Data modyfikacji:

Jaki kupić basen do ogrodu?

Lato za pasem, a co za tym idzie coraz więcej czasu będziemy spędzać na dworze. A czy nie miło byłoby mieć w upalny dzień basen w ogrodzie i móc się zrelaksować, sącząc w nim drinka lub lemoniadę? Jeśli marzą ci się takie dni, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiemy ci, jaki basen do ogrodu wybrać.

Jaki basen do ogrodu – basen dmuchany

To najbardziej znany basen ogrodowy. Ma kilka zalet, ale może mieć również kilka wad. Basen dmuchany przyda się z pewnością rodzinom z dziećmi – starsze z nich możesz bez większych obaw śmiało do niego wpuścić, a młodsze - przy twoim nadzorze - również będą mieć sporo frajdy. Dla ciebie taki basen będzie zdecydowanie za mały, ponieważ na siedząco woda będzie sięgać ci maksymalnie do pępka. No chyba, że potrzebujesz delikatnego ochłodzenia chociażby stóp. Dmuchany basen jest najtańszym z proponowanych przez nas modeli. W Ceneo znajdziecie najtańsze już za 17 zł, a najdroższe mogą kosztować nawet 2 tysięce złotych. Ponadto, bardzo łatwo go rozłożyć – poradzisz sobie z nim nawet w pojedynkę. Wadą takiego rozwiązania może być to, że podobne modele nie będą mieć w zestawie urządzeń oczyszczających, więc wlana do niego woda po niecałym tygodniu zacznie po prostu zielenieć. Rozwiązania takiego problemu są dwa – albo dodasz do wody specjalne preparaty, które z kolei mogą nie sprawdzić się przy małych dzieciach, albo wylejesz wodę i nalejesz nową.

Jaki basen do ogrodu – model rozporowy i jego wady oraz zalety

Osobiście korzystam z takiego basenu i jestem z niego bardzo zadowolona. Przede wszystkim taki basen jest znacznie tańszy niż ten na stelażu, łatwo się z niego wchodzi i wychodzi bez konieczności podstawiania drabinki (ważne przy małych dzieciach, które mogą się na niej poślizgnąć), a jego wielkość czy głębokość mogą być naprawdę zadowalające. Taki model jest także bardzo prosty w ustawieniu – wystarczy położyć go na równej powierzchni, nadmuchać obręcz i zacząć lać wodę, a reszta zrobi się sama. Jakie ma więc wady? Będzie podatny na zniszczenia – dmuchany kołnierz można łatwo przebić, a bez niego po zabawie. Oprócz tego ciężej przykryć go na noc lub na czas, kiedy z niego nie korzystacie, ze względu na wspominany wcześniej dość elastyczny kołnierz. Jeśli jednak to będzie twój pierwszy model basenu do ogrodu, a modele dmuchane są dla ciebie zdecydowanie za małe, to basen rozporowy może okazać się strzałem w dziesiątkę i być świetnym przygotowaniem do basenu na stelażu.

Basen do ogrodu na stelażu i modele stalowe – czym się od siebie różnią?

Basen ogrodowy na stelażu różni się od tego rozporowego przede wszystkim wielkością, a co za tym idzie i ceną – kosztuje od 250 złotych do nawet 5 tysięcy. Ponadto jest znacznie bardziej stabilny.

A czy słyszeliście kiedyś o basenach stalowych? Basen z metalowym stelażem jest wykonany z elastycznego materiału, a stelaż ma go jedynie usztywnić. W basenie stalowym wszystkie ściany wykonane są z tego wytrzymałego tworzywa. Taki basen będzie najbardziej profesjonalnym basenem ogrodowym. Jego wadą może być trudniejszy montaż i to, że jest mniej przyjemny w obyciu ze względu na materiał z jakiego został wykonany. Jeśli zdecydujesz się na basen stalowy i masz dzieci, to pamiętaj, aby zawsze kąpało się w nim ono pod nadzorem dorosłego. Taki model jest zbyt głęboki, a malec pozostawiony bez opieki może nabić sobie guza, uderzając w twardą ściankę. Taki basen znajdziesz w cenie od 1500 zł.

A ty jaki basen w ogrodzie postawisz w tym sezonie? Ja zostaję przy swoim rozporowym modelu, ale niewykluczone, że kiedyś zdecyduję się na ten z metalowym stelażem.

Autor: Klaudia Borycka

Autor: Piotr Kalsztyn