Data publikacji:

Jaka wilgotność w sypialni jest najlepsza dla snu?

Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w sypialni to czynniki, które w bardzo dużym stopniu wpływają na jakość snu. Zbyt suche powietrze powoduje dyskomfort w postaci drapania w gardle i przesuszonej śluzówki nosa, a to z kolei prosta droga do częstszych infekcji. Wilgotność powyżej 65% może natomiast prowadzić do rozwoju niebezpiecznych grzybów, dlatego konieczne jest znalezienie złotego środka. Jaka wilgotność w sypialni będzie idealna do snu?
jaka wilgotność w sypialni

Od czego zależy, jaka wilgotność powinna być w sypialni?

Wilgotność (względna) w mieszkaniu powinna wynosić 40–60%. Dużo niższe lub wyższe wskazania higrometru są niekorzystne dla zdrowia. To, jaka wilgotność w sypialni będzie idealna, zależy od temperatury otoczenia, a nie od twoich preferencji, ponieważ te dwa parametry są ze sobą bezpośrednio związane. W niższej temperaturze wilgotność powinna być wyższa (oscylować w okolicy 60%), a gdy jest cieplej, może wynosić około 50% (45–55%).

Jaka powinna być wilgotność w sypialni?

Idealna temperatura do spania wynosi około 18 stopni Celsjusza, przy czym dorośli mogą sobie pozwolić na spanie nawet w 16 stopniach Celsjusza. Jaka powinna być wilgotność powietrza w chłodnej sypialni? Jeśli lubisz rześkie powietrze, odpowiednia wilgotność będzie wynosiła 60–65%.
Jeśli preferujesz nieco cieplejszą sypialnię (19–20 stopni Celsjusza), wystarczy utrzymanie wilgotności na poziomie około 50% (40% to absolutne minimum). Takie warunki będą dobre do snu dla dzieci lub seniorów. Temperatura wyższa niż 20–21 stopni Celsjusza nie jest korzystna podczas snu, sprawdzi się natomiast w ciągu dnia.

Jak sprawdzić, jaka jest wilgotność powietrza w sypialni?

Obecnie ogromną popularnością cieszą się nawilżacze powietrza lub urządzenia 2 w 1 – nawilżacz i oczyszczacz. Zanim kupisz taki sprzęt, który nie należy do najtańszych, upewnij się, że go potrzebujesz. O ile oczyszczanie zawsze będzie korzystne dla zdrowia, tak nawilżanie pomieszczenia nie zawsze będzie sprzyjało zdrowiu.
Jak sprawdzić, jaka jest wilgotność powietrza w sypialni i reszcie mieszkania? Najłatwiej jest kupić lub pożyczyć higrometr (ceny tych urządzeń są niskie) i uważnie śledzić jego odczyty przez dłuższy czas, sprawdzając, jakie powietrze jest w domu podczas różnych warunków atmosferycznych oraz przy niższej i wyższej temperaturze wewnątrz. Nowoczesne termometry pokojowe bardzo często są wyposażone w funkcję odczytu poziomu wilgotności.

Czy można sprawdzić, jaka jest wilgotność w sypialni bez higrometru?

Nawet bez higrometru możesz mniej więcej określić, czy w pomieszczeniu jest odpowiednia wilgotność, szczególnie wtedy, gdy masz już w tej kwestii pewne doświadczenie.
Gdy jest zbyt sucho:
  • budzisz się z przesuszonym, drapiącym gardłem, chce ci się pić;
  • śluzówka nosa jest wysuszona, częściej łapiesz katar;
  • częściej odzywa się alergia i astma;
  • sen jest niespokojny, budzisz się w nocy;
  • skóra staje się sucha i swędząca;
  • mogą aktywować się problemy skórne, zdarza się łupież.
  • Gdy jest zbyt wilgotno:
  • czujesz nieprzyjemny chłód;
  • podczas upału trudno ci oddychać, masz wrażenie, że się dusisz;
  • odzywają się bóle stawów.
  • Wszystko to są subiektywne odczucia, dlatego nie zawsze wiarygodnie oddają rzeczywistą sytuację. Czasami sprawa jest oczywista, na przykład gdy zauważasz, że na oknach pojawia się woda i czujesz zapach pleśni, z pewnością jest zbyt wilgotno. Decydując się na zakup nawilżacza lub osuszacza powietrza, warto jednak zawsze wspomóc się odczytami higrometru.

    Jak wyregulować wilgotność powietrza w sypialni?

    Żeby powietrze w domu było prawidłowe, ważna jest odpowiednia cyrkulacja, regularne wietrzenie, utrzymanie dobrej temperatury, a także poprawne ocieplenie budynku. Niestety nie zawsze możemy mieszkać w nowoczesnych, prawidłowo zbudowanych i izolowanych budynkach. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że wilgotność w twoim mieszkaniu znacznie odbiega od ideału, rozważ zakup nawilżacza lub osuszacza powietrza.
  • Osuszacz. Osuszanie jest najczęściej konieczne w starszych, źle wentylowanych domach. Jeśli jest taka potrzeba, ponieważ wilgotność jest wyższa niż 65%, zdecydowanie warto zainwestować w osuszacz, w przeciwnym razie ryzykujesz rozwojem niebezpiecznych dla zdrowia pleśni, szczególnie szkodliwych dla alergików, ale niekorzystnych dla nas wszystkich. W zbyt wilgotnej sypialni źle się śpi, czuć nieprzyjemny chłód i ogólny dyskomfort.
  • Nawilżacz. Nawilżanie jest niezbędne, gdy wilgotność często spada poniżej 40%. W takich warunkach czujemy się źle, co jest szczególnie dotkliwe w sezonie grzewczym. Przy niskiej wilgotności większość osób narzeka na drapanie czy nawet ból w gardle, przesuszony nos, oczy i skórę. Ponieważ błona śluzowa jest zbyt sucha, nie spełnia właściwie swojej ochronnej roli, co kończy się częstym łapaniem infekcji.
  • Inne sposoby na nawilżenie lub osuszenie sypialni

    A co z innymi sposobami na nawilżenie? Czy mają wpływ na to, jaka wilgotność będzie w sypialni? Niektórzy wieszają mokre ubrania na kaloryferach, inni stawiają blisko łóżka naczynia z parującą wodą, jednak takie domowe sposoby na podniesienie wilgotności na dłuższą metę nie są szczególnie skuteczne. Ponadto ważną kwestią jest kontrolowanie poziomu wilgotności, żeby nie przesadzić w drugą stronę. Warto więc sięgać po urządzenia wyposażone w czujnik i dostosowujące poziom wilgotności do otoczenia.
    Jeżeli twoim problemem jest zbyt sucha sypialnia, możesz wykorzystywać rozmaite pochłaniacze wilgoci. Najczęściej są one skuteczne, jednak w tym przypadku również konieczna będzie regularna kontrola stanu powietrza, żeby nadmiernie go nie przesuszyć.
    Warto wiedzieć, jaka wilgotność w sypialni jest najkorzystniejsza i pilnować utrzymywania jej na właściwym poziomie. Dzięki temu komfort twojego snu znacznie się podniesie, zmaleje ryzyko problemów zdrowotnych, a ty będziesz dużo bardziej wypoczęty w ciągu dnia.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo