Data publikacji:

Jaką lodówkę do 50 cm wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Masz w kuchni wąską wnękę i chcesz umieścić w niej lodówkę? W takim razie sprawdzi się lodówka do 50 cm szerokości. W poniższym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając taką lodówkę. Koniecznie przeczytaj ten poradnik przed zakupem!
jaka lodówka 50 cm

Jaka lodówka do 50 cm szerokości będzie najlepsza? Na to zwracaj uwagę przy zakupie

Czy lodówka 50 cm szerokości to dobry wybór? Jeśli masz małą kuchnię, chcesz optymalnie wykorzystać każdy centymetr, a dodatkowo w twoim domu czy mieszkaniu nie ma zbyt wielu domowników albo często jecie na mieście, to lodówka o takiej szerokości zdecydowanie powinna wystarczyć. Pamiętaj jednak, że wymiary to nie wszystko. Kupując lodówkę, trzeba zwrócić uwagę na szereg różnych aspektów i parametrów. Jakich? O tym opowiadamy poniżej. Musisz to przeczytać przed zakupami!

Lodówka – szerokość 50 cm. Wymiary to nie wszystko – sprawdź też pojemność użytkową chłodziarki!

Wąska lodówka to nie tylko kwestia umiejętnego zaaranżowania przestrzeni. To także mniejsza pojemność użytkowa, dlatego warto o tym pamiętać. W sklepach znajdziesz najwięcej lodówek o wymiarach ok. 50 cm – w przedziale od 45 cm do właśnie 50 cm. Takie lodówki mają też różne pojemności użytkowe chłodziarki. Jakie? Najczęściej między 60 l a 120 l. Mniejsze pojemności mają niskie lodówki – te jednak najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach singli lub osób, które jedzą głównie na mieście. Im oczywiście większa pojemność chłodziarki, tym lepiej. 120 l przy dwóch osobach, które często gotują i jedzą w domu, to minimum. Mniejsze pojemności lepiej sprawdzą się dla singli.

Lodówka wąska do 50 cm – ważna jest jej klasa energetyczna i roczne zużycie energii

Aktualnie najwięcej lodówek do 50 cm ma klasę energetyczną między D a F. Przyjęło się, że im wyższa klasa energetyczna, tym lepiej (A jest klasą najlepszą). Warto jednak wiedzieć, że inny parametr liczy się o wiele bardziej – chodzi o roczne zużycie energii. Lodówki do 50 cm najczęściej zużywają od 50 kWh do 120 kWh/rok. Im mniej energii zużywa lodówka, tym lepiej dla środowiska i dla ciebie – to oznacza niższe rachunki.

Lodówka do 50 cm szerokości – sprawdź też inne wymiary, takie jak głębokość i wysokość

Dlaczego wybieramy wąskie lodówki? Ponieważ chcemy, aby zajmowały one w naszych domach czy mieszkaniach jak najmniej miejsca. Jednak szerokość lodówki to nie wszystko. Ważna jest także jej głębokość oraz wysokość. Jeśli często gotujesz i w twoim mieszkaniu mieszkają dwie osoby, to wybierz jak najwyższą lodówkę. Wtedy będziesz mieć do dyspozycji więcej pojemności użytkowej chłodziarki. Lodówka o 50 cm wysokości i szerokości może się sprawdzić, ale wyłącznie do mieszkania singli, którzy rzadko gotują.

Poziom hałasu

Czyli to, jak głośno pracuje lodówka. Parametr ten jest podawany w decybelach. Oczywiście im niższe wartości, tym lepiej, ponieważ lodówka będzie pracować ciszej.

Pojemność użytkowa zamrażarki

Wspominaliśmy już o pojemności użytkowej chłodziarki, to teraz pora wspomnieć o zamrażarce. Co ciekawe, w wąskich lodówkach zamrażarka też może być pojemna i mieć więcej niż jedną szufladę. Wszystko zależy tak naprawdę od wysokości lodówki oraz twoich potrzeb.

Technologie

Producenci zmywarek, pralek, kuchenek czy chociażby lodówek, czyli wszelkich artykułów gospodarstwa domowego, prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych technologii dostępnych w ich sprzętach. Te oczywiście ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale wpływają również na ostateczną cenę sprzętu. Nie wszystkie technologie będą też każdemu potrzebne. Grunt to dobrać sprzęt dopasowany do swoich potrzeb. Zatem jakie technologie w lodówkach są warte uwagi? Poniżej opisujemy według nas te najciekawsze, które znajdziesz w lodówkach do 50 cm szerokości.

Low Frost

Technologia Low Frost to specjalny system odprowadzania wilgoci. Dzięki temu warstwa lodu w lodówce i zamrażarce tworzy się o wiele wolniej i jest cieńsza. Zamrażarki z tą technologią mogą być więc rzadziej rozmrażane. Jest to znacznie mniej uciążliwe.

Obustronne drzwi

Czyli drzwi lodówki mogą otwierać się w obie strony. Nie ma potrzeby zmiany kierunku ich otwierania. Jednego dnia można otwierać drzwi z lewej, a drugiego z prawej strony.

Oświetlenie LED

Lodówka jest dobrze oświetlona i nie ma konieczności częstego wymieniania żarówek.

Półki ze bezpiecznego szkła

Takie półki w lodówce są hartowane i bardzo bezpieczne. Ryzyko ich pęknięcia czy stłuczenia jest minimalne. Ponadto takie półki są też bardzo wygodne. Przykładowo gdy na jednej półce rozleje się sok lub jogurt, to zatrzyma się on tylko na tej jednej półce i nie pobrudzi całej lodówki. Ponadto takie półki łatwo się myje i utrzymuje w czystości.

Położenie zamrażarki

Czyli to, czy zamrażarka znajduje się na górze, czy na dole. Zazwyczaj większość osób nie zwraca na to uwagi, ale czasem ma to znaczenie. Kiedy? Na przykład osobie niepełnosprawnej o wiele wygodniej będzie korzystać z zamrażarki położonej na dole. Z kolei osoby starsze często mają problemy ze schylaniem się, a więc wygodniejsza będzie dla nich zamrażarka na górze lodówki.

Zdolność zamrażania

Ten parametr dotyczy zamrażarek w lodówce. Mówi o tym, ile kilogramów żywności zamrażarka jest w stanie skutecznie zamrozić w przeciągu doby. Wartość ta jest podawana w kilogramach na 24 godziny. Zamrażarki w lodówkach najczęściej mają zdolność zamrażania między 2 kg/24 h a nawet 18 kg/24 h. Jeśli planujesz zrobić duże zapasy, to lodówka powinna mieć większą zdolność zamrażania.
Jeśli kupujesz lodówkę, to zwracaj uwagę nie tylko na jej wymiary i wyposażenie wewnętrze, ale także inne parametry takie jak poziom emisji hałasu, pojemność użytkowa chłodziarki czy zamrażarki oraz wszelkie dodatkowe technologie zastosowane w danym sprzęcie. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że wybrana lodówka spełni twoje wymagania.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.