Data publikacji:

Jakie płytki do łazienki? Przegląd modnych wzorów 

Wybór odpowiednich płytek łazienkowych to nie lada wyzwanie. W końcu to zakup, który zostanie z tobą na długie lata. Jakie płytki do łazienki będą więc najlepsze? Czym różnią się od siebie ich poszczególne rodzaje? Jakie płytki do małej łazienki wybrać? W poniższym wpisie znajdziesz odpowiedź na wszystkie te pytania. Ponadto przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie modnych płytek do łazienki wpisujących się w najnowsze trendy. Zapraszamy po garść inspiracji i praktycznych porad. 

płytki do łazienki

Jakie płytki do łazienki? Rodzaje

Na rynku najczęściej możemy wyróżnić dwa różne rodzaje płytek łazienkowych: płytki ceramiczne i płytki szklane. Zacznijmy od tych pierwszych.

  • Płytki ceramiczne
  • Płytki szklane
  • Płytki imitujące marmur
  • Płytki imitujące drewno
  • Cegiełki
  • Płytki lastryko
  • Płytki imitujące marmur

Płytki ceramiczne

Na dobre zagościły w naszych łazienkach. O płytkach ceramicznych mówimy wtedy, gdy do ich powstania użyto gliny oraz piasku z dodatkiem tlenków barwiących. Takie płytki są w 100% naturalne. Ponadto, dzięki wypalaniu ich w wysokiej temperaturze, są nietoksyczne, niepalne oraz wytrzymałe na zmiany temperatury czy duże obciążenia. Płytki ceramiczne najczęściej dzieli się na 3 podkategorie: glazurę, terakotę i gres. 

Glazura to płytka typowo ścienna. Nie używa się jej do posadzek ze względu na mniejszą wytrzymałość. Glazura może być szkliwiona, a w dodatku jej krawędzie są bardzo równe, co ułatwia układanie i wpływa na efekt wizualny. Terakota to płytka idealna na podłogę. Znacznie rzadziej używa się jej na ściany.

Terakotę wytwarza się z gliny. Jej powierzchnia może być szkliwiona, matowa lub półmatowa. Ponadto terakota bardzo często posiada różnego rodzaju faktury, np. te imitujące drewno. Pora na ostatni już gres, czyli najbardziej wytrzymały z całej trójki. Może być stosowany zarówno na podłogi, jak i ściany. Gres jest twardy, odporny na ścieranie czy wszelkie zabrudzenia. 

Przeczytaj również: Kilka dobrych rad dotyczących wyboru lustra do łazienki

Czym kierować się podczas wyboru płytek ceramicznych? Na pewno ich nasiąkliwością, czyli stopniem chłonności. Nasiąkliwość oznaczana jest symbolem E i do łazienki najlepsze będą płytki o nasiąkliwości do 10%. Oczywiście najbardziej odporne na nasiąkanie będą płytki z E równym 3% lub mniejszym.

Takie płytki to np. gres. Warto także zwrócić uwagę na odporność na ścieranie oznaczane symbolem PEI. Wyróżnia się 5 klas ścieralności, z czego płytka z numerem 5 jest najbardziej wytrzymała i najmniej narażona na ścieranie. To bardzo ważne, np. podczas wybierania płytek łazienkowych na podłogę. Im większa wartość, tym lepiej. Oprócz wyżej wymienionych parametrów, istotne są także:

  • twardość (w skali Mosha od 1 do 10, gdzie 5 to minimalna wartość idealna dla płytek łazienkowych),
  • antypoślizgowość (oznaczana symbolem R. Im większa cyfra, tym płytka mniej śliska. Wybieraj więc największe wartości, a do łazienek idealne są płytki z R od 9-13),
  • wytrzymałość, np. na nacisk i zginanie (płytki podłogowe powinny mieć wytrzymałość nie mniejszą niż 35 N/mm2, a ścienne 15 N/mm2).

Płytki szklane 

Mają najczęściej wysoki połysk i najlepiej stosować je na ścianę, chociaż zdarzają się płytki szklane z odpowiednimi parametrami, które pozwalają układać je również na podłodze. Popularne płytki szklane to m.in. modne ostatnio mozaiki. 

Modne płytki do łazienki 

Płytki z marokańskimi wzorami 

Ostatni wnętrzarski hit! Świetnie wyglądają na nieco mniejszych powierzchniach. Unikaj kładzenia ich na ścianę i podłogę jednocześnie. Im ich mniej, tym lepiej. Mogą, np. podkreślać jedną ścianę, którą chcesz najbardziej wyeksponować lub stanowić podłogę minimalistycznego wnętrza z białym wykończeniem. Płytki marokańskie to nie tylko różnokolorowe modele. Bardzo modne stają się ostatnio także płytki w bardziej stonowanych połączeniach, np. biało-czarne. 

Płytki imitujące beton 

Wpisują się w modny od kilku sezonów styl industrialny. Lubią się z drewnem, czarnymi lub miedzianymi dodatkami, np. bateriami do umywalek. Jeśli chcesz, aby twoja łazienka wyglądała w takich płytkach obłędnie i do złudzenia przypominała wylany beton, to postaw na płytki w dużym formacie, a na ścianie zrób mikro fugę w kolorze kupionej płytki.

Płytki imitujące drewno 

Płytki, które w łazience układa już bardzo wiele osób. Takie płytki wyglądają świetnie zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach. Jeśli zdecydujesz się na ciemne płytki imitujące drewno, to najlepiej rozjaśnij je jaśniejszymi lub przynajmniej zamontuj dużo oświetlenia. Takie płytki to także świetna baza do łączenia ich z innymi, np. popularnymi mozaikami, wspomnianym już betonem czy płytkami marokańskimi. 

Płytki lastryko

Najnowszy wnętrzarski trend. Takie płytki to gratka dla tych z was, którzy nie lubią nudy. Jej elementy mogą być wielokolorowe, co daje duże pole do popisu. Dla fanów minimalizmu polecamy biało-czarne lub szaro-białe lastryko. 

Cegiełki 

Wszystkim znane i lubiane. Najlepiej wyglądają na ścianie i wtedy, kiedy ułożysz je do 3/4 jej wysokości. Świetnie podkreślą je ciemne fugi. Czarna fuga i biała cegiełka to ostatnio coraz popularniejsze rozwiązanie. Można układać je na znaną mijankę, a jeśli chcesz dodać wnętrzu przestrzeni i optycznie je wydłużyć, to układaj je pionowo, jedna nad drugą. Ostatnim hitem stało się również układanie cegiełki w tzw. jodełkę. 

Płytki imitujące marmur

Idealne do wnętrz eleganckich i dużych. Najlepiej wyglądają duże płyty o wysokim połysku, ułożone z minimalną fugą. 

Jakie płytki do małej łazienki?

Z pewnością jasne. Unikaj również dużych wzorów na większych powierzchniach. Na ścianie świetnie sprawdzą się chociażby popularne cegiełki (ułożone do połowy lub 3/4 wysokości ścian), a na podłodze imitacja drewna. Chcesz zaszaleć z najnowszymi trendami? Płytki marokańskie, mozaiki lub lastryko połóż tylko na zabudowach, np. na wannie czy zabudowanej toalecie. 

Autorka: Klaudia Borycka