Data modyfikacji:

Podstawowy zestaw narzędzi ogrodniczych dla początkującego ogrodnika

Praca w ogrodzie to brudna robota – przekopywanie ziemi, sadzenie kolejnych roślin czy wreszcie usuwanie chwastów. Wszystko to byłoby szalenie trudne, gdybyś pod ręką nie miał wsparcia w postaci akcesoriów ogrodniczych. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem lub właśnie zakładasz swój wymarzony ogród, przekonaj się, jakie akcesoria będą ci najbardziej pomocne.

narzędzia ogrodnicze

Jakie narzędzia ogrodnicze dla początkującego?

  • siewnik
  • kosiarka
  • podkaszarka
  • wertykulator
  • grabie
  • sekator
  • nożyce
  • łopatka
  • motyka z pazurkami
  • grabie
  • glebogryzarka
  • kultywator 

Jakie narzędzia ogrodnicze do pielęgnacji trawnika?

Siewnik

Murawa najczęściej zajmuje największą część ogrodu, dlatego do jej pielęgnacji musisz zgromadzić szereg narzędzi ogrodowych. Zacznijmy od siewnika – przyda ci się nie tylko podczas zakładania trawnika, kiedy to na przygotowanym podłożu będziesz rozprowadzać nasiona. W podobny sposób wykorzystasz narzędzie w trakcie nawożenia. Jest to szczególnie ważne, bo siewnik podczas zasilania trawnika nawozem pozwala uniknąć pojawiania się nieestetycznego i nierównomiernego wybarwienia murawy.

Kosiarka

Kolejna rzecz to oczywiście kosiarka. Jeśli twoja działka jest duża, a ukształtowanie terenu zróżnicowane, warto sięgnąć po kosiarkę spalinową z napędem. Dzięki temu prowadzenie kosiarki będzie bardzo proste, a koszenie wydajne. W niewielkich ogrodach dobrze sprawują się kosiarki elektryczne akumulatorowe lub zasilane sieciowo. Te ostatnie wymagają co prawda uwagi podczas koszenia, przez wzgląd na obecność przewodu, są one jednak znacznie tańszym rozwiązaniem.

Podkaszarka

Przydatna może okazać się też podkaszarka, za pomocą której przytniesz trawę w trudnodostępnych miejscach np. przy krawężnikach czy płocie. Urządzenie będzie też pomocne, jeśli przyjdzie ci wycinać chwasty porastające pobocze.

Wertykulator

Następne narzędzie ogrodnicze na twojej liście „must have” w kwestii pielęgnacji trawnika, to wertykulator. Jego ostrza będą nacinań darń, dzięki czemu łatwo pozbędziesz się z trawnika filcu oraz mchu i w rezultacie murawa będzie prezentować się znacznie lepiej. Warto wybrać urządzenie, które ma również opcję pracy jako aerator. Dzięki temu możliwe jest nakłuwanie powierzchni trawnika, a w efekcie lepsze napowietrzenie korzeni czy nawożenie.

Grabie

Do zestawu pielęgnacyjnego w przypadku trawnika dochodzą również grabie. Za ich pomocą utrzymasz murawę w czystości i pozbędziesz się z jej powierzchni resztek obumarłych roślin, opadłych liści czy filcu.

Przycinanie drzew i krzewów – jakie narzędzia ogrodnicze?

Sekator

Jeśli na twojej działce pojawią się drzewa i krzewy, nieodłącznym elementem ich pielęgnacji jest przycinanie. Pozwala to zagęścić pokrój roślin, poprawić ich kształt i odpowiednio uformować. Pierwszym elementem zestawu będzie sekator. Za jego pomocą przytniesz niewielkie gałązki, dlatego sprawdzi się on świetnie zwłaszcza na początku twojej przygody z ogrodnictwem. Przy wyborze sekatora zwróć uwagę na jego przeznaczenie – inne narzędzia sprawdzają się przy miękkich gałązkach, a jeszcze inne służą do cięcia tych grubych i zdrewniałych. W przypadku większych drzewek z czasem okazać się może, że niezbędna będzie również piła.

Przeczytaj także, jaka piła spalinowa do domu będzie najlepsza

Nożyce do żywopłotów

Następne narzędzie ogrodnicze, które powinno wpaść w twoje ręce, to nożyce do żywopłotów. Najlepszym rozwiązaniem są te zasilane sieciowo lub akumulatorowe, bo znacznie poprawiają komfort pracy. Takie rozwiązanie jest szczególnie istotne, jeśli żywopłot wokół twojego domu jest naprawdę duży. 

Pielęgnacja rabat i klombów

Łopata, motyka, grabie

To najbardziej dekoracyjne elementy architektury ogrodowej, dlatego przy ich pielęgnacji musisz wykazać się prawdziwym zaangażowaniem. Jeśli twoje rabaty kwiatowe i klomby z roślinami ozdobnymi maja prezentować się świetnie, przede wszystkim postaw na komplet małych narzędzi ręcznych, czyli łopatkę, motyczkę z pazurkami i grabie. Będą one niezbędne podczas sadzenia kolejnych roślin czy w trakcie usuwania chwastów. Te niewielkich rozmiarów narzędzia świetnie sprawdzą się zwłaszcza, gdy rośliny na rabatach już się rozrosną i precyzja działania będzie bardzo ważna.

Glebogryzarka lub kultywator

Podczas sadzenia roślin i na początkowym etapie zakładania ogrodu bardzo przydatne będą glebogryzarka lub kultywator. Narzędzia te pozwalają na spulchnienie ziemi, dzięki czemu nie trzeba jej przekopywać samodzielnie. Dodatkowo akcesoria ogrodnicze tego typu będą bardzo pomocne, gdy przed lub po sezonie będziesz chciał zasilić ziemię kompostem – łatwo ją spulchnisz i wmieszasz w podłoże kompost. Jeśli przyjdzie ci sadzić większe sadzonki, konieczny będzie także szpadel oraz łopata.

Dodatkowe akcesoria ogrodnicze

Taczka

Do całego tego zestawu narzędzi ogrodniczych warto dodać także taczkę. Będzie pomocna nie tylko przy zakładaniu ogrodu, kiedy to przyjdzie ci przewieźć znacznie ilości ziemi czy kory, ale także w trakcie prac porządkowych, gdy konieczne będzie przewiezienie do kompostownika zebranych części roślin, skoszonej trawy czy przyciętych pędów.

Wąż ogrodowy

Nieodłącznym elementem pielęgnacji ogrodu jest oczywiście podlewanie. Konewka przyda ci się w trakcie podlewania doniczek z kwiatami na ogrodzie i tarasie. Jednak w przypadku podlewania całej działki, musisz zdać się wąż ogrodowy. Jeśli nie zdecydowałeś się na system nawadniający, do tego warto zaopatrzyć się w stojak, który ułatwi przechowywanie oraz zwijanie węża ogrodowego.

Zraszacz

Kolejna rzecz do kompletu to zraszacz. Akcesoria ogrodnicze tego typu pozwalają nie tylko na efektywniejsze zużycie wody do podlewania ogrodu, ale także na ułatwienie tego procesu, zwłaszcza jeśli postawisz na zraszacz obrotowy.

Jak dobrać akcesoria ogrodnicze?

Dobrze dobrane narzędzia ogrodnicze będą ci towarzyszyć podczas pielęgnacji działki przez wiele lat. Dlatego warto postawić na solidny sprzęt, który przetrwa dłużej niż jeden sezon. Jednak trwałość to nie jedyna kwestia, na którą powinieneś zwrócić uwagę. Jak już ustaliliśmy wcześniej, praca w ogrodzie to nieraz ciężka harówka, która bywa bardzo wymagająca fizycznie. Ciągłe przysiady i skłony podczas koszenia trawnika czy pielęgnacji rabatek mogą dać w kość. Dlatego nie utrudniaj sobie zadania i szukaj stosunkowo lekkich narzędzi ogrodniczych, które zapewnią wygodę pracy. Zwróć zatem uwagę na sprzęt wykonany np. z włókna węglowego czy duraluminium. 

Musisz też pamiętać, że aby przedłużyć żywotność twoich narzędzi ogrodniczych, należy o nie właściwie zadbać. Przede wszystkim ważne jest oczyszczanie sprzętu z resztek roślin czy gleby. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że sprzęt zacznie zawodzić. Dotyczy to zarówno ręcznych akcesoriów ogrodowych, jak i tych zasilanych spalinowo czy elektrycznie. W przypadku tych ostatnich szczególnie ważna jest także co sezonowa konserwacja
Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że narzędzia ogrodnicze muszą być przechowywane w odpowiednim miejscu. Dotyczy to przede wszystkim sprzętu mechanicznego, czyli kosiarek, podkaszarek czy wertykulatorów. Wygospodaruj w takim razie miejsce w garażu lub postaw na działce domek narzędziowy. Akcesoria ogrodnicze muszą być chronione przed wilgocią, a w przypadku urządzeń eklektycznych czy spalinowych również przed kurzem i znacznymi zabrudzeniami. Do tego dodaj jeszcze solidne rękawice ochronne, ponieważ praca w ogrodzie to przecież brudna robota.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Kamila Zalińska-Woźny