Data modyfikacji:

Jaka podłoga na taras lub balkon?

Odpowiednio dobrana podłoga na taras lub balkon decyduje nie tylko o ich estetyce, ale również wygodzie użytkowania. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie materiały masz do dyspozycji oraz które sprawdzą się w konkretnej aranżacji.

www.homedsgn.com

Podłoga na taras lub balkon powinna współgrać z tą, która znajduje się w pomieszczeniu bezpośrednio z nim sąsiadującym. W naszych domach najpopularniejsze są podłogi drewniane lub panele, więc balkon lub taras można wyłożyć drewnem albo jego imitacją.

W tej sytuacji najbardziej praktycznym pomysłem będą podesty wykonane z klepek, które można wyłożyć na powierzchni wykończonej płytkami i rozmontować w razie potrzeby. Innym pomysłem jest podłoga na taras lub balkon wykonana z desek, którą również można nałożyć na kafle lub płyty.

Decydując się na drewnianą podłogę na taras trzeba pamiętać, że deski będą narażone na wilgoć i zmiany temperatury, więc najlepiej wybierać trwalsze gatunki egzotyczne, takie jak tek czy bambus. Jeśli postawimy na odmiany polskie, np. dąb lub sosnę, trzeba je odpowiednio zaimpregnować za pomocą oleju lub lakieru. Rozwiązaniem kompromisowym są deski kompozytowe, powstałe z połączenia drewna i tworzywa sztucznego, dzięki czemu nie wymagają malowania i są odporne na wilgoć, grzyby i pleśń.

Alternatywą dla drewna są płytki terakotowe, gresowe, betonowe lub kamienne. W przypadku podłogi balkonowej najlepiej sprawdzi się stosunkowo lżejszy gres lub terakota, ponieważ jego konstrukcja może nie udźwignąć ciężkiego kamienia czy betonu. W przypadku tarasu mamy pełną dowolność. Podłoga na balkon i taras wykonana z kafelków bądź płyt powinna być wykonana z płytek przeznaczonych do stosowania zewnętrznego, odpornych na mróz, antypoślizgowych o wysokiej klasie ścieralności.

Jedną z możliwości jest również pozostawienie betonowej podłogi, którą można pomalować specjalną farbą, choć takie rozwiązanie będzie mniej estetyczne niż podłoga na taras lub balkon wykończona drewnem bądź płytkami.

Autor: Kasia Szulik