Data modyfikacji:

Jakie drzwi do garderoby wybrać?

Przesuwne, składane, a może skrzydłowe? Drzwi do garderoby stanowią jeden z jej najważniejszych elementów i mogą wyglądać bardzo różnie. Odpowiednio dobrane doskonale spełnią swoją rolę, ułatwiając codzienne funkcjonowanie. Jednocześnie będą się pięknie prezentowały, zdobiąc pomieszczenie. Jakie drzwi do garderoby wybrać, żeby nie żałować?

Jakie drzwi do garderoby?

Istnieje wiele pomysłów na to, jak zaaranżować garderobę, żeby była praktyczna i piękna zarazem. Wybór rodzaju drzwi zależy w dużej mierze od pomieszczenia, w którym powstaje garderoba, a zwłaszcza od ilości miejsca, jakim dysponujemy. Niektórych rozwiązań nie da się wprowadzić na małej przestrzeni, inne sprawdzają się na niej idealnie. Decydując o tym, jakie drzwi do garderoby zamontować, w pierwszej kolejności trzeba wybrać ich typ, a dopiero później kolor i ewentualne zdobienia. Warto skupić się przede wszystkim na aspektach praktycznych. Do garderoby zaglądamy każdego dnia i niewygodne drzwi mogą skutecznie zepsuć przyjemność z jej korzystania.
Jakie istnieją rodzaje drzwi do garderoby? Przede wszystkim są to:
 • drzwi przesuwne,
 • drzwi skrzydłowe (inaczej uchylne),
 • drzwi łamane (nazywane też składanymi lub harmonijkowymi).
 • Po wybraniu sposobu otwierania, który najbardziej nam odpowiada oraz jest dopasowany do pomieszczenia, można zacząć zastanawiać się nad wyglądem. Czy lepsze będą drzwi białe, drewniane czy może ozdobione fototapetą? Dużą popularnością cieszą się przezroczyste drzwi wykonane ze szkła. Pasują fantastycznie do nowoczesnych wnętrz i wyglądają bardzo stylowo, wymagają jednak od właściciela stałego utrzymywania porządku. Niezmiennie popularne są również drzwi do garderoby z lustrem, nic dziwnego, takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, a jednocześnie powiększa optycznie sypialnię lub inne pomieszczenie z garderobą.

  Drzwi przesuwne do garderoby – najpopularniejszy wybór

  Rozwiązaniem, które obecnie jako pierwsze przychodzi do głowy przy wyborze drzwi do garderoby, jest opcja przesuwna. Jej największą zaletą jest oszczędność miejsca oraz możliwość znalezienia przestrzeni na ubrania w nietypowych częściach domu. Takie drzwi prezentują się nowocześnie i stylowo, a ich wygląd łatwo dopasować do każdego wnętrza. Mogą mieć dowolny kolor, imitować naturalne drewno lub wyróżniać się nadrukiem. Ich wadą jest brak jednoczesnego dostępu do wszystkich ubrań.
  Drzwi przesuwne nie wymagają dodatkowego miejsca przy otwieraniu, jednak trzeba pamiętać o tym, że przy ich montażu konieczne jest zamontowanie prowadnicy przy suficie i na podłodze. Niestety, nie każde pomieszczenie umożliwia takie rozwiązanie, można jednak wybrać inne opcje. Jedną z nich są drzwi podwieszane.

  Klasyczne drzwi do garderoby skrzydłowe

  Klasyczne drzwi uchylne będą pasowały do wnętrz mniej nowoczesnych, sprawdza się również, jeśli miejsce przeznaczone na garderobę jest na tyle płytkie, że montaż drzwi przesuwnych mija się z celem. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest prostota i stabilność konstrukcji, bowiem liczba elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu, jest niewielka.
  Najlepszym pomysłem na garderobę z drzwiami uchylnymi jest zamontowanie wąskich segmentów, które będą osobno otwierane. Dzięki temu drzwi będą niewielkich rozmiarów i nie zajmą wiele miejsca przy otwieraniu. W tego typu garderobie można otwierać każdą część osobno bez konieczności pokazywania przy okazji całego wnętrza. Oznacza to również, że dwie osoby mogą jednocześnie korzystać ze swoich części, nie przeszkadzając sobie wzajemnie. Ponieważ każdy szczegół ma znaczenie, warto również zwrócić uwagę na to, jakie zamontować zawiasy w drzwiach do garderoby, tak zwany cichy domyk znacznie zwiększa komfort przy codziennym użytkowaniu drzwi, szczególnie jeśli garderoba znajduje się w sypialni.

  Drzwi łamane, czyli składane

  Drzwi składające się w harmonijkę sprawdzą się w małych pomieszczeniach, w których utrudniony byłby montaż innego rozwiązania. Ich wielkimi zaletami jest niska cena i łatwość zamocowania. Wiele osób chwali sobie również możliwość odkrywania całej zawartości mebla jednocześnie. Sprawdzą się idealnie jako drzwi do garderoby w sypialni o małym metrażu lub korytarzu czy schowku, szczególnie jeśli dodatkowo mamy bardzo ograniczony budżet na ten cel.
  Współczesne drzwi łamane zbudowane są z paneli połączonych zawiasami, które przy składaniu nachodzą na siebie. Są pięknie wykonane i zamykają się bezdźwięcznie. Mogą być wykonane niemal z każdego materiału – z drewna lub jego imitacji, szkła lub PCV. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by łączyć materiały ze sobą, na przykład szkło z drewnem. Gwarantuje to możliwość aranżacji garderoby w dowolnym stylu, drzwi składane sprawdzą się bowiem zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i retro.

  Estetyczne drzwi ażurowe do garderoby

  Drzwi ażurowe to wyjątkowo dobre rozwiązanie jako drzwi do garderoby w sypialni. Prezentują się elegancko i dodają pomieszczeniu ciepła. Z praktycznego punktu widzenia nie bez znaczenia jest możliwość cyrkulacji powietrza. Z jednej strony nie każdemu będzie odpowiadać fakt, że do wewnątrz dostaje się więcej kurzu, z drugiej jednak dzięki temu ubrania nie są hermetycznie zamknięte, co przekłada się na ich świeżość.
  Ten typ drzwi występuje w bardzo różnych wersjach kolorystycznych, można również użyć farby, by pomalować je według własnego uznania. Jeśli zastanawiasz się, jakie wybrać drzwi do garderoby w mieszkaniu urządzonym w stylu rustykalnym, boho lub skandynawskim, weź pod uwagę drzwi ażurowe, które pomogą zbudować w sypialni ciekawy klimat i dodadzą wnętrzu lekkości.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym