Data publikacji:

Jaka piła spalinowa: Stihl czy Husqvarna?

Piła spalinowa jest narzędziem sprawdzającym się w bardzo wielu sytuacjach. Będzie niezastąpioną pomocą w trakcie prac budowlano-remontowych, zwłaszcza gdy wymagają one obróbki drewna, jak również pielęgnacji ogrodu i wypełniania innych obowiązków, takich jak przygotowywanie opału. Producenci sprzętu tego typu oferują duży wybór sprzętu w różnych cenach, a w artykule porównujemy ofertę marek Stihl i Husqvarna.
jaka piła spalinowa stihl czy husqvarna

Piły spalinowe marki Stihl

Stihl to niemiecka firma założona w 1926 roku, od samego początku specjalizująca się w produkcji pił elektrycznych i spalinowy, a także narzędzi ogrodowych, takich jak dmuchawy. Produkty marki rozpoznamy na pierwszy rzut oka dzięki pomarańczowo-białej kolorystyce obudowy. Są one cenione zarówno przez profesjonalistów, używających ich podczas prac konstrukcyjnych, jak również amatorów sięgających po nie, aby szybko i wygodnie przygotować drewno na opał lub wykonać proste naprawy w domu czy ogrodzie.
W katalogu Stihl znajdziemy bardzo szeroki wybór różnych modeli łańcuchowych pił spalinowych i pilarek tarczowych. W cenie od ok. 1000–1500 zł do ponad 4000 zł. Niektóre urządzenia przystosowane są do konkretnych zadań, większość z nich przeznaczona jest do prac ogólnych w domu i ogrodzie, bardziej profesjonalne i specjalistyczne urządzenia przeznaczone są dla leśników i rolników, a nawet ratowników.
Najtańsze piły osiągają moc 1500 W, co w zupełności wystarcza do codziennych zastosowań. Najbardziej zaawansowane modele mogą pochwalić się ponad dwukrotnie większą mocą 3500 W, a w przypadku specjalistycznych modeli nawet 9000 W.

Piły spalinowe marki Husqvarna

Początki szwedzkiej firmy Husqvarna sięgają XVII wieku, ale jej współczesna historia rozpoczęła się 200 lat później, kiedy spółka zajęła się produkcją motocykli. Na rynek pił spalinowych weszła jednak dopiero na początku lat 60., dostarczając narzędzia rodzimemu przemysłowi leśnemu oraz klientom indywidualnym.
Obecnie w ofercie spółki znajdują się urządzenia z wyższej półki, o mocy od ok. 3500 W do ponad 10 000 W, w cenie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Są to też w zdecydowanej większości piły tarczowe, które nadają się znacznie bardziej do prac warsztatowo-budowlanych i nie przydadzą się kompletnie podczas pielęgnacji drzew lub ogrodu. 

Stihl czy Husqvarna – jaka piła będzie lepsza?

Jeżeli szukamy względnie taniej piły łańcuchowej do ogrodowych prac konserwacyjnych lub cięcia opału, oferta Stihl okaże się dla nas znacznie bardziej przekonująca. Osoby polujące na solidne i mocne narzędzia do garażu lub warsztatu, które sprawdzą się też w zaawansowanych zadaniach, powinny z kolei zwrócić uwagę na to, co oferuje Husqvarna.
Zdjęcie: Envato Elements