Data publikacji:

Jaka kuchenka elektryczna będzie najlepsza?

Kuchenka elektryczna stanowi serce kuchni – wszak to na niej przygotowuje się potrawy dla całej rodziny. Niewłaściwie dobrana będzie źródłem frustracji przez wiele lat, dlatego jej zakup nie powinien być pochopny. Wyjaśniamy, jaka kuchenka elektryczna najlepsza będzie właśnie dla twojej rodziny i czym cechują się różne modele tego sprzętu. Przygotowaliśmy dla ciebie również ranking, który ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji. 
jaka kuchenka elektryczna najlepsza

Jaka kuchenka elektryczna najlepsza? 

Użytkownicy internetu często wpisują w wyszukiwarce frazę: „jaka kuchenka elektryczna najlepsza”, szukając sprzętu idealnego. Oczywiście taki nie istnieje – to, czy kuchenka spełni nasze oczekiwania, zależy od ich rodzaju. Dlatego przed podjęciem decyzji warto zgłębić temat i dowiedzieć się, czym różnią się od siebie poszczególne sprzęty. 

Kuchenka elektryczna – wolnostojąca czy w zabudowie?

Jedno z najważniejszych pytań, jakie musisz sobie zadać przed zakupem kuchenki, jest to, czy ma ona być wolnostojąca, czy mieścić się w zabudowie mebli. Kuchenka elektryczna wolnostojąca nie wymaga specjalistycznego montażu – ot, kupujesz ją i stawiasz, gdzie chcesz. Jest jednak większa od kuchenki do zabudowy i może zaburzać stylistykę kuchni. 
Kuchenka elektryczna w zabudowie będzie pięknie prezentowała się w nowoczesnej kuchni, ale jej zamontowanie to już małe wyzwanie – piekarnik musi zostać umieszczony w szafce, a płyta – w otworze w blacie. Wiele osób decyduje się na zatrudnienie fachowca do montażu takiej kuchenki, co oczywiście wiąże się z kolejnymi kosztami. 

Mała kuchenka elektryczna czy w rozmiarze XXL?

Kolejna ważna kwestia to rozmiar sprzętu. Jeśli twoja kuchnia nie jest duża, mała kuchenka elektryczna, np. o szerokości 30 cm, będzie idealna. Niestety mieści ona jedynie dwa palniki.
Standardowe i najpopularniejsze kuchenki elektryczne mają od 50 cm do 60 cm szerokości. Jeżeli jednak bardzo dużo gotujesz i cztery palniki to dla ciebie zdecydowanie za mało, rozważ zakup kuchenki w rozmiarze XXL, czyli o szerokości nawet 100 cm. Mieści ona od pięciu do sześciu palników, zapewniając wygodę i komfort podczas gotowania. 

Kuchenka elektryczna – rodzaj płyty grzewczej

Wiesz już, czy lepsza jest dla ciebie kuchenka elektryczna wolnostojąca, czy może jednak w zabudowie? Czas na kolejny dylemat – musisz wybrać rodzaj płyty grzewczej. Większość modeli posiada płytę ceramiczną albo indukcyjną. Czym się od siebie różnią?
 • Płyta ceramiczna
 • Płyta ceramiczna na pierwszy rzut oka przypomina indukcyjną – również ma gładką powierzchnię. Pod szkłem ukryte są grzałki, które nagrzewają się, tworząc czerwone okręgi. Taka płyta jest bardzo odporna na uszkodzenia, ale wolno się nagrzewa i nie można szybko zmniejszyć temperatury grzałek.
 • Płyta indukcyjna
 • Płyta indukcyjna jest o wiele wygodniejsza niż ceramiczna – błyskawicznie się nagrzewa i ma opcję natychmiastowego zmniejszenia temperatury. Należy jednak pamiętać, że jest ona droższa od płyty ceramicznej, wymaga też używania specjalnych garnków i patelni.

  Kuchenka elektryczna – dodatkowe funkcje

  Wiesz już, czy bardziej interesuje cię mała kuchenka elektryczna, czy ta w standardowych rozmiarach, a także jakie rodzaje płyt grzewczych są dostępne w sklepach. Czas poznać dodatkowe funkcje piekarnika, które również mogą wpłynąć na twój wybór.
 • Samooczyszczanie
 • Zarówno kuchenka elektryczna wolnostojąca, jak i do zabudowy może mieć funkcję samooczyszczania. Polega ona na rozgrzaniu piekarnika do bardzo wysokiej temperatury, dzięki czemu dochodzi do spalenia się zalegających w nim resztek. Niektóre piekarniki wyposażone są również w funkcję samooczyszczania przy pomocy pary wodnej.
 • Rozmrażanie
 • W piekarniku możesz łatwo rozmrozić danie, ale tylko jeśli ma on taką funkcję. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzisz dużo czasu. 
 • Szybkie nagrzewanie
 • Kuchenka elektryczna może mieć funkcję szybkiego nagrzewania – zwróć na to uwagę, jeśli często zależy ci na czasie. Po osiągnięciu wybranej temperatury, sprzęt przechodzi w standardowy tryb pracy.

  Jaka kuchenka elektryczna najlepsza? Ranking produktów

  Nie masz czasu ani ochoty, by przeglądać dziesiątki ofert kuchenek elektrycznych? Mamy na to rozwiązanie – oto ranking produktów stworzony na podstawie ich popularności w serwisie Ceneo.pl. Sprawdź, jaka kuchenka elektryczna najlepsza jest według użytkowników tego serwisu.

  Kuchenka elektryczna MPM MPM-53-KEC-30

  Doskonała kuchenka elektryczna wolnostojąca z płytą witroceramiczną. Pojemność piekarnika to 48 litrów. Płyta jest łatwa w czyszczeniu i bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Należy zwrócić też uwagę na dość niską cenę sprzętu.

  Kuchenka elektryczna Electrolux LKR64020AX

  Bardzo popularna kuchenka z płytą ceramiczną. Ma funkcję AirFry, która gwarantuje uzyskanie idealnych, złotych i chrupiących frytek oraz innych przekąsek. Wyświetlacz SET pozwala doskonale zarządzać funkcjami piekarnika, a duże blachy zapewniają komfortowe pieczenie. Na dole piekarnika znajduje się duża szuflada, która służy do podtrzymywania temperatury pieczonych dań. Piekarnik jest bardzo prosty w czyszczeniu.

  Kuchenka elektryczna Gorenje GEIT6C60XPG

  Kolejna bardzo polecana kuchenka elektryczna wolnostojąca. Na uwagę zasługuje funkcja Pizza, dzięki której ten włoski przysmak będzie zachwycał smakiem. Kuchenka Gorenje ma również program do pieczenia mrożonych wypieków oraz AquaClean, który zapewnia szybkie i bardzo łatwe czyszczenie. Nowoczesna konstrukcja sprawia, że piekarnik mieści blachy w rozmiarze XXL, dzięki czemu pieczenie jest bardziej wygodne.
  Zdjęcie: Envato Elements