Data publikacji:

Jaka pompa ciepła do domu 200 m2 będzie najlepsza? Propozycje produktów

Ze względu na duże korzyści finansowe związane z montażem pompy ciepła decyduje się na nią coraz więcej osób – zarówno w nowobudowanych budynkach, jak również tych poddawanych termomodernizacji. Podstawowym problemem po podjęciu decyzji o jej montażu jest dobór mocy pompy. Dowiedz się, jaka pompa ciepła do domu 200 m2 będzie odpowiednia.
jaka pompa ciepła do domu 200m2

Jaka pompa ciepła do domu 200 m2?

Do wyboru mamy trzy rodzaje pomp:
  • wodne – mogą służyć zarówno grzaniu, jak i chłodzeniu. Są wydajne i ekologiczne, jednak do ich montażu potrzebny jest zbiornik wodny do dyspozycji;
  • powietrzne – są niewielkich rozmiarów, tanie w porównaniu do innych rodzajów pomp i łatwe w montażu. Efektywność ich działania jest jednak związana z temperaturą panującą na zewnątrz;
  • gruntowe – ich podstawową zaletą jest to, że mogą działać w sposób całkowicie niezależny od temperatury otoczenia. Chociaż samo urządzenie nie jest aż tak drogie, koszt inwestycji znacznie podnosi konieczność przeprowadzenia potrzebnych do jej montażu prac ziemnych.
  • Najpowszechniejsze są pompy powietrzne, jednak warto pamiętać także o tym, że do dyspozycji mamy również przykładowo pompy powietrze-woda, pompy gruntowo-wodne lub gruntowo-powietrzne.

    Jaka duża pompa ciepła do domu 200 m2?

    Jak duża powinna być pompa ciepła? Przyjmuje się, że jeżeli zapotrzebowanie budynku o powierzchni około 200 m2 na energię wynosi (szacunkowo) 40–50 W/m2 – należy wybrać pompę o mocy 10 kW. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli się zastanawiasz, jaka powietrzna pompa ciepła do domu 200 m2 to powinieneś skontaktować się w tej kwestii ze specjalistą. Szczegółowego doboru pompy ciepła dokonuje się na podstawie analizy konkretnej sytuacji, cech domu i jego zapotrzebowania na energię, a następnie dokłada bardzo niewielki zapas, by pompa mogła pokryć jego zapotrzebowanie w różnych warunkach.
    W rzeczywistości wszystko zatem zależy od tego, ile osób zamieszkuje dom, jakie sprzęty znajdują się wewnątrz i jakie jest ich zużycie energii, a także od stanu stolarki okiennej i ogólnego zaizolowania domu. Trzeba zdecydować też o tym, jak wysokie współczynniki COP czy SCOP ma mieć pompa. Nie bez znaczenia zapewne będzie także porównywanie parametrów różnych pomp i sprawdzenie stosunku tych parametrów do ich ceny – żeby ułatwić Ci to zadanie, sporządziliśmy krótki przegląd propozycji produktów, którymi możesz się zainteresować. W zestawieniu znalazły się pompy o przybliżonej optymalnej mocy do domów 200 m2 – 9 kW, 10 kW i 12 kW. Pamiętaj, żeby raczej nie kupować pompy samodzielnie, a w firmie, która jednocześnie zajmie się jej montażem i uruchomieniem.

    Pompy ciepła do domu 200 m2 – nasze propozycje

    LG monoblok HM123MR.U34

    Przytoczony model LG to pompa ciepła powietrze-woda, który powinien dobrze sprawdzić się w wielu polskich gospodarstwach domowych. Jej moc maksymalna to 12 kW. Cechą charakterystyczną pompy jest bardzo cicha praca, wysoka wydajność i brak wymagań związanych z wykonawstwem instalacji rur do przewodzenia czynnika chłodniczego. Urządzenie można z powodzeniem montować w obiektach, które są już użytkowane, a nie tylko w nowobudowanych – to spore ułatwienie dla dużej części inwestorów.
    Model cieszy się wyjątkowo dobrymi współczynnikami efektywności energetycznej – ma SCOP na poziomie 4,67 oraz klasę A +++. Działa dobrze w szerokim spektrum temperatur – od –15 do 25–35 stopni Celsjusza. Producent zadbał też o to, by na jej powierzchni znalazła się powłoka chroniąca przed korozją.

    Viessmann Vitocal 100-S Typ Awb-M 101.B08

    To model z czynnikiem chłodniczym R32 oraz mocą maksymalną 12 kW. Jest to pompa ciepła powietrze-woda, która dzięki zastosowaniu wspomnianego już ekologicznego czynnika chłodzącego ma niski współczynnik GWP. Ma także wysoki parametr efektywności COP, jest wygodna w montażu i łatwa w serwisowaniu. Umożliwia zarówno grzanie, jak i chłodzenie pomieszczeń, zatem korzystać z niej można przez cały rok. W sterowaniu pomocna okazuje się aplikacja na telefon ViCare oraz specjalny interfejs Vitoconnect, które umożliwiają komfortowe sterowanie czasem pracy sprzętu czy modyfikowanie temperatury we wnętrzach. Kupując tę pompę, otrzymujesz niemal wszystkie elementy instalacji naraz – masz zatem pewność, że będą ze sobą kompatybilne.

    Kospel monoblok HPM.P-10

    Proponowana pompa ciepła Kospel ma moc maksymalną na poziomie 10,5 kW. W zestawie otrzymuje się wymiennik, zbiornik buforowy i moduł wewnętrzny oraz zewnętrzny. Nadaje się zarówno do budynków nowych, jak i poddawanych termomodernizacji, ponieważ jej montaż nie jest specjalnie wymagający. Jej klasa energetyczna w 35 stopniach Celsjusza wynosi A++.
    W standardowo mierzonej odległości 1 metra od jednostki hałas, który emituje pompa, wynosi 56 dB. Można zatem uznać, że jest stosunkowo cicha. Działa wydajnie w temperaturach od –20 stopni Celsjusza do nawet 43 stopni Celsjusza. Może grzać i chłodzić. Samodzielnie dostosowuje parametry swojej pracy do warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Sterowanie ułatwia możliwość korzystania ze zdalnej aplikacji, którą można uruchomić w telefonie lub na komputerze.

    Panasonic monoblock high-performance 9kW WH-MDC09J3E5-SM

    Model ma kompaktowe wymiary, zatem jednostkę zewnętrzną stosunkowo łatwo będzie ukryć w wybranym miejscu za budynkiem. Pompa ma współczynnik COP na wysokim poziomie, ponieważ do 5,08. W sterowniku dedykowanym użytkownikom została wyposażona przykładowo w tryb auto czy wakacyjny, co umożliwia generowanie jeszcze większych oszczędności. Pompa ma klasę efektywności energetycznej określoną jako A. Producent zrobił ukłon w stronę osób, które dopiero budują domy, dodając możliwą do uruchomienia z poziomu instalatora funkcję suszenia betonu. Oczywiście nie znaczy to, że model nie sprawdzi się w modernizowanych budynkach.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!