Data publikacji:

Najlepsza farba do mebli kuchennych: polecane produkty

Jednym z najszybszych sposobów na odświeżenie wyglądu kuchni jest pomalowanie znajdujących się w niej mebli. Stare szafki mogą zyskać w ten sposób nowoczesny wygląd, idealnie wpasowując się w nową aranżację wnętrza. Co najważniejsze, całą operację możemy przeprowadzić, dysponując nawet bardzo skromnym budżetem. Jaka jest jednak najlepsze farba do mebli kuchennych i na jakie produkty warto się zdecydować? Przedstawiamy odpowiedź na te pytania.
najlepsza farba do mebli kuchennych

Czym powinna odznaczać się farba do mebli kuchennych?

W większości domów i mieszkań kuchnie są intensywnie wykorzystywanym pomieszczeniami. Odczuwają to też meble, które narażone są na wysoką wilgoć, zachlapania, kontakt z środkami chemicznymi, a także przypadkowe zadrapania i uszkodzenia. Oznacza to, że pokrywająca je farba musi odznaczać się odpowiednio wysokim stopniem trwałości i wytrzymałości.
Na szczęście w sprzedaży znajdziemy wiele emulsji przeznaczonych stricte do malowania mebli. Dodatkowo niektóre z nich zostały przygotowane specjalnie z myślą o szafkach i stołach kuchennych. Wiele osób sięga po tańsze farby uniwersalne do drewna lub innych powierzchni. Zanim zdecydujemy się na produkty tego typu, zapoznajmy się w pierwszej kolejności z informacjami od wytwórcy, czy nie ostrzega on przed używaniem farb w kuchniach i łazienkach. 

Malowanie mebli kuchennych – o czym warto pamiętać?

Zanim sięgniemy po wałek lub pędzel, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany mebel, a także w jakim jest stanie. Nieco inaczej do jego odświeżenia podejdziemy, gdy jest zrobiony z drewna lub płyt. W pierwszym przypadku możemy zamiast zwykłej farby zdecydować się też na przezroczysty lakier. W drugim niezwykle ważne będzie odpowiednie przygotowanie powierzchni, zwłaszcza jeżeli jest ona zniszczona i pokryta błyszczącym laminatem.
Podczas malowania nie musimy całkowicie demontować szafek, ale z pewnością będzie trzeba wyciągnąć wszystkie szuflady i zdemontować drzwiczki. Powierzchnia przygotowana pod farbę musi być pozbawiona jakichkolwiek zanieczyszczeń, a więc kurzu, pyłu lub tłustych plam. Powinna być ona też równa i matowa, więc przed nałożeniem pierwszej warstwy farby warto przetrzeć ją drobnym papierem ściernym. Rysy i ubytki wypełniamy szpachlówką do drewna, którą po wyschnięciu trzeba zeszlifować. W większości przypadków producenci zalecają również używanie emulsji podkładowej – jej wstępna warstwa maskuje drobne niedoskonałości i sprawi, że właściwa farba będzie lepiej przylegać do powierzchni. 

Rodzaje farb do mebli kuchennych i polecane produkty

Farby akrylowe 

Najpopularniejsze i najczęściej wybierane farby do mebli w kuchni. W ich składzie znajdziemy nietoksyczne żywice akrylowe, dzięki którym mogą bez problemu rozpuszczać się w wodzie. Emulsje te szybko wysychają, są dostępne w bardzo bogatej palecie kolorów, oferują także wiele rodzajów wykończeń (błyszczące, matowe, półmatowe), które możemy dopasować do aranżacji wnętrza. Farby świetnie radzą sobie z wilgocią, ale nie zabezpieczają zbyt dobrze powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi, przez co względnie łatwo ją zadrapać. Akrylówek nie poleca się do malowania np. intensywnie wykorzystywanych blatów. 

Dulux Szybka Odnowa Meble Kuchenne 

Akrylowa farba przeznaczona do odnowy mebli i frontów kuchennych, bez potrzeby stosowania podkładu. Produkt tworzy wytrzymałą półmatową powłokę, chroniącą przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi. W sklepach znajdziemy bogaty wybór produktów w różnych kolorach. 

V33 Farba renowacyjna Kuchnia & Meble kuchenne 

Półmatowa farba akrylowa do mebli w kuchni, którą można również użyć do malowania płytek ceramicznych oraz sprzętu AGD. Produkt nie wymaga stosowania podkładu i jest odporny na łagodne detergenty oraz środki czystości, pokryte nim powierzchnię można więc bardzo często zmywać.

Farby ftalowe/alkidowe do mebli

Są to mniej toksyczne farby olejne, zawierające naturalne oleje roślinne. Odznaczają się one wysoką elastycznością i wytrzymałością, świetnie sprawdzają się zarówno na powierzchniach drewnianych, jak i na laminowanych płytach. Emulsje są odporna na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, zmiany temperatury, a także światło słoneczne. Minusem jest tutaj niewątpliwie długi czas schnięcia, wynoszący nawet kilkanaście godzin.

Tikkurila Empire do mebli

Emalia alkidowa przeznaczona do szybkiej odnowy i zabezpieczenia mebli kuchennych oraz innych powierzchni wykonanych z płyt wiórowych i pilśniowych. Oferuje ona półmatowe wykończenie i może być zabarwiona na 13 tysięcy barw dostępnych w katalogu producenta.

Farby kredowe

Farby kredowe to nietoksyczne emulsje, po które bardzo często sięga się podczas odświeżania mebli. Bardzo szybko schną i bez problemu przylegają do powierzchni drewnianych oraz laminowanych. Ich głównymi cechami jest matowe wykończenie, a także bogata gama pastelowych kolorów. Bez dodatkowych domieszek farby te są jednak podatne na zabrudzenia i zadrapania. Dlatego też często pokrywa się je bezbarwnymi lakierami. 

Space Creation Farba kredowa do renowacji mebli

Farba kredowa przeznaczona do renowacji starych mebli, która sprawdzi się również w kuchniach. Zaletą produktu jest bogaty wybór pastelowych kolorów, a także wysoka wydajność. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza podczas malowania drewnianych mebli, choć równie dobrze można nią pokryć także płyty MDF i laminaty.
Zdjęcie: Envato Elements