Data publikacji:

Jaka chemia do basenu w ogrodzie?

Utrzymanie krystalicznie czystej wody w basenie nie jest łatwe. Już po kilku dniach od napełnienia basenu może pojawić się nieestetyczny osad. Jak temu zapobiec? Wyjaśniamy, jaką chemię do basenu wybrać i jak utrzymać czystość w basenie ogrodowym.
jaka chemia do basenu

Chemia do basenu – dlaczego jest potrzebna?

Dla wielu osób rozpoczynających przygodę z basenem do ogrodu pierwsze dni użytkowania mogą być rozczarowujące. Świeżo nalana woda już po kilku dniach może pokryć się zielonym nalotem, a na dnie basenu pojawi się nieestetyczny osad. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem słońca i powietrza rozwijają się w wodzie glony. Dodatkowo na ściankach basenu może tworzyć się kamień wytrącany z twardej wody.
Utrzymanie czystości warto rozpocząć od regulacji odczynu pH wody. Neutralne pH wody wynosi ok. 7, aczkolwiek optymalny zakres jest nieco szerszy – 7-7,4 pH. W wysokich temperaturach pH wody wzrasta i staje się bardziej zasadowe, natomiast opady deszczu obniżają pH i czynią wodę kwaśniejszą. Kwasowy odczyn wody basenowej może prowadzić do rdzewienia metalowych elementów niecki oraz szkodzić urządzeniom współpracującym z basenem (np. pompie, filtrowi czy odkurzaczowi basenowemu). Wartość pH można zmierzyć elektronicznym miernikiem (pH-metrem) lub paskami lakmusowymi.
Do regulacji odczynu w wodzie basenowej służą specjalne środki, tzw. pH-plus i pH-minus. Z reguły korzysta się wyłącznie z tych do obniżania pH, bowiem chemia basenowa służąca do dezynfekcji z reguły ma zasadowy odczyn.

Jaka chemia do basenu? Dezynfekcja wody

Kolejny krok do osiągnięcia czystej wody w basenie to dezynfekcja. Unieszkodliwianie mikroorganizmów rozwijających się w stojącej wodzie jest konieczne, by korzystanie z basenu ogrodowego było higieniczne i zdrowe. Środki uzdatniające do basenu zmieniają także kolor wody z zielonkawo-brunatnego na błękitny i bardziej przejrzysty. To zasługa neutralizacji żelaza, miedzi i innych pierwiastków zawartych w wodzie kranowej.
Jaka chemia do basenu ogrodowego jest przydatna? Do dezynfekcji basenu używa się głównie granulatu chlorowego, tzw. szoku, lub tabletek chlorowych o masie 20 g. Chlor ma bardzo silne działanie bakteriobójcze, dezynfekujące, ale i wybielające, dlatego nie należy wrzucać go bezpośrednio do niecki. Luźno pływające tabletki mogłyby odbarwić ścianki lub dno basenu.
Środki do basenu należy umieszczać w specjalnych pływakach lub skimmerach unoszących się na powierzchni wody. W trakcie chlorowania pompa basenowa powinna pracować.
Prawidłowa zawartość chloru w wodzie powinna wynosić 0,3-0,6 mg/l. Taką wartość osiąga się w ciągu około 2-3 godzin po wrzuceniu tabletki lub uwolnieniu podchlorynu sodu przez automatykę dozującą. W tym czasie nie należy brać kąpieli w basenie.

Usuwanie alg, koagulacja i filtracja

Ostatnim etapem pracy nad krystalicznie czystą wodą w basenie jest walka z glonami i drobnymi zanieczyszczeniami. Glony rozmnażają się bardzo szybko, a efektem jest zielonkawe zabarwienie wody oraz śliski nalot na niecce basenowej. Jaka będzie najlepsza chemia basenowa na glony? Do walki z nimi używa się specjalnego preparatu glonobójczego. Składniki zwalczające glony mogą znajdować się także w innych preparatach, np. do dezynfekcji czy koagulacji.
Większe zanieczyszczenia, np. owady i liście, warto wyławiać z basenu ręcznie. Dzięki temu zaoszczędzisz pracy filtrowi basenowemu. Warto jednak pamiętać, że bardzo małych zanieczyszczeń wody filtr nie usunie. Z tego względu wśród chemii basenowej znajduje się koagulant, czyli preparat skupiający małe cząsteczki w większe bryłki, które zatrzymają się na filtrze.

Jak utrzymać czystość w basenie?

Walka z brudną wodą przy użyciu chemii basenowej to jedno, ale nie można zapominać o innych sposobach na utrzymanie czystości. Regularnie sprawdzaj stan filtra basenowego i zabezpieczaj basen matą lub pokrywą. Pamiętaj też o wzięciu prysznica przed kąpielą w basenie i zainwestuj w oczyszczacz do stóp. Przydatny będzie również odkurzacz basenowy oraz skimmer oczyszczający taflę wody. Wszystkie te sposoby sprawią, że stosowanie chemii do basenu ogrodowego będzie jedynie uzupełnieniem pielęgnacji.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik