Data publikacji:

Jaki pochłaniacz do kuchni w bloku?

Gotując i przygotowując rożnego rodzaju posiłki, w naturalny sposób wypełniamy dom zanieczyszczeniami oraz nieprzyjemnymi zapachami. W ich skutecznym usunięciu pomagają nam pochłaniacze do kuchni. Są one niezwykle przydatne zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach i mieszkaniach w bloku.
pochłaniacz
Kuchnia pozostaje najczęściej najszybciej brudzącym się pomieszczeniem w domu. Podczas jej codziennego użytkowania musimy zmagać się nie tylko z tłustymi plamami, kurzem czy zachlapaniami. Równie dużym utrapieniem są wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy oraz dym, które powstają podczas smażenia, gotowania lub pieczenia. Mogą one bardzo szybko przeniknąć także do salonu, sypialni czy łazienki i być wchłaniane przez zasłony i inne materiały, takie jak obicia mebli. Problem ten intensyfikuje się zwłaszcza, gdy przebywamy w niewielkim mieszkaniu w bloku. W jego skutecznym powstrzymaniu pomogą nam pochłaniacze do kuchni.

Jak działa pochłaniacz do kuchni?


Zadaniem pochłaniacza do kuchni jest usuwania z powietrze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń powstających podczas gotowania. Urządzenie to umieszczamy bezpośrednio nad kuchenką. Po włączeniu zasysa on automatycznie powietrze dzięki wbudowanym wentylatorom zasilanym energią elektryczną. Nawet najbardziej podstawowe modele mają co najmniej kilka trybów pracy, które różnią się od siebie szybkością z jaką pobierane jest powietrze. W usuwaniu zanieczyszczeń pomagają specjalne filtry węglowe, które pochłaniają niepożądane zapachy, tłuszcz oraz dym. Filtry trzeba regularnie wymieniać, a wiele modeli wymaga korzystania z filtrów tylko od konkretnego producenta. Oczyszczone powietrze jest wydmuchiwana najczęściej z góry urządzenia. Możemy zainstalować także przewód, którym odprowadzamy je np. pod sufit kuchni lub na zewnątrz domu.
Dawniej konsumenci poszukujący pochłaniaczy do kuchni w bloku skazani byli na bardzo ograniczony wybór sprzętu, który rzadko kiedy imponował swoim designem czy wysoką jakością użytych materiałów. Obecnie sytuacja jest zgoła inna. Przy odrobinie wysiłku znajdziemy ogromny wybór atrakcyjnych modeli nadających się do zainstalowania nawet w bardzo nietypowej kuchni.

Pochłaniacz a wyciąg kuchenny w bloku


Pochłaniacze często naprzemiennie określa się też mianem okapu kuchennego. Może to czasami wprowadzać w błąd, bowiem do tej kategorii zaliczają się również tzw. wyciągi. Działają one praktycznie na tej samej zasadzie, z tym że są one podłączane bezpośrednio do kanałów wentylacyjnych budynku. Warto zaznaczyć, że ich instalacja w bloku będzie w większości wypadków niemożliwa. Po pierwsze, zmieniamy przepływ powietrza w pomieszczeniu i odcinamy normalną wentylację kuchni. Może skończyć się to karą pieniężną od spółdzielni po regularnej kontroli kominiarskiej. Pod drugie, utrudniamy życie sąsiadom, ponieważ wszystkie ostre zapachy z naszej kuchni lądują w przewodzie wentylacyjnym i mogą łatwo roznieść się po wszystkich wyższych kondygnacjach. Zaznaczmy, że wiele modeli okapów pracuje zarówno w trybie wyciągu, jak i pochłaniacza.


Rodzaje pochłaniaczy kuchennych


W zależności od budowy pochłaniacze dzielimy na:

• szafkowe – urządzenia umieszczone pod szafką wiszącą nad kuchenką. Mogą one by w nią dyskretnie wbudowane, zamontowane na wysuwanej szufladzie lub zwyczajnie podwieszane pod meblem,

• sufitowe – pochłaniacze umieszczone bezpośrednio pod sufitem,

• przyścienne – popularny typ pochłaniacza zawieszany bezpośrednio na ścianie,

• wyspowe – jak sama nazwa wskazuje, sprzęt przystosowany do użytku nad kuchenną wyspą.

Na co zwracamy uwagę przy wyborze pochłaniacza do kuchni w bloku?


Nowoczesne pochłaniacze mają szereg interesujących funkcji, które warto wziąć pod uwagę przy zakupach. Przydatna okaże się zwłaszcza funkcja automatycznego wykrywania zanieczyszczeń i pary. Dzięki niej uśpiony sprzęt włączy się za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba. Nieco prostsza, acz równie pożyteczna, jest funkcja timera, która pozwala ustawić dokładny czas pracy urządzenie, po którym wyłączy się ono automatycznie. Weźmy też pod uwagę obecność jak największej liczby dodatkowych trybów pracy odpowiadających różnym zadaniom, a także jakości zamontowanego oświetlenia.

Okap może być też bardzo interesującym akcentem dopełniającym design kuchni. Warto więc dobrać model odpowiadający zaplanowanemu przez nas wystrojowi pomieszczenia. Producenci oferują w tej kwestii dość duży wybór.

Podłączanie i instalacja pochłaniacza


Instalując pochłaniacz w kuchni, powinniśmy kierować się kilkoma prostymi wskazówkami. Po pierwsze, decyzja o wyborze sprzętu musi być dobrze przemyślana, bowiem wpłynie na rozkład kuchni, jej wygląd, a w przypadku urządzeń szafkowych zdeterminuje głębokość oraz wysokość mebla. Gdy montujemy sprzęt w już urządzonej kuchni musimy dokładnie zmierzyć wszystkie meble i elementy wyposażenie wokół kuchenki. Może zdarzyć się, że trzeba będzie przenieść lub przebudować szafki, by zamontować wybrany przez nas model. Zapamiętajmy też, że dla zasad bezpieczeństwa pochłaniacz wieszamy na wysokości około 70 centymetrów nad kuchenką gazową oraz 60 centymetrów nad elektryczną. Pod uwagę bierzemy tutaj także wzrost i wygodę użytkownika.
Autor: Michał Kułakowski