Data modyfikacji:

Shelfie, czyli półki ścienne w roli głównej

Pewnie nie raz zrobiłeś sobie selfie. A co z shelfie? To nowy trend, który króluje w mediach społecznościowych i świetny sposób na pochwalenie się pięknie zaaranżowanymi półkami ściennymi. Jeśli tez chcesz zrobić sobie perfekcyjne shelfie, sprawdź jak zaaranżować półki wiszące w swoim domu.

Czym tak naprawdę jest shelfie? Trend ten narodził się na Instagramie i jest w pewnym sensie wnętrzarską odpowiedzią na wszędobylskie selfie, czyli autoportrety wykonane telefonem. Co jednak przedstawia shelfie? Półki oczywiście. W mediach społecznościowych znajdziesz tysiące zdjęć opatrzonych tym hasztagiem, a na nich efektownie zaaranżowane półki. Musisz bowiem wiedzieć, że nie wystarczy po prostu poukładać na półkach książki czy inne domowe sprzęty. Cała aranżacja powinna być przemyślana i składać się na stylową dekorację wnętrza. Później wystarczy już tylko zrobić shelfie i cieszyć się efektem aranżacyjnej zabawy z półkami.

Półki ścienne inaczej

Te, które trafiają za pomocą shelfie do mediów społecznościowych w zasadzie niewiele mają wspólnego z praktyczną powierzchnią do przechowywania. Modnie zaaranżowane półki wiszące nie powinny się bowiem uginać pod ciężarem książek, dokumentów czy domowych sprzętów. Aby wykonać udane shelfie liczy się aranżacja półki ściennej.

Jeśli zatem na swoich półkach chcesz ustawić książki, postaraj się uzyskać ich ciekawy układ. Część woluminów możesz ustawić w poziomie, inne w pionie i przeplatać je z atrakcyjnymi dekoracjami. Bo w shelfie właśnie o to chodzi – o aranżację półek ściennych oraz umieszczonych na nich przedmiotów. Pewnie myślisz sobie teraz, że w takim wydaniu półki ścienne są niepraktyczne, bo nie spełniają do końca swojej roli. Tak, to prawda – nie zapominaj, że w aranżacji wnętrz czasem estetyka bierze górę nad funkcjonalnością.

Wbrew zasadom, czyli shelfie w kuchni

Tradycyjnie większość z nas wybierając meble kuchenne stawia na górny i dolny rząd szafek. A gdyby tak zamiast szafek wiszących postawić właśnie na otwarte półki ścienne. Zanim podniesiesz larum z powodu niepraktyczności tego rozwiązania, przyjrzyjmy się z bliska półkom wiszącym w kuchni. Ok – na samych półkach, jak i wszystkich przechowywanych na nich przedmiotach będzie osiadał kurz zmieszany z drobinkami tłuszczu unoszącymi się w powietrzu podczas gotowania. Fakt, tego problemu nie da się wyeliminować.

Ale spójrz na to z drugiej strony – na półkach wiszących możesz wyeksponować ładną zastawę. Efektowne naczynia, kubki czy akcesoria kuchenne będą wyglądać znakomicie, jeśli ustawisz je na półkach. Takie rozwiązanie sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się przytulniejsze i zyska sielski charakter. Przypomnij sobie tradycyjne, babcine kuchnie. Nasze babcie nie dysponowały tak funkcjonalnymi meblami, jakie my mamy do dyspozycji dzisiaj. Dlatego właśnie wiele przyborów kuchennych wieszały na ścianach i umieszczały na półkach. Twoja kuchnia może dzięki temu świetnie wyglądać.

Zabawa z shelfie

Półki wiszące będą wyglądać świetnie również w jadalni, pokoju dziennym, czy nawet w łazience. Właśnie w tym ostatnim pomieszczeniu półki pozwolą ci osiągnąć szczególnie ciekawy efekt. W łazienkach, podobnie jak w kuchni, najczęściej stawiamy na zabudowane meble, w których wnętrzu ukrywamy wszystkie akcesoria. Zmień zatem filozofię przechowywania w łazience, ponieważ półki wiszące mogą efektownie odmienić stylizację pomieszczenia.

To właśnie w tym tkwi największa siła półek. Możesz bardzo łatwo zmieniać ich aranżację i ustawiać na nich sezonowe dekoracje i najróżniejsze ozdoby. Dzięki temu tchniesz do stylizacji swojego mieszkania odrobinę nowości. I co więcej, nie będzie to wymagać zbyt wiele zachodu – poprzestawiasz kilka rzeczy na półkach i gotowe.

Jak zrobić dobre shelfie?

Na koniec nie sposób wspomnieć o istocie shelfie, czyli o samych zdjęciach. Instagramowe królowe selfie odnalazły sprawdzony przepis na udany autoportret. A jak zrobić dobre zdjęcie półek ściennych oraz umieszczonej na nich aranżacji, czyli shelfie właśnie? Przede wszystkim postaraj się o dobre warunki oświetleniowe. Jeśli nie znasz tajników operowania ekspozycją i właściwego naświetlania zdjęć, poczekaj na w miarę słoneczny dzień. Tzw. światło zastane, czyli po prostu światło dzienne powinno ci w zupełności wystarczyć. Jeśli okaże się jednak, że twoje shelfie jest odrobinę za ciemne, zawsze możesz je rozjaśnić w edytorze np. w telefonie.

Na idealnym shelfie nie powinno znajdować się zbyt wiele rzeczy. Nawet jeśli zazwyczaj przechowujesz na półkach wiszących dużo przedmiotów, na czas zdjęć przeorganizuj ich układ. Aranżacja będzie prezentować się znacznie lepiej, jeśli będzie okna lekka i pozbawiona nadmiaru dekoracji. Pobaw się zatem stylistyką i układem elementów na zdjęciu, bo to właśnie jest największa zabawa, jaka wiąże się z fotografią wnętrz – możliwość żonglowania i ciągłego zmieniania elementów aranżacji. Bo przecież na szczęście na zdjęciach nie widać tego, co znajduje się poza kadrem.

To jak, zrobisz swoje własne shelfie? Półki w takim wydaniu może nie zapewnią ci zbyt wiele praktycznej powierzchni do przechowywania, ale za to osiągnięty dzięki nim efekt aranżacyjny, z pewnością będzie świetny. Dlatego postaw na półki i baw się w shelfie.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny