Data publikacji:

Sposób na zabezpieczenie schodów przed dziećmi

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi to nie lada wyzwanie. Każde dziecko to mały odkrywca, a wspinanie się po schodach to jedna z najlepszych zabaw. Wystarczy chwila nieuwagi, aby maluch znalazł się w niebezpieczeństwie. Jak zrobić zabezpieczenie schodów przed dziećmi, by dziecięca inwencja nie wzięła góry? Oto najskuteczniejsze sposoby na zabezpieczenie schodów.
zabezpieczenie schodów przed dziećmi

Dlaczego należy zabezpieczyć schody w domu?

Dla dorosłych schody w domu jednorodzinnym nie są żadnym zagrożeniem. Większość ludzi jest w stanie bezpiecznie użytkować nawet wąskie, strome i kręte schody. Konstrukcja schodów może być jednak bardzo niebezpieczna dla małych dzieci. Oprócz podstawowego ryzyka, czyli upadku ze schodów, zagrożeniem dla dziecka są też prześwity pomiędzy stopniami schodów czy przerwy pomiędzy szczebelkami balustrady.
Elementy te trzeba zabezpieczyć, bowiem małe dziecko nie jest w stanie ocenić ryzyka. Po opanowaniu umiejętności raczkowania, a następnie chodzenia, dzieci zaczynają swobodnie eksplorować przestrzeń. Schody wydają się wyjątkowo atrakcyjnym wyzwaniem, tym bardziej, że stanowią coś niedostępnego. Nie należy oczekiwać, że dziecko zachowa się asekuracyjnie, a tym bardziej, że da się je upilnować. Trudno cały czas kontrolować poczynania dziecka i wystarczy na chwilę spuścić je z oka, aby doszło do tragedii. Aby dom nie stanowił zagrożenia dla najmłodszego domownika, najlepiej po prostu zabezpieczyć schody. Jak to zrobić?

Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?

Sposób zabezpieczenia schodów przed ciekawskimi maluchami uzależniony jest od rodzaju schodów. Czasem wystarczy zamontować najprostszą barierkę, która skutecznie odetnie maluchowi drogę ku schodom. W niektórych przypadkach trzeba jednak zastosować dodatkowe środki ochronne, zapobiegające wypadnięciu przez szczebelki lub zaklinowaniu się w stopniach. Dotyczy to zwłaszcza nowoczesnych wnętrz, w których schody mają minimalistyczną konstrukcję z dużymi prześwitami. Jeśli dodatkowo Twoje schody pozbawione są barierki, warto pomyśleć nad dołożeniem osłony przed upadkiem.

Bramka zabezpieczająca na schody

Podstawowym środkiem ochrony jest bramka zabezpieczająca. W założeniu uniemożliwia ona dziecku wejście na schody i przypomina boczek dziecięcego łóżka. Najpopularniejsze wersje montowane są na rozporowych teleskopach, dzięki czemu są bardzo proste w montażu. Czasem jednak konstrukcja schodów wymusza inny system montażowy barierki. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest montaż bramki na stałe, bezpośrednio do konstrukcji schodów. Biorąc pod uwagę, że taki środek ochronny użytkowany jest nawet przez kilka lat, warto to zrobić.
Bramki ograniczające dzieciom dostęp do schodów zaprojektowane są taki sposób, aby maksymalnie utrudnić maluchom sforsowanie rygla. Czasem stosowane są podwójne zatrzaski, zabezpieczające przed przypadkowym otworzeniem furtki. Trzeba jednak pamiętać, że bramka musi być również wygodna dla dorosłych, dlatego upewnij się, że ma system otwierania jedną dłonią. Dużym plusem jest też zamykanie na kluczyk – które może okazać się niezbędne, gdy dziecko już podrośnie i opanuje system otwierania.
Standardowe bramki zabezpieczające dostosowane są do schodów o szerokości ok. 80 cm, ale większość producentów oferuje przedłużenia ich za pomocą dokupowanych osobno rozszerzeń. Na rynku znajdziesz też barierki wieloczłonowe, które da się dopasować do bardziej nieregularnych schodów.

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – siatka

Do zabezpieczenia szczebelek barierki wykorzystasz natomiast siatkę zabezpieczającą. To najtańsze i najskuteczniejsze rozwiązanie. Jest to konieczne oczywiście tylko wtedy, gdy odległość pomiędzy słupkami jest na tyle duża, że dziecko mogłoby się pomiędzy nimi przecisnąć. Siatka chroni dziecko przed wypadnięciem, ale także przed utknięciem między barierkami. W ten sposób warto zabezpieczyć również barierkę antresoli, zwłaszcza jeśli pokój dziecka znajduje się na piętrze. Za pomocą siatki możesz też podnieść bezpieczeństwo schodów krętych. Te niestety często mają otwartą, ażurową konstrukcję.

Miękkie nakładki na schody

Kolejnym elementem podnoszącym bezpieczeństwo domowych schodów są miękkie nakładki antypoślizgowe. Warto zdecydować się na nie zwłaszcza wtedy, gdy dziecko korzysta już samodzielnie ze schodów. Miękkie dywaniki zapobiegną poślizgnięciu się dziecka i ochronią je w razie przypadkowego upadku. Pamiętaj jednak, aby solidnie przytwierdzić je do stopni. W innym przypadku same w sobie mogą stać się zagrożeniem. Jeśli schody mają duże prześwity, warto wypełnić je osłonami lub czymś zabezpieczyć, np. bieżnikiem. W ten sposób zmniejszysz ryzyko wypadnięcia dziecka, ale i bolesnej kontuzji.

Dodatkowe zabezpieczenie schodów – kamera

Każdy rodzic wie, że przedłużająca się cisza jest powodem do niepokoju. Jeśli dziecko zainteresuje się schodami, może spróbować wszelki sposobów, aby się na nie dostać. Narzędziem, które pozwoli Ci na bieżąco kontrolować schody, jest elektroniczna niania lub system monitoringu obejmujący schody. Dzięki kamerze skierowanej na schody szybko dowiesz się, jeśli dziecko będzie próbowało sforsować zabezpieczenia. To znacznie wygodniejsze niż ciągłe kontrolowanie pokoju dziecięcego oraz schodów.
Zabezpieczenia schodów przed dziećmi być może obniżą estetykę domu, ale mogą zapobiec tragicznym w skutkach zdarzeniom. Na szczęście systemy zabezpieczeń są dostępne na szeroką skalę i da się je dopasować nawet do nowoczesnych, futurystycznych schodów.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik