Data publikacji:

Jaki osuszacz powietrza wybrać? Ranking najlepszych urządzeń

Wilgoć panująca w domu lub w mieszkaniu może przysporzyć mnóstwa problemów – zarówno tych związanych ze stanem lokalu, jak i zdrowiem jego mieszkańców. Jeśli nie możesz poradzić sobie ze zbyt wysokim poziomem wilgoci, koniecznie wypróbuj osuszacz powietrza – sprzęt, który przywróci jego prawidłowy poziom. Tłumaczymy, jak działa to urządzenie, oraz przedstawiamy ranking najlepiej ocenianych osuszaczy powietrza. Sprawdź!
osuszacz powietrza ranking

Wilgotność powietrza – jakie ma znaczenie dla zdrowia?

Wilgotność powietrza w otoczeniu odgrywa istotną rolę dla zdrowia. Zbyt wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi pleśni, roztoczy i bakterii, co może prowadzić do wystąpienia alergii, astmy oraz innych schorzeń układu oddechowego. Z kolei zbyt suche powietrze może przyczynić się do podrażnień skóry, oczu oraz dróg oddechowych. Na konsekwencje nieodpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach podatne są szczególnie dzieci, osoby starsze oraz borykające się z chorobami układu oddechowego.

Od czego zależy wilgotność powietrza w mieszkaniu?

Wilgotność powietrza w mieszkaniu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest położenie geograficzne – różne regiony charakteryzują się rozmaitymi warunkami atmosferycznymi. Przykładowo, w domach i mieszkaniach znajdujących się w regionach nadmorskich zwykle panuje większa wilgotność powietrza niż w tych zlokalizowanych w centrum lądu.
Wpływ na wilgotność ma także pora roku; w lecie powietrze jest bardziej wilgotne, podczas gdy zimą może być zbyt suche z powodu ciągłego działania ogrzewania. Warto pamiętać, że na wilgotność w domu wpływ ma także szereg czynników związanych z konstrukcją budynku: jego systemem wentylacji, ociepleniem izolacji, stanem instalacji wodno-kanalizacyjnej czy dachu.
Szacuje się, że prawidłowa wilgotność powietrza w domu powinna wynosić 40–60%. Gdy jest ona niższa, mówimy o niedostatku wilgotności, z kolei gdy przekracza ten zakres – o wilgoci. Jak sprawdzić, jaki poziom wilgotności ma twoje mieszkanie? W tym celu wystarczy wykorzystać wilgotnościomierz do powietrza. Mierzenie poziomu wilgoci często stanowi funkcję wbudowaną w klimatyzatory, a nawet zegarki cyfrowe.

Wilgoć w domu – przyczyny i skutki

Z reguły to wilgoć, a nie suchość powietrza w mieszkaniu spędza najwięcej snu z powiek jego mieszkańcom. Nadmierna wilgotność w domu może być spowodowana przez nieszczelności budowlane, niewłaściwie skonstruowaną wentylację czy kłopoty z odpływem wody. Wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które mogą wywoływać alergie i problemy oddechowe. Ponadto wilgoć może prowadzić do rozwoju grzybów na ścianach i meblach, a nawet korozji metalowych elementów znajdujących się w mieszkaniu.
Czasem pozbycie się wilgoci z domu okazuje się niezwykle trudnym zadaniem; nie zawsze istnieje możliwość usunięcia czynników ją powodujących, takich jak niesprawna wentylacja czy brak ocieplenia budynku. Wówczas warto pomyśleć o urządzeniu, jakim jest osuszacz powietrza.

Osuszacz powietrza – jak działa?

Osuszacz powietrza to urządzenie, które pomaga kontrolować poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Jego zadaniem jest usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza, zapobiegając tym samym rozwojowi grzybów, pleśni i roztoczy. Osuszacz pobiera wilgoć z powietrza i skrapla ją w specjalnym wymienniku. Następnie suchsze powietrze jest emitowane z powrotem do pomieszczenia. Sprzęt wyposażony jest również w specjalne filtry, które oczyszczają powietrze z groźnych dla zdrowia drobnoustrojów.
Ile czasu powinien działać osuszacz powietrza? Wiele zależy od skali problemu: w przypadku lekko podwyższonej wilgotności urządzenie ustabilizuje jej poziom w ciągu kilku dni. Mocno zawilgocone pomieszczenia (np. piwnice) należy osuszać nawet kilka tygodni.

Jaki osuszacz powietrza do domu wybrać?

Przy wyborze osuszacza powietrza do domu warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Rodzaj

Do użytku domowego stosuje się najczęściej dwa rodzaje osuszaczy:
  • osuszacze kondensacyjne – wykorzystują efekt skraplania wody za pomocą specjalnego kompresora. Nadają się do stosowania w temperaturach 15–20 stopni Celsjusza i wilgotności na poziomie co najmniej 50%;
  • osuszacze adsorpcyjne – wytrącają wodę z powietrza za pomocą adsorpcji, czyli pochłaniania wilgoci przed adsorbent. W tym wypadku jest nim najczęściej specjalny żel krzemionkowy o dużych właściwościach chłonnych. Osuszacz adsorpcyjny sprawdzi się w pomieszczeniach ciepłych i chłodnych. Należy jednak pamiętać, że w porównaniu do modeli kondensacyjnych pobierają znacznie więcej prądu.
  • Wydajność i przepływ powietrza

    Wydajność osuszacza to parametr ustalany w litrach na dobę lub na godzinę. Warto dopasować ją do wielkości pomieszczenia, w którym znajdzie się urządzenie. W przypadku większości pokojów czy łazienki sprawdzi się osuszacz o wydajności 10–20 l/24 h. Duże pomieszczenia wymagają zastosowania sprzętu o większej wydajności – nawet 20–30 l/24 h. Jeśli chcesz osuszyć cały dom, prawdopodobnie konieczne będzie zastosowanie co najmniej dwóch takich urządzeń.

    Moc

    Moc osuszacza powietrza ma wpływ na jego wydajność. Warto dobrze ocenić wielkość pomieszczenia, w którym planujesz używać osuszacza, aby dobrać odpowiednią moc. Pamiętaj, że urządzenie o zbyt małej mocy może nie poradzić sobie z osuszeniem dużego pomieszczenia, natomiast za duży osuszacz w małych pokojach może być po prostu bardzo nieekonomiczny. Ile prądu pobiera osuszacz powietrza? Przeciętne urządzenie tego typu ma moc od 150 W do 450 W.

    Poziom głośności

    Głośność osuszacza powietrza może wynosić od 40 dB do 50 dB (A). Jeśli zależy ci na sprzęcie, który będzie działać również nocą, wybierz osuszacz o jak najniższym stopniu głośności!

    Dodatkowe funkcje

    Niektóre osuszacze powietrza oferują dodatkowe funkcje, takie jak wbudowany higrostat (pozwalający na ustalenie wilgotności powietrza), timer, wyłącznik przepełnieniowy, regulacja mocy wentylatora czy licznik zużycia energii elektrycznej. Oczyszczacz powietrza może także eliminować przykre zapachy, a nawet usuwać szkodliwe zanieczyszczenia i drobnoustroje.

    Osuszacz powietrza – jaki wybrać?

    Jeśli borykasz się z uciążliwą wilgocią w mieszkaniu, nie zwlekaj – ustabilizowanie poziomu wilgotności powietrza jest ważne dla zdrowia wszystkich domowników. Sprawdź ranking osuszaczy powietrza doskonale ocenianych przez użytkowników Ceneo.pl!

    Fersk Torr 20

    Nowoczesny osuszacz powietrza wyposażony w funkcje oczyszczania go z alergenów, kurzu czy dymu papierosowego. Sprzęt wyposażony jest w udogodnienia takie jak higrostat czy programator czasowy. Wydajność rekomendowana jest dla pomieszczeń o wielkości do 40 metrów kwadratowych.

    Master DH721P

    Osuszacz kondensacyjny Master DH721P z wbudowanym higrostatem dedykowany jest pomieszczeniom do 65 metrów kwadratowych. Użytkownicy zwracają uwagę na bardzo prostą obsługę oraz niski poziom hałasu.

    Master DH 720

    Jaki osuszacz powietrza do mieszkania, w którym panuje wysoka wilgoć? Warto wypróbować Master DH 720, który oprócz osuszania powietrza eliminuje groźne drobnoustroje za pomocą lampy UV. Ponadto sprzęt skutecznie eliminuje przykre zapachy i cechuje się nowoczesnym designem.

    Transa Electronics TE140

    Transa Electronics TE140 to niewielki osuszacz powietrza idealny do niewielkich pomieszczeń. Jeśli szukasz urządzenia, które pozwoli ci kontrolować poziom wilgotności powietrza w standardowych warunkach, ten model sprawdzi się doskonale. Sprzęt wyposażono w funkcję oczyszczania powietrza.

    Eldom Columbia Vac

    Jaki osuszacz powietrza do łazienki? Użytkownicy Ceneo.pl polecają Eldom Columbia Vac – mały i zgrabny, a przy tym bardzo efektywny sprzęt wyposażony w tryb dzienny oraz nocny. Można zastosować go również w suszarni, gdzie doskonale sprawdzi się, przyspieszając schnięcie ubrań po praniu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech