Data modyfikacji:

Jaki kolor fug do płytek drewnopodobnych wybrać?


Jak dobrać fugę, by podkreślić blask płytek? Na jakie kolory zdecydować się, by pomieszczenie wyglądało harmonijnie? Jaki kolor fug do płytek drewnopodobnych? Zebraliśmy odpowiedzi – oto nasz miniporadnik.
kanapa
Zarówno płytki, jak i fuga to materiały, które trzeba rozsądnie dobrać – odpowiednio do sposobu użytkowania, jak i dopasować do pomieszczenia, w którym płytki będą ozdobą ścian lub podłóg. Zwróć przede wszystkim uwagę na kolor płytek i zastanów się, czy chcesz, by fugi odróżniały się od nich, czy przeciwnie, by tworzyły harmonijną całość.

Na rynku mamy kilka rodzajów fug. Różnią się przeznaczeniem – inne sprawdzą się do płytek na balkon, inne do łazienki, a jeszcze inne wybieramy do salonu, w którym będzie ogrzewanie podłogowe.

• Jedną z najpopularniejszych jest fuga cementowa. Montuje się ją głównie na ścianach, nie nadaje się ona jednak na podłogi do pomieszczeń, gdzie jest mokro, ponieważ może łatwo się wypłukiwać. Warto również zwrócić uwagę na płytki podłogowe drewnopodobne.

• Popularna jest też fuga cementowa z domieszką tworzyw sztucznych. Sprawdzi się ona w miejscach narażonych na kontakt z wilgocią – bez obaw można nią wykończyć nawet ścianę nad wanną czy pod prysznicem.

• Coraz powszechniejsze są tez fugi epoksydowe, które z powodzeniem sprawdzają się na podłogach z ogrzewaniem podłogowym, a także w łazienkach oraz często uczęszczanych miejscach.

• Generalna zasada w dobieraniu kolorów fug do płytek mówi o tym, że ciemniejsza fuga będzie dobrym rozwiązaniem do pomieszczeń intensywnie używanych – do kuchni, przedpokoju, na schody wejściowe (nie zabrudzi się tak szybko), zaś jasna fuga sprawdza się lepiej na ścianach i w miejscach mniej uczęszczanych, jak salon czy sypialnia.

• Fuga do miejsc, w których podłoga ma częsty kontakt z wilgocią, a więc do łazienek i kuchni, powinna być wodoodporna i łatwa w czyszczeniu.

Jaki kolor fug do płytek drewnopodobnych wybrać? Ciemniejszy!


Jeśli chcesz zaznaczyć każdą oddzielną płytkę tak, by nie było wątpliwości, gdzie są połączone, wybierz kolor ciemniejszy niż płytki, ale nadal pozostający w kolorystyce wszystkich odcieni widocznych na płytkach. Jeśli twoja podłoga czy ściana utrzymane są w szarościach i brązach, wybierz fugę ciemnobrązową lub ciemnoszarą – o kilka tonów ciemniejszą niż barwy na płytkach.

Jaki kolor fug do płytek drewnopodobnych? Kontrastujący


Możesz też zdecydować się na fugę absolutnie nie mającą nic wspólnego z kolorystyką drewnopodobnych płytek. Uzyskasz wówczas ciekawy efekt podkreślający fakturę płytek – fuga kontrastowa uwydatnia wygląd, ale też wszelkie nierówności czy niedoskonałości płytek. Oczywiście trzeba pamiętać, że im bardziej kolor fugi będzie odbiegał od barw płytek, tym bardziej będą one zwracały na siebie uwagę. Zatem, jeśli chcesz, by wnętrze było niebanalne, przykuwające wzrok, zdecyduj się na fugę w kolorze znacznie odróżniającym się od płytek.

Fuga o odcieniu zbliżonym do koloru płytek? Najlepsza do płytek wielkoformatowych


Jeśli chcesz, by podłoga w pomieszczeniu wyglądała na jednolitą i elegancką, wybierz fugę w jak najbardziej zbliżonym odcieniu do płytek. Podobne kolorystycznie fugi będą także dobrym rozwiązaniem do płytek w dużych rozmiarach – podłoga nabierze wówczas elegancji i będzie harmonijnie wyglądała. Uważaj jednak, jeśli twoje płytki są w wyjątkowo wyrazistym kolorze, np. pomarańczowym – wówczas dobieranie fugi pod kolor może spotęgować jaskrawość, co niekoniecznie będzie korzystnie wyglądało.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska