Meble do łazienki powinny zapewnić ci powierzchnię do przechowywania, prezentować się świetne i do tego jeszcze być odporne na działanie wilgoci. Tyle teorii, a co z praktyką? Jaka szafka łazienkowa będzie najlepszym rozwiązaniem? Czy tanie meble łazienkowe sprawdzą się na dłuższą metę? Sprawdźmy!
Aranżacja łazienki to jedno z największych wyzwań, jakie czekają na urządzających mieszkanie. Nie dość, że pomieszczenie musi dobrze wyglądać, to jeszcze ważne są funkcjonalne rozwiązana. A jakby tego było mało, trzeba też uwzględnić specyficzne warunki, jakie tu panują. Jakie meble do łazienki wybrać? Czy tanie meble łazienkowe będą dobrym wyborem? Przekonajmy się zatem, jak dobrać szafkę łazienkową i pozostałe elementy wyposażenia, aby twoja łazienka wyglądała znakomicie i była wygodna.
To wnętrzarska klasyka w łazienkowym wydaniu. Jeśli twoja łazienka jest naprawdę niewielka, nie sil się na umywalkę z postumentem czy zwykły podwieszany model. Szafka łazienkowa z wmontowaną umywalką to sprawdzona recepta na efektowną aranżację i wygodne miejsce do przechowywania. Najlepiej jest zdać się na gotowy zestaw. Po pierwsze jest to recepta na tanie meble łazienkowe, a po drugie unikniesz ryzyka, że źle osadzisz lub niepoprawnie dopasujesz do siebie szafkę i umywalkę.
W małym pomieszczeniu dobrą opcją będzie też lustro z szafką. W tym miejscu możesz przechowywać drobne akcesoria łazienkowe i przybory kosmetyczne. Jeśli szukasz mebli do małej łazienki, to będzie strzał w dziesiątkę.
Do tego klasycznego zestawu warto dodać także wolnostojące meble do łazienki. Jeśli tylko dostępna przestrzeń na to pozwala, wąska i wysoka komoda zapewni ci dodatkowe miejsce, gdzie umieścisz łazienkowe przybory. W tym celu dobrze jest zagospodarować dostępne w pomieszczeniu wnęki czy załamania ścian. Tanie meble łazienkowe tego typu mogą rozwiązać wiele problemów w stylizacji pomieszczenia.
Zanim zdecydujesz się na konkretne szafki łazienkowe i komody, zastanów się, czy wybrać meble wiszące, czy stojące. W przypadku tych pierwszych, znacznie ułatwisz sobie sprzątanie – odkurzenie czy umycie podłogi pod szafką wiszącą będzie bezproblemowe. W przypadku szafki stojącej na niewysokich nóżkach, będzie to wymagało nieco więcej zachodu. W przypadku niewielkich pomieszczeń ważne jest to, aby widoczna była jak największa część podłogi, co zapewniają właśnie szafki wiszące. Dzięki temu pomieszczenie nie wydaje się pomniejszone.
Jednak szafki stojące również mają swoje mocne strony. To przede wszystkim łatwy montaż – mebel musisz po prostu skręcić i odpada całe to kombinowanie z precyzyjnym mocowaniem ich do ściany.
Bardzo modnym aktualnie rozwiązaniem jest wykorzystywanie w roli szafki łazienkowej mebli retro pochodzących z czasów PRL-u. Mają one nieskomplikowane wzornictwo, dlatego dobrze łączą się z różnymi wnętrzarskimi stylami. Najczęściej pokrywa je warstwa forniru z drewna o szlachetnym rysunku, dlatego prezentują się świetnie. A na dodatek powierzchnię mebli PRL zabezpiecza solidny, chemoutwardzalny lakier, który świetnie chroni mebel przed działaniem wilgoci.
Na blacie takiej szafki możesz zamontować umywalkę i baterię, a zaaranżujesz efektowną strefę mycia rąk. Przed montażem zwróć uwagę na ewentualne ubytki w warstwie lakieru – jeśli takie występują, należy je zabezpieczyć. Co więcej, jeśli będziesz aranżować szafkę retro na meble do łazienki, lepiej jest zdecydować się na umywalkę nablatową, niż podblatową czy wpuszczaną. W przypadku tych niżej osadzonych, stracisz wiele cennego miejsca do przechowywania na rzecz umywalki i elementów łączących ją z siecią wodną i kanalizacyjną.
Do dyspozycji masz też więcej niesztampowych rozwiązań. Ciekawym pomysłem na mebel łazienkowy będzie regał typu drabina lub sama drabina. Co prawda nie jest to najpraktyczniejszy z możliwych sposobów na przechowywanie łazienkowych akcesoriów, ale prezentuje się świetnie. Regał drabina lub drabina w łazience sprawdzi się dobrze, jako dodatkowy element wyposażenia czy wieszak na ręczniki.
W łazience, podobnie jak w kuchni, panują specyficzne warunki – jest tu wyższy poziom wilgotności powietrza i najczęściej jest cieplej, niż w innych pomieszczeniach w domu. A to oznacza, że szafka łazienkowa i pozostałe meble muszą być odpowiednio zabezpieczone. Jeśli zatem poszukujesz idealnych mebli do łazienki, zwróć uwagę, aby były one pokryte wodoodpornym lakierem. Przy zastosowaniu odpowiedniego preparatu w wilgotnym pomieszczeniu sprawdzą się nawet meble wykonane z litego drewna.
Bardzo ważną kwestią jest tez odpowiedni montaż elementów armatury czy osadzenie zlewu na blacie. Sprawdź, czy wszystkie szczeliny są zabezpieczone za pomocą silikonu sanitarnego, dzięki czemu nawet tanie meble łazienkowe będą dobrze chronione przed wnikaniem wody.
Jeśli twoja łazienka ma być wygodna, a korzystanie ze zgromadzonych w niej sprzętów komfortowe, musisz zachować zalecane odległości i przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami wystroju. W przypadku szafki łazienkowej i osadzonej na niej umywalce, powinna być to przestrzeń o wymiarach mniej więcej 100x70 cm.
Na koniec warto zwrócić jeszcze uwagę na uchwyty szafek łazienkowych, zwłaszcza tych w komodzie przy umywalce. Najczęściej gdy myjemy ręce czy przeglądamy się w lustrze, stajemy bardzo blisko szafki. Gdyby uchwyty były zbyt masywne, istniałoby ryzyko bolesnego uderzenia. Warto w takim razie rozważyć wybór minimalistycznych uchwytów lub szafki z frezowanymi frontami, które w pełni eliminują ten problem.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny
Autor: Kamila Zalińska-Woźny