzyć się w nierdzewny ruszt, który można kupić w sklepie budowlanym lub zamówić w odpowiednim zakładzie – należy zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem budowy grilla. Doskonałym pomysłem obok grilla jest zrobienie murowanego blatu, a pod nim schowka na węgiel lub drewno. Powierzchnię dookoła paleniska wykonujemy z ognioodpornego materiału. Po wybudowaniu grilla należy mu dać około 2 tygodnie przed pierwszym grillowaniem na dobre zespojenie się oraz wyschnięcie zaprawy.

Grill murowany w altanie ogrodowej

Grille ogrodowe często są elementem murowanych altan. Chociaż na budowę grilla nie potrzebujemy pozwolenia budowlanego, w zależności od sposobu budowy oraz rozmiarów altany może być ono potrzebne. W przypadku altanek powyżej 35 metrów kwadratowych zdobycie pozwolenia będzie konieczne. Budowa grilla z cegieł ma sporo zalet, jednak można wybierać również spośród grilli kamiennych czy klinkierowych, które są równie często wybierane. W przypadku chęci wkomponowania grilla w altanę lepiej niż projektować samodzielnie będzie zaopatrzyć się w profesjonalnie wykonany projekt, który z pewnością nie będzie miał tyle słabych punktów co ten zrobiony przez osobę, która nie zajmuje się tym zawodowo.

Budowa grilla murowanego krok po kroku

Jak zrobić grill murowany? Pierwszym krokiem po wyborze lokalizacji oraz zakupie materiałów budowlanych będzie przygotowanie podłoża. Żeby to zrobić, należy zdjąć około 20–30 centymetrów gruntu oraz oczyścić go ze wszystkich korzeni. W dalszej kolejności zasypujemy podłoże 15 centymetrami żwiru, który koniecznie należy utwardzić. Teraz czas na położenie płytek lub wylanie fundamentu betonowego – w przypadku wyboru drugiej opcji z dalszymi pracami trzeba zaczekać do pełnego zespojenia się betonu. Następnie rozpoczynamy układanie cegieł – trzeba posługiwać się przy tym poziomicą i stale kontrolować sposób ich ustawienia, żeby grill nie był krzywy. Jeśli na podstawę paleniska wybraliśmy beton, układamy na nim dwie warstwy cegieł szamotowych. Pamiętajmy o tym, że cegły zawsze układa się z przesunięciem o połowę względem poprzedniej cegły – pozwala to zachować stabilność całej konstrukcji.
W dalszej kolejności należy zamontować ruszt – można przymocować go na stałe, jednak wówczas warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej ilości miejsca, która pozwoli na wygodne czyszczenie grilla. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest umieszczenie rusztu na prowadnicach, które umożliwią wysuwanie go, a nawet całkowite wyjmowanie do czyszczenia. Nie każdy grill należy wykonywać samodzielnie i warto pamiętać o tym, że w razie potrzeby można skonsultować się z profesjonalną firmą, która zajmuje się budową grilli. Na rynku dostępne są także gotowe grille murowane do samodzielnego montażu w ogrodzie wedle instrukcji – wówczas omija nas etap układania cegieł.

Zalety grilli ogrodowych – czy warto zdecydować się na grill murowany?

Grille wykonane z cegieł klinkierowych bardzo łatwo dopasować do większości stylów budownictwa – nie tylko tych klasycznych, ale również nowoczesnych. Estetycznie postawiona i zaprawiona cegła wygląda świetnie. Tak wykonany grill to gwarancja trwałości przez wiele lat, łatwego czyszczenia i wygody. Grill można wkomponować w altanę murowaną, a jeśli w przyszłości zdecydujemy się na jego rozbudowę, jest to możliwe. Niektórzy decydują się również na wykonanie wędzarni obok grilla, jednak jest to odrobinę bardziej czasochłonne przedsięwzięcie.
Zdecydowanie się na budowę grilla ogrodowego murowanego, chociaż początkowo wydaje się być dosyć pracochłonne, sprawdza się świetnie, jeśli tylko dysponujemy przynajmniej kawałkiem ogrodu koło domu. Dużą uwagę trzeba jednak poświęcić omówionemu wcześniej wyborowi lokalizacji, ponieważ jego przemieszczenie po wybudowaniu nie będzie możliwe.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!