Data modyfikacji:

Kalendarz ogrodnika. Co kiedy sadzić w ogrodzie?

Znajomość kalendarza ogrodnika to podstawa, jeśli chcesz cieszyć się obfitymi plonami. Właściwe planowanie pozwala nie tylko zapewnić sobie widoczne efekty pracy, ale także zachować porządek na działce. Zastanawiasz się, kiedy sadzić warzywa albo kiedy sieje się trawę? Przejdź z nami krok po kroku przez kalendarz ogrodnika! Co kiedy sadzić? Znamy odpowiedź!
kalendarz ogrodnika co kiedy sadzić

Co siejemy w styczniu?

Zima to czas planowania. Choć za oknem panują mrozy, możesz bez obaw rozpocząć prace w ogrodzie. Co siejemy w styczniu? To doskonały moment, aby przygotować por, seler, paprykę, kalafior czy kapustę. Rozsady będą gotowe do przesadzenia na wiosnę. Początek roku to również dobry czas na sianie begonii i heliotropu.
W styczniu warto dodatkowo zrobić przegląd narzędzi i sprawdzić, czy potrzebujesz dokupić sprzęt. Sprawdź też, jak wygląda stan osłon roślin i jeśli masz trochę wolnego czasu, zaplanuj rozmieszczenie warzyw i owoców w swoim ogródku.

Luty w kalendarzu ogrodnika

Zgodnie z kalendarzem ogrodnika w lutym należy kontynuować prace rozpoczęte w styczniu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to najwyższy czas przygotować plan siania warzyw i przejść do działania, jeśli chcesz się cieszyć świeżą sałatą lub pomidorami. Możesz także zająć się stanowiskami na drzewa owocowe, o ile ziemia nie jest zamarznięta. A jeśli masz w ogrodzie tunele foliowe – śmiało wysiej szpinak, koper i rzodkiewkę.

Marzec w ogrodzie

Marzec oznacza nadejście długo wyczekiwanej wiosny. Razem z nią rozpoczynają się pierwsze wysiewy do gruntu. Jeśli nie wiesz, kiedy siać takie warzywa jak marchew, szczypiorek, szczaw czy cebulę, to odpowiedź brzmi: właśnie w marcu. To także idealny moment, jeśli zastanawiasz się, kiedy sadzić agrest, czereśnię, gruszę, jabłoń i inne drzewa owocowe.
W marcu znajdziesz też chwilę na przekopanie gleby i usunięcie chwastów.

Co sadzimy w kwietniu?

Zastanawiasz się, co sadzimy w kwietniu? To jeden z najważniejszych miesięcy w kalendarzu ogrodnika. Możesz wziąć się do pracy i wysiać do gruntu pietruszkę, buraki, ziemniaki, a jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej – również cebulę i kapustę. To także w tym czasie warto posadzić rośliny ozdobne. To kwiecień jest odpowiedzią na pytanie, kiedy sadzić bratki. Podobnie jest w przypadku trawy, jeśli chcesz się cieszyć zielenią między warzywami i owocami.

Kalendarz ogrodnika – co robić w maju?

Maj jest idealnym momentem na zajęcie się zimowymi rozsadami. Pomidory, papryki i ogórki mogą trafić do ziemi lub szklarni. Zgodnie z kalendarzem siewu w tym miesiącu należy posadzić kukurydzę, fasolę, cukinię i dynię, a także byliny, kwiaty letnie i drzewa ozdobne. Jeśli uwielbiasz świeże zioła, to nie zapomnij o tymianku, oregano czy bazylii, które można zasiać właśnie w maju.

Co siejemy w czerwcu?

Co siejemy w czerwcu? Wraz z początkiem lata możesz jeszcze nadrobić stracony czas i wysiać sałatę, buraki, rzodkiewkę i koper. To również dobry moment na drugi wysiew fasolki szparagowej i późnych odmian marchewki. Ale nie tylko, bo długo wyczekiwany czerwiec przynosi pierwsze plony. Możesz zacząć zbierać truskawki, agrest i porzeczki.

Co sadzić w lipcu?

Wiesz już, co kiedy siać. Kalendarz ogrodnika przewiduje również zbiory, które są w lipcu wyjątkowo intensywne. To właśnie w połowie lata możesz cieszyć się smakiem dojrzałych pomidorów, cukinii i ogórków, a także porzeczek i agrestu. Zbieraj je na bieżąco, aby zrobić miejsce na kolejne owoce. Jeśli chcesz, możesz również wysiać roszponkę, koper, buraki liściowe oraz sałatę na późny zbiór.
Wysokie temperatury w lipcu wymagają intensywnego podlewania. Pilnuj, aby ziemia się nie przesuszyła i postaraj się regularnie usuwać chwasty.

Sierpień w ogrodzie – kalendarz siewu

Jeśli chcesz cieszyć się zbiorami jeszcze jesienią, to sierpień jest ostatnim momentem na wysiew sałaty, szpinaku, kopru czy rzodkiewki. To również ostatni dzwonek, aby posadzić truskawki, które potrzebują trochę czasu, aby się dobrze ukorzenić przed zbliżającą się coraz większymi krokami zimą.
Zgodnie z kalendarzem ogrodnika w sierpniu możesz zbierać już śliwki, jabłka, gruszki i późne odmiany malin. Jeśli lubisz kwiaty – posadź wtedy krokusy, zimowity i szachownice.

Prace w ogrodzie we wrześniu

We wrześniu prace w ogrodzie powoli zaczynają skupiać się na porządkach i przygotowaniu działki na kolejny rok. Nie oznacza to, że nie możesz nic zasiać! W tym miesiącu warto umieścić w ziemi cebulki kwiatów wiosennych, takich jak tulipany, krokusy i narcyzy. To również dobry czas, aby posadzić czosnek ozimy i cebulę dymkę, a także zebrać warzywa korzeniowe, dynie czy późne odmiany papryki.

Październik w kalendarzu ogrodnika

Co siejemy i sadzimy w październiku? Maliny i porzeczki, róże, a także drzewa owocowe – agrest, jabłoń, leszczynę, śliwę, winorośl, aronię czy jeżynę. Oprócz tego czas wziąć się za porządki. Konieczne jest uprzątnięcie grządek, zebranie ostatnich warzyw i przekopanie ziemi. W październiku warto także skosić trawnik i zabezpieczyć rośliny wieloletnie przed nadchodzącym mrozem, np. przy użyciu agrowłókniny. 

Listopad i grudzień – co robić w ogrodzie?

Dwa ostatnie miesiące w kalendarzu ogrodnika to głównie czas odpoczynku. W listopadzie możesz zająć się bieleniem pni drzew owocowych, grabieniem liści i zabezpieczeniem roślin doniczkowych przed mrozem. To ostatni moment na sadzenie cebuli i czosnku ozimego! Z kolei w grudniu możesz poświęcić czas na zaplanowanie kolejnego sezonu i konserwację sprzętu ogrodniczego. Od czasu do czasu sprawdzaj osłony roślin.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.