Drewno to niezwykle wdzięczny materiał wykończeniowy, dodaje pomieszczeniu ciepła, prezentuje się niezwykle atrakcyjnie, jest też bezpieczny dla zdrowia i praktyczny. To dlatego podłogi wyłożone parkietem z naturalnego drewna cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród osób, które wykańczają lub remontują mieszkanie. Żeby jednak parkiet mógł pokazać swoją najlepszą stronę, musi być zadbany. Dzięki lakierowi można ochronić drewno przed wilgocią, zanieczyszczeniami i różnego typu uszkodzeniami.
Podejmując decyzję, jaki lakier do parkietu wybrać, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych spraw, między innymi:
Lakiery dzielą się na wodne oraz rozpuszczalnikowe, każdy z nich posiada wady i zalety. W przypadku nakładania lakierów wodnych konieczna jest wprawa, ponieważ zdecydowanie trudniej się je rozprowadza. Przy braku doświadczenia warto poprosić o pomoc fachowca, żeby uniknąć niesatysfakcjonujących efektów. Łatwiej jest malować lakierami rozpuszczalnikowymi, jednak one z kolei posiadają charakterystyczny, bardzo ostry zapach, dlatego powinno się używać w trakcie ich aplikacji masek. Konieczne jest również odczekanie dłuższego czasu po ich nałożeniu, zanim zacznie się użytkować pomieszczenie. Ich zaletą jest natomiast fakt, że pięknie podkreślają naturalny wygląd drewna.
Każdy rodzaj drewna odznacza się specyficznymi właściwościami, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie lakieru, który dobrze zabezpieczy powierzchnię, uwzględniając jej indywidualny charakter.
Do dębu nadaje się lakier o niskiej kwasowości, w przeciwnym razie ryzykujemy zmianą koloru – blaknięciem lub przyciemnieniem parkietu. W związku z tym nieodpowiednie będą z pewnością lakiery poliuretanowe o dużej zawartości kwasów. Zdecydowanie lepszym pomysłem okaże się lakier uretanowo-alkidowy, który charakteryzuje się dużą elastycznością i zwiększoną wytrzymałością mechaniczną.
Sosna jest miękkim drewnem, które trzeba szczególnie chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z tego względu dobrym wyborem w jej przypadku będzie również lakier uretanowo-alkidowy, który zadba o odpowiednie wzmocnienie parkietu. Można również zdecydować się na lakier uretanowy.
Buk sprawdza się jako materiał na parkiet, ale tylko wtedy, gdy jest dobrze zabezpieczony. Ten rodzaj drewna może się kurczyć i rozszerzać, w zależności od warunków. Dobrym pomysłem będzie zatem zastosowanie lakieru uretanowego, który znacznie ogranicza „pracowanie” podłogi, jednak pod niego powinno się użyć dodatkowo lakieru podkładowego.
Jesion jest odporny na kwasy, dlatego można jego powierzchnię malować popularnym lakierem poliuretanowym, który doskonale zabezpiecza drewno przed wszelkimi uszkodzeniami. Tak przygotowany parkiet jesionowy sprawdzi się nawet w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych.
Dzięki cyklinowaniu można odzyskać świeży wygląd parkietu, nawet jeśli ma on już swoje lata i był mocno eksploatowany. Po tym zabiegu, który jest bardzo inwazyjny, konieczne jest pomalowanie podłogi podkładem, który zabezpieczy ją przed wpływem wilgoci i uszkodzeniami. Następnym krokiem będzie położenie lakieru nawierzchniowego, który pozwoli utrzymać parkiet w dobrym stanie przez długi czas. Do tego celu nadaje się dobrze lakier poliuretanowy.
Zdjęcie: Envato Elements