Data publikacji:

Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Ból pleców potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niestety, coraz więcej osób boryka się z tym problemem. Może mieć on wiele przyczyn, a jedną z nich jest siedzący tryb życia. Duża grupa osób spędza w pozycji siedzącej około 8 godzin podczas pracy. Znaczna część z nich po powrocie do domu również się rozsiada – czy to przed telewizorem, czy ponownie przed komputerem. Taki tryb życia zdecydowanie nie pomaga w niwelowaniu bólu pleców. Ruch jest naszym sprzymierzeńcem! Oprócz regularnej aktywności fizycznej warto pomyśleć również o innych aspektach, jak choćby materac. Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego wybrać? Skąd wiadomo, że obecny materac nie jest najlepszym wyborem? Czym kierować się przy zakupie materaca na bolące plecy? Oto nasze podpowiedzi!

materac

Kiedy materac staje się problemem?

Jak już wspomnieliśmy, bóle pleców mogą mieć różne przyczyny. Jeśli dolegliwości pojawiły się nagle i nie mamy zdiagnozowanych problemów medycznych, warto udać się do lekarza. Koniecznie należy też zwrócić uwagę na to, kiedy ów ból pleców się pojawia. Jeżeli czujemy go podczas wykonywania codziennych czynności: siedzenia, sprzątania, gotowania, należy dokładnie poszukać przyczyny. W przypadku, gdy ból pleców pojawia się rano, tuż po przebudzeniu, problemem może być materac.

W łóżku powinniśmy spędzać około 6-8 godzin, czyli niemal 1/3 doby! Dobór właściwego materaca, który w odpowiedni sposób będzie podtrzymywał kręgosłup, jest zatem kluczowy. Jeśli dolegliwości pojawiają się rano, konieczna jest jak najszybsza wymiana materaca.

Czy istnieje idealny materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Niestety, odpowiedź na wyżej zadane pytanie brzmi „nie”. Materac bowiem powinien być odpowiednio dobrany do osoby, która będzie z niego korzystała. Zupełnie inny model dobrze sprawdzi się u dojrzałego mężczyzny z lekką nadwagą, inny zaś u młodej, szczupłej kobiety. Materace dla dzieci również rządzą się swoimi prawami. Wybierając materac na ból pleców, musimy też wziąć pod uwagę to, czy sypiamy sami, czy też dzielimy łóżko z partnerem bądź partnerką. Dobranie jednego materaca dla pary o różnych dolegliwościach jest kłopotliwe, dlatego przed dokonaniem zakupu warto skorzystać z porad specjalistów.

Jak wybrać materac na ból pleców?

Osoby, borykające się z bólem kręgosłupa lędźwiowego, słyszały być może o konieczności spania na jak najtwardszym materacu. Niegdyś rzeczywiście zalecało się kupowanie modeli o wysokiej twardości. Obecnie jednak zalecane są materace, których twardość dopasowana jest do wagi użytkownika. Każdy producent umieszcza na swoim produkcie informację o twardości materaca w skali od 1 do 4, choć czasem możemy spotkać się ze skalą 1-3 oraz 1-5. Przy liczbie powinna znaleźć się literka H, oznaczająca twardość (z ang. hardness). Im wyższa cyfra, tym materac jest bardziej twardy. Według skali materace:

  • H1 przeznaczone są dla osób o wadze do 60 kg oraz dzieci,
  • H2 dedykowane są osobom od 50 do 80 kg,
  • H3, czyli średnio twarde, przeznaczone są dla osób od 80 do 100 kg,
  • H4 to modele dla osób o wadze powyżej 100 kg.

Czy ortopedyczny materac na bóle kręgosłupa lędźwiowego to dobry pomysł?

Na początku warto powiedzieć sobie, czym jest materac ortopedyczny. To leczniczy model materaca, zwany także medycznym bądź rehabilitacyjnym, który przeznaczony jest dla osób z chorobami kręgosłupa. Aby materac mógł zostać nazwany ortopedycznym, musi przejść mnóstwo badań i testów, czego efektem jest nadanie mu statusu produktu medycznego.

Materace ortopedyczne to materace piankowe bądź sprężynowe, wypełnione materiałami najwyższej jakości. Mają one zapewnić świetną elastyczność punktową, czyli doskonale dopasować się do anatomicznej budowy ciała. Materace lecznicze posiadają różne strefy twardości (najlepiej, aby było ich siedem). Na takim materacu kręgosłup zyskuje optymalne wsparcie i odciążenie, dzięki czemu może się dobrze regenerować.

Jeśli nie ortopedyczny, to jaki? Materac na ból kręgosłupa lędźwiowego

Wybierając materac na ból kręgosłupa lędźwiowego, należy zwrócić uwagę na jego twardość oraz wypełnienie. Najlepszym wyborem dla osób szczupłych będą materace o średniej twardości, czyli H3. Jeśli masz nadwagę, postaw na materac o twardości H4.

Dobrym wyborem będą kieszeniowe materace sprężynowe. Lepiej zrezygnuj z ich tradycyjnych odpowiedników (bonellowych). Ich twarde sprężyny nie pozwalają na równomierne rozmieszczenie ciężaru ciała. Modele kieszeniowe będą znacznie lepszym wyborem.

Jeżeli jesteś zwolennikiem materacy piankowych, postaw na najwyższą jakość. Wybierz materac łączący w sobie piankę termoelastyczną z pianką wysokoelastyczną. Taki model dobrze dopasuje się do anatomicznego kształtu ciała. Zrezygnuj natomiast z tanich materacy piankowych, które szybko ulegają deformacji i tracą swoje właściwości.

Wybór właściwego materaca na ból kręgosłupa lędźwiowego to kluczowy element. Jeżeli zauważyłeś u siebie dolegliwości o poranku, koniecznie zadbaj o właściwe podparcie pleców podczas snu. Staraj się także unikać leżenia w łóżku poza spaniem – nie oglądaj w nim filmów, nie czytaj książek ani nie korzystaj z telefonu. Nieprawidłowe ułożenie podczas wykonywania tych czynności również może mieć wpływ na ból pleców, nie tylko w odcinku lędźwiowym, lecz także szyjnym. Aby zachować zdrowie, pamiętaj też o codziennej aktywności fizycznej – nawet krótki spacer czy regularna jazda na rowerze mogą przynieść ulgę plecom po całym dniu siedzenia przed komputerem.

Autor: Olga Sadowska