Data modyfikacji:

Malowanie płytek ceramicznych - wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Znudziły ci się stale płytki łazienkowe lub kuchenne, ale nie chcesz porywać się na kosztowny i kłopotliwy remont? Zdaj się na łatwiejszy sposób, czyli malowanie płytek.

Wystarczy, że dobierzesz odpowiedni preparat i pomalujesz płytki ceramiczne zgodnie z pewnymi zasadami, a szybko i tanio przeprowadzisz efektowną metamorfozę wnętrza. Przekonaj się zatem, jaka farba do malowania płytek będzie najlepsza i jak poradzić sobie z tym zadaniem?

Gdy wymiana płytek nas przerasta

Wymiana płytek ceramicznych to spore przedsięwzięcie: skuwanie starej warstwy, wyrównanie i przygotowanie podłoża i wreszcie montaż nowej glazury. Do tego dochodzi jeszcze konieczność usunięcia odpadów i sprzątanie po całym tym zamieszaniu.

Innymi słowy – wymiana płytek to niemała wnętrzarska rewolucja. Znacznie lepszym sposobem jest malowanie płytek – jedno popołudnie wystarczy, aby twoja kuchnia czy łazienka przeszła spektakularną metamorfozę.

Przygotowanie podłoża pod malowanie

Zanim przystąpisz do malowania płytek, musisz je przygotować do wielkiej metamorfozy. Zacznij od dokładnego czyszczenia. Płytki należy wyszorować, aby usunąć tłuste plamy oraz kurz.

W łazience w miejscach, gdzie płytki były narażone na ciągły kontakt z wodą, czyli np. w pobliżu wanny lub prysznica może się okazać, że niezbędne będzie odkamienianie. Do usunięcia nalotu powstałego w efekcie działania twardej wody, możesz użyć np. ocet i sodę oczyszczoną.
Podczas czyszczenia podłoża pod malowanie płytek, zwróć też szczególną uwagę na kondycję fug. W tych newralgicznych miejscach często pojawia się nalot z pleśni. Aby się jej pozbyć użyj preparatu grzybobójczego. Jeśli w fugach pojawiły się ubytki, należy je uzupełnić. W tym celu zastosuj fugę w zbliżonym kolorze do pierwotnego.

Kolejny etap przygotowania podłoża przed malowaniem płytek, to gruntowanie. Dzięki temu wyrówna się chłonność podłoża, a farba do malowania płytek zyska lepszą przyczepność.


To z kolei przełoży się na trwałość efektu wykończeniowego. Preparat, jakiego należy użyć powinien być sygnowany logo tego samego producenta, jak farba do malowania płytek. W takim przypadku zyskasz pewność, że preparaty stworzą razem wytrzymałą powłokę.

Jaka farba do malowania płytek?

Preparat, dzięki którym twoje płytki ścienne czy podłogowe zyskają nowy wygląd musi być przeznaczony właśnie do malowania płytek ceramicznych. Nie ma się co silić na jakiekolwiek preparaty do malowania ścian – to na pewno się nie uda, ponieważ powierzchnia płytek ma zupełnie inną strukturę, niż w przypadku ściany wykończonej tynkiem czy gładzią.

Zastanawiając się, jaka farba do malowania płytek będzie najlepsza, zwróć uwagę na wskazania producenta. Przede wszystkim preparaty tego typu dzielą się na te przeznaczone do stosowania w kuchni lub w łazience. W dalszej kolejności znajdziesz różne produkty, które możesz nanieść na płytki ścienne, a jeszcze inne na podłogowe. Przykładowo środek przeznaczony do stosowania na płytkach podłogowych tworzy znacznie wytrzymalszą powłokę, niż ten jaki naniesiesz na ściany.

Na koniec, zwróć też uwagę na sposób wykończenia. Farba do płytek może stworzyć na glazurze powłokę matowa lub połyskliwą. Musisz zatem przeanalizować, jaki efekt wykończeniowy chcesz uzyskać.

Jakie akcesoria malarskie wybrać przy malowaniu płytek ceramicznych?

Zanim zabierzesz się za zasadnicze malowanie płytek, musisz zgromadzić kilka akcesoriów malarskich. Obok wspomnianej już farby do płytek sięgnij po niewielki wałek. Najlepiej, aby był to model z gąbką.

Do tego dodaj jeszcze mały pędzelek, za pomocą którego malować będziesz fugi. Ponadto w twoim ekwipunku nie może zabraknąć kuwety malarskiej oraz taśmy i folii, dzięki którym zabezpieczysz inne powierzchnie w otoczeniu malowanych płytek.

Malowanie płytek – technika nakładania preparatu

Po wcześniejszym przygotowaniu podłoża, czyli jego oczyszczeniu i zagruntowaniu, możemy brać się za malowanie płytek.
  • Najpierw oklej sąsiednie płaszczyzny przy użyciu taśmy malarskiej.
  • Później, jako pierwszy w ruch pójdzie mały pędzelek, którym precyzyjnie zamalujesz fugi.
  • Dopiero po pokryciu ich preparatem możesz chwycić za wałek, którym pomalujesz płytki.
  • Po zakończeniu malowania, zanim farba wyschnie, delikatnie usuń taśmę malarską. To ważne, aby zrobić to jeszcze zanim preparat stanie się suchy, aby usuwana taśma nie uszkodziła dekoracyjnej powłoki.
  • Po wyschnięciu pierwszej warstwy, czyli po około 3-4 godzinach, możesz przystąpić do malowania kolejnej.
  • Ponownie zabezpiecz newralgiczne miejsca taśmą malarską i pokryj glazurę preparatem.
  • Pamiętaj, aby nakładać farbę ruchami wałka skierowanego w tym samym kierunku.
  • Dzięki temu uzyskana powłoka będzie równomierna.
  • Nie przesadzaj z ilością farby – zbyt mokry wałek nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może prowadzić do powstawania zacieków. Poza tym lepiej nanieść kilka cieńszych powłok niż jedną grubą – w tym drugim przypadku zwiększa się ryzyko, że farba będzie odpryskiwać.
W zależności od wybranego preparatu, farba może schnąć nawet kilka dni, a pełnię właściwości odpornościowych uzyskuje dopiero po około tygodniu. Do tego czasu należy się delikatnie obchodzić z dekoracyjną powłoką, aby nie doprowadzić do powstawania ubytków.

Jak widzisz, malowanie płytek wcale nie jest trudnym zadaniem. Dodatkowo może być dla ciebie atrakcyjną alternatywą wobec remontu łazienki, jeśli zwrócisz uwagę na koszty. Zakup farby do płytek oraz innych akcesoriów niezbędnych podczas pracy to wydatek rzędu kilkuset złotych.

W przypadku wymiany płytek i montażu nowych, wydatki należy liczyć w tysiącach. Dlatego jeśli nie chcesz rujnować swojego domowego budżetu i wywracać domu do góry nogami, malowanie płytek może być świetnym rozwiązaniem.

Polecamy:

Autor: Kamila Zalińska-Woźny