Data publikacji:

Jaki kolor ścian do czerwonej cegły wybrać?

Czerwona cegła kojarzy się głównie z loftami, jednak bez przeszkód można wykorzystać ją w każdym pomieszczeniu. Do wyboru ma się zarówno cegłę rozbiórkową, jak i wykorzystaną do budowy danego budynku. Cegłę z rozbiórki pozyska się w wielu miejscach za darmo, natomiast cegłę użytą do budowy ściany w domu wystarczy odsłonić, skuwając tynk. W obu przypadkach uzyska się ciekawy efekt, który podkreśli farba położona na pozostałych ścianach. Jaki kolor ścian do czerwonej cegły pasuje najlepiej?

Czytaj również: Cegła w kuchni - wady i zalety

sciana

Czerwona cegła - dlaczego warto wykorzystać ją w aranżacji?

Czerwona cegła jest coraz popularniejszym elementem w aranżacji wnętrz. Stosowany od lat budulec tworzy ponadczasowe wykończenie ściany w kuchni, jadalni, salonie bądź sypialni. Cegły mają różne kolory, gdyż ich odcień z czasem się zmienia. Niektóre z nich są intensywnie czerwone, inne silnie wypłowiały i zjaśniały pod wpływem nakładanych na nie tynków i środków chemicznych.

Na ostateczny efekt wpływają również fugi umieszczone pomiędzy cegłami. Fuga może mieć kolor dopasowany do odcienia cegieł lub kontrastowy. Częstym zabiegiem jest wykonywanie łączeń w kolorze czerwonym, rudym, pomarańczowym lub brązowym. Równie dobrze można postawić na oryginalniejsze barwy. Do czerwonych cegieł pasują także białe, szare lub czarne fugi. W odważniejszych aranżacjach można pozwolić sobie na wykonanie fugowania w kolorze identycznym jak kolor farby położonej na ścianach. Może to być np. fuga o zielonej lub żółtej barwie, które pomoże stworzyć nietuzinkowe wnętrze w stylu high-tech.

Bez względu na to, jaki kolor ma ostatecznie czerwona cegła, warto wykorzystać ją w aranżacji wnętrza swojego domu. Cegły są niepowtarzalne i wyjątkowe - nigdzie nie znajdzie się drugiej identycznej cegiełki, z takimi samymi ubytkami, fakturą i barwą. Dzięki temu z ich pomocą stworzy się aranżację, która zachwyci wszystkich domowników i gości.

Czerwona cegła i białe ściany

Do czerwonych cegieł znakomicie pasują białe ściany. Jest to ponadczasowe, klasyczne połączenie, które można wykorzystać niemalże w każdym wnętrzu. Biel rozświetla pomieszczenie, dzięki czemu cegła nie przytłacza go i nie sprawia, że wydaje się mniejsze. Połączenie białych ścian z czerwoną cegłą jest mile widziane zwłaszcza w dość ciasnych kuchniach lub niedużych salonach, w których powinno się stosować sztuczki optycznie powiększające wnętrze.

Czerwona cegła w towarzystwie białych ścian jest eleganckim tłem dla białych mebli lub mebli wykonanych z niemalowanego drewna. Takie połączenie jest wyjątkowo stylowe. Można dobierać do niego liczne dodatki w dowolnym stylu, dzięki czemu wnętrze może się zmieniać wraz z kolejnymi porami roku lub gdy domownicy chcą umieścić w nim nowe dekoracje.

Jeśli chce się położyć czerwoną cegłę w kuchni, można dobrać do niej białe płytki o podobnym kształcie. Dzięki nim zabezpieczy się ścianę przed zabrudzeniem oraz zachlapaniem wodą i jednocześnie stworzy się eleganckie wnętrze.

Czerwona cegła i szare ściany

Do czerwonej cegły pasują wszelkie odcienie szarości. Czerwień w połączeniu z szarym staje się lekko stonowana, dzięki czemu łatwiej skomponować ją z innymi barwami. Jeśli pomaluje się ściany na jasny odcień szarego, wnętrze będzie wydawało się o wiele większe.

Ciemniejsze odcienie szarości dobrze wyglądają zwłaszcza w sypialni, gdzie tworzą stylową i przytulną aranżację. W zależności od preferencji domowników szary kolor może przyjąć odcień nawet do grafitowego, który znakomicie prezentuje się w dużych pomieszczeniach.

Czerwona cegła i szare ściany harmonijnie łączą się z białymi meblami oraz z zestawami o barwie hebanu. Jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń, natomiast ciemne meble sprawdzają się jako baza do aranżacji w stylu glamour.

Jaki kolor ścian do czerwonej cegły można wybrać zamiast bieli i szarości?

Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w kwestii, jaki kolor ścian do czerwonej cegły dopasować. Jeśli chce się ocieplić kolorystykę wnętrza, można połączyć cegłę z beżami. Jasny odcień w ciepłej tonacji sprawi, że pomieszczenie stanie się przytulne. Cegła z beżowymi lub piaskowymi ścianami jest dzięki temu dobrym wyborem do salonu.

Cegła w połączeniu z zielenią jest za to modnym wyborem do wnętrz, w których chce się wyciszyć. Butelkowa zieleń lub kolor khaki najlepiej wyglądają z intensywnie czerwoną, karmazynową cegłą. Farba w tym kolorze i cegła mogą tworzyć np. zagłówek za łóżkiem w sypialni lub tło dla dużej, rodzinnej kanapy lub narożnika. Zielone ściany i czerwone cegły można wykorzystać również w aranżacji gabinetu. Miejsce do pracy stanie się wtedy przyjazne i stylowe, a przebywanie w nim przestanie kojarzyć się wyłącznie z obowiązkami.

Czerwień dobrze komponuje się też z czernią. Czarne ściany z czerwonymi cegłami stanowią nietuzinkowe tło dla aranżacji high-tech. W pomieszczeniu o takiej kolorystyce doskonale wyglądają ciemne meble hebanowe. Zamiast nich można postawić również na wyposażenie wykonane ze szkła i metalu. Ważnym elementem aranżacji tego typu są sprzęty elektroniczne, dlatego w salonie powinien znaleźć się duży telewizor lub rozbudowany zestaw audio.

Jeśli lubi się odważne połączenia, można zdecydować się na oryginalną kompozycję czerwonej cegły z żółtym. Dobrym wyborem jest odcień musztardowy, który w ostatnich latach jest bardzo popularny. Aranżacja w takich barwach doskonale wygląda w kuchni połączonej z salonem lub w sypialni. Dzięki niej wnętrze jest pełne życia, zwłaszcza gdy umieści się w nim liczne zielone rośliny doniczkowe.

Autor: Monika Kocher