Data publikacji:

Jaka pompa ciepła do domu 180 m2 będzie najlepsza? Propozycje produktów

Pompa ciepła to coraz częściej wybierane urządzenie do ogrzewania domów jednorodzinnych. W sprzedaży dostępne są różne tego typu propozycje, które mogą jednocześnie służyć do podgrzewania wody użytkowej, a także chłodzenia pomieszczeń. Pompy ciepła mogą czerpać energię zarówno z powietrza, gruntu, jak i z wody. Pod względem konstrukcji wybór również nie należy do najprostszych. Jaka pompa ciepła do domu 180 m2 będzie dobrym rozwiązaniem i na co zwrócić uwagę podczas zakupu takiego urządzenia? Czy tylko moc pompy ma w tym przypadku znaczenie? Sprawdź i wybierz spośród propozycji, które cenią sobie zarówno zadowoleni użytkownicy, jak i polecają eksperci z dziedziny urządzeń ciepłowniczych.
pompa ciepła do domu

Co jest ważne podczas zakupu pompy ciepła?

Zastanawiając się, jaka pompa ciepła do domu 180 m2 będzie najlepsza, należy wcześniej dobrze rozeznać się w potrzebach i możliwościach budynku nie tylko ze względu na jego metraż. Niezbędne jest zwrócenie uwagi na dolne i górne źródło ciepła, zapotrzebowanie cieplne budynku czy moc pompy ciepła niezbędną do sprostania wymaganiom zarówno metrażu obiektu, jak i zapotrzebowania użytkowników.
Bardzo ważne jest też wybranie urządzenia od producenta, który charakteryzuje się dużym doświadczeniem w dostarczaniu na rynek tego typu produktów, możliwość serwisowania pompy i uzyskania doradztwa w zakresie wyboru, jak i późniejszego sposobu użytkowania sprzętu. Istotna jest również gwarancja na produkt, jej długość, warunki i zakres. Nie bez znaczenia będzie również stosunek jakości do ceny i opinie o marce pomp oraz konkretnym modelu użytkowanym przez inne osoby.
Odpowiednie dopasowanie modelu pompy ciepła do konkretnego budynku oraz zapotrzebowania to klucz do ekonomicznego korzystania ze sprzętu przy jednoczesnym uzyskaniu zamierzonego efektu cieplnego.

Jaką pompę ciepła do domu 180 m2 wybrać ze względu na rodzaj źródła dolnego?

Jeżeli pompa ciepła ma służyć nie tylko do ogrzewania wody użytkowej, ale też ogrzewać cały dom, istotny jest wybór dolnego źródła energii dla sprzętu. Najczęściej wybieraną opcją i stosunkowo najkorzystniejszą pod względem ceny i prostoty funkcjonowania będzie powietrzna pompa ciepła. W tym przypadku nie ma potrzeby instalowania wymiennika i taki wariant świetnie sprawdza się w naszym klimacie.
Droższa, choć efektywniejsza przez cały rok będzie pompa ciepła gruntowa. Jej zakup wiąże się jednak nie tylko z wyższym nakładem finansowym, ale też koniecznością instalacji wymienników ciepła. Jest to jednak idealna odpowiedź na pytanie, jaka pompa ciepła do domu 180 m2 sprawdzi się najlepiej, jeżeli dom znajduje się na sporej działce, a docelowo ma się w nim znaleźć ogrzewanie podłogowe.
Wodna pompa ciepła będzie trafionym wyborem w sytuacji, gdy w pobliżu domu znajduje się studnia lub zbiornik wodny. Z powodu takiego ograniczenia tego typu urządzenia stosowane są jednak najrzadziej.

Rodzaj górnego źródła ciepła a pompa ciepła do domu 180 m2

Decyzja co do dolnego źródła ciepła w pompie to połowa sukcesu. Niezwykle istotne jest również wykonanie górnego źródła, czyli wybór i montaż instalacji grzewczej w poszczególnych pomieszczeniach domu. W tej kwestii warto pamiętać, że pompa ciepła to typ urządzenia niskotemperaturowego.
Oznacza to, że najlepszą funkcjonalność osiągnie również z niskotemperaturowymi układami. To takie systemy, w których temperatura optymalna utrzymuje się na poziomie 35–45 stopni Celsjusza. Doskonałą opcją górnego źródła ciepła będzie więc ogrzewanie podłogowe, które w ogólnym rozrachunku okaże się też formą ekonomiczną pod względem utrzymania domu.

Jaka pompa ciepła do domu 180 m2 z grzejnikami?

Pompa ciepła jest doskonałą opcją również w przypadku modernizacji domów. Nie oznacza to jednak, że przy wymianie źródła ogrzewania konieczne jest także założenie nowego górnego źródła. Odpowiadając na pytanie, jaka pompa ciepła do domu 180 m2 z grzejnikami sprawdzi się najlepiej, warto wybrać model pompy wysokotemperaturowej. Czołowymi i polecanymi producentami takich urządzeń są firmy Vaillant czy Daikin.
Taka modernizacja będzie idealną alternatywą dla stosowanych dotychczas pieców węglowych, gazowych czy olejowych. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z jednego z licznych programów dotacji do zakupu pompy ciepła.

Jaka moc pompy ciepła do domu 180 m2 będzie wystarczająca?

Aby obliczyć właściwą moc pompy ciepła dla budynku o metrażu 180 m2, można skorzystać z jednego z darmowych kalkulatorów dostępnych online. Jednak planując budowę obiektu, warto wziąć pod uwagę kwestie związane z termoizolacją budynku, co ma ścisły związek z późniejszym dobrym i skutecznym ogrzewaniem budynku przez pompę ciepła.
Obliczając zapotrzebowanie cieplne dla pompy ciepła, średnio przyjmuje się, że dom pasywny wymaga 10 W/m2, dom niskoenergetyczny – 40 W/m2, dom z ogólną dobrą izolacją cieplną –50 W/m2, obiekt ze standardową izolacją – 70 W/m2, a dom nieocieplony – 120 W/m2.
Na wielkość mocy pompy wpływ ma również sposób ogrzewania obiektu, indywidualne oczekiwania i preferencje co do temperatury w domu oraz charakterystyka temperatury w danym regionie kraju i położenie geograficzne działki.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!