Data modyfikacji:

Jasna i ciemna strona białej podłogi – czy warto postawić na biel na posadzce?

Lubisz styl skandynawski i uważasz, że biel jest najlepszym kolorem do aranżacji wnętrz? Idź o krok dalej i postaw nie tylko na białe ściany czy sufit, ale również na białą podłogę. Zanim jednak w twoim mieszkaniu zapanuje biel totalna, poznaj jasne i ciemne strony białej podłogi.

Białe ściany, sufit i dodatki do aranżacji wnętrz - zgoda, ale biała podłoga? Brzmi dość ryzykownie, bo przecież posadzka to powierzchnia, która najbardziej się brudzi w każdym domu czy mieszkaniu. Okazuje się jednak, że biała podłoga wcale nie jest takim szalonym pomysłem, a aranżacja wnętrz z bielą w roli głównej to strzał w dziesiątkę. Co więcej, to bardzo modny trend. Czy jednak równocześnie jest to praktyczne rozwiązanie?

Biała podłoga: jestem za…

Aranżacja wnętrz to wielka sztuka kompromisu. Należy pogodzić nie tylko gusta wszystkich domowników, ale tez możliwości finansowe, warunki architektoniczne lokalu oraz wady i zalety przyjętych rozwiązań. Nie ma bowiem produktów czy materiałów idealnych – każdy aranżacyjny krok, jaki podejmiesz w wystroju swojego mieszkania, będzie obarczony nie tylko zaletami, ale też przynajmniej kilkoma wadami. Tak też jest w przypadku białej podłogi, ale do rzeczy!

Zacznijmy od jaśniejszej strony białej podłogi. Białe panele, podłoga z żywicy epoksydowej, czy wreszcie bielone deski to świetny sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Biała podłoga będzie odbijać światło, dlatego sprawi wrażenie, że pomieszczenie jest bardziej przestronne. Dlatego właśnie jest to świetne rozwiązanie dla niewielkich mieszkań - aranżacja wnętrz o niewielkim metrażu z wykorzystaniem białej podłogi to dobry sposób, na dodanie im optycznie kilku metrów. Jasne pomieszczenie ponadto wymaga w mniejszym stopniu doświetlania światłem sztucznym.

Biała podłoga to także dobre rozwiązanie z aranżacyjnego punktu widzenia. Białe panele podłogowe lub biała podłoga z żywicy będzie idealnym tłem dla całej aranżacji wnętrza. Łatwo wkomponujesz meble oraz dodatki, a cały wystrój nabierze lekkości.

… a nawet przeciw

W końcu nadszedł czas na minusy takiego rozwiązania. Pierwszy z nich jest chyba oczywisty dla każdego, kto regularnie sprząta swoje mieszkanie. O ile na posadzce wykończonej materiałem np. w ciepłym odcieniu drewna, czy szarymi kafelkami podłogowymi, zabrudzenia są widoczne w umiarkowanym stopniu, o tyle np. na białych panelach czy podłodze z żywicy będą one widoczne, jak zmieniająca się sygnalizacja świetlna, znak stopu, czy wielki wykrzyknik.

Biała podłoga po prostu nie wybacza - kurz, plamy czy sierść zwierząt będą widoczne jak na dłoni i to po dodatkowym powiększeniu lupą. Dlatego jeśli zależy ci na utrzymaniu nienagannego porządku, odkurzanie i mycie białej podłogi może stać się codziennością.

Innym minusem białej podłogi jest wrażenie chłodu, jakie może sprawiać. Nieumiejętnie ograna wszechobecna biel w mieszkaniu sprawi, że będzie się ono wydawało nieprzytulne, a w efekcie przebywanie w nim nie będzie dla ciebie przyjemne. W związku z tym aranżując pomieszczenie, w którym zamontujesz białe panele lub wykonasz białą podłogę z żywicy epoksydowej, uwzględniaj różnego rodzaju dywaniki i tekstylia, które ocieplą wnętrze.

Z czego wykonać białą podłogę?

Jeśli znasz już wady i zalety białej podłogi i mimo to pomysł ten wciąż świta w twojej głowie, czas przejść do konkretów. Posadzkę wykończyć możesz np. białymi panelami. W ofercie wielu producentów znajdziesz tego typu materiały wykończeniowe. Wielką zaletą paneli jest to, że na ich powierzchni jest wyraźnie zarysowany rysunek drewna. W związku z tym białe panele nie sprawiają wrażenia chłodu. Równie dobrym rozwiązaniem są bielone deski.

Innym sposobem na białą podłogę jest wykończenie jej żywicą epoksydową. Materiał ten rozprowadza się na całej posadzce i w ten sposób powstaje gładka i bezspoinowa powierzchnia. Podłoga z żywicy wywodzi się z pomieszczeń przemysłowych, dlatego cechuje ją bardzo duża odporność na uszkodzenia. Biała podłoga z żywicy będzie świetnie odbijać światło i z pewnością pomieszczenie będzie wydawać się większe.

Biała podłoga w twoim domu może być wykonana także z płytek podłogowych.

Paint It White

Mick Jagger w swoim kultowym utworze Paint It Black nawoływał do przemalowania wszystkiego na czarno. Ty możesz zrobić mu na przekór i pomalować swoją podłogę na biało. W sprzedaży znajdziesz specjalne preparaty przeznaczone do malowania podłóg, a wśród nich dedykowane właśnie do paneli podłogowych.

Jak się do tego zabrać? Przed malowaniem wystarczy dokładnie umyć oraz zeszlifować podłogę. Dzięki temu preparat zyska znacznie lepszą przyczepność do podłoża. Farbę na posadzkę najlepiej nakładać wałkiem i robić to cienkimi warstwami. Dokładne krycie uzyskasz po nałożeniu nawet 6 kolejnych warstw preparatu, jednak ta cierpliwość się opłaca. Kilka godzin malowania, a na twojej podłodze pojawią się wymarzone białe panele, bez przeprowadzania kosztownej i kłopotliwej wymiany.

Aranżacja wnętrz z białą podłogą to w pewnym sensie stylizacyjne wyzwanie. Niezależnie od tego czy postawisz na podłogę z żywicy, białych paneli czy kafli, uzyskany efekt aranżacyjny będzie olśniewający. Pod warunkiem jednak, że będziesz pamiętać o regularnym sprzątaniu.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny