Gdy za oknem zacina deszcz, wieczór spędzony z książką i kubkiem herbaty lub gorącej czekolady to dla wielu z nas wprost wymarzona perspektywa. Kącik do czytania na taką chwilę powinien sprzyjać relaksowaniu się, więc nie można zapomnieć o wygodnym siedzisku i lampie dającej dobre światło.
Jeśli układ mieszkania na to pozwala, na kącik do czytania warto przeznaczyć miejsce pod oknem, na przykład szeroki, zabudowany parapet. W tej aranżacji niewielkie siedzisko wieńczy pokój, w którym znalazły się regały z książkami, a za dużym oknem rozpościera się kojący widok na ogród otaczający dom. W ten sposób przytulny kącik wyczarowano za pomocą bardzo prostych mebli.
Pomysł z parapetem wykorzystano również w tym przypadku. Kącik do czytania dla najmłodszych obowiązkowo powinien być kolorowy i wypełniony poduchami, a barwne okładki książek są nie tylko zachęta do lektury, ale też dekoracją.
Jeśli mamy do dyspozycji wnękę z oknem, to miejsce będzie idealne na kącik do czytania. W tej aranżacji znalazło się nie tylko duże siedzisko połączone z półką, ale również regał na książki. W rogu znalazło się miejsce na lampkę, dzięki której aranżacja jest kompletna. Drewniane wykończenia dodają całości ciepła i sielskiego charakteru.
Fanom książek o Harrym Potterze z pewnością spodoba się kącik do czytania pod schodami – właśnie w tym miejscu mieściła się komórka, w której w domu swojej ciotki mieszkał czarodziej. W tej aranżacji nie przewidziano miejsca na książki, ale na górze znalazła się lampka.
Kącik do czytania można wydzielić również z salonu, umieszczając w jednym miejscu wygodny fotel, lampę i podręczny stolik na książkę. W tej aranżacji nadano mu typowo prasowego charakteru za pomocą oprawionych okładek i kosza na gazety.
Podobnie zaaranżowano kącik do czytania w tym wnętrzu. Wystarczył duży fotel oraz minimalistyczny stolik i lampa, by zdefiniować charakter tej części pokoju. Umowną granicę wyznacza także jasny dywan.
Autor: Kasia Szulik