Data publikacji:

Monitoring działki. Jaka kamera na działkę bez internetu?

Montaż monitoringu jest jedną z najlepszych inwestycji, jeżeli zależy nam na poprawie bezpieczeństwa naszej posesji i dobytku. Jest on w stanie przyłapać na gorącym uczynku nieproszonych gości, a także pomóc w ich późniejszym zidentyfikowaniu. Pozwala też zdalnie obserwować najbliższych, przede wszystkim dzieci. Większość nowoczesnych systemów monitorujących korzysta z kamer komunikujących się bezprzewodowo za pośrednictwem sieci Wi-Fi. W tekście podpowiadamy, jakie urządzenie wybrać, gdy na działce nie mamy routera.
Home surveillance camera
Obecnie większość systemów i kamer monitorujących korzysta z komunikacji bezprzewodowej, są to tzw. urządzenia IP. Ich wybór jest najbardziej rozsądny dla odbiorców indywidualnych, którym wystarczy wyłącznie jedna lub maksymalnie kilka kamer. Ponieważ sprzęt nie wymaga układania długich przewodów przesyłających sygnał wideo, to jego instalacja jest znacznie szybsza. Możemy zapomnieć o wierceniu otworów lub wykopywaniu ziemi, aby ukryć kable. Kamery IP działają też kompletnie niezależnie, zapisując materiał wideo na karcie pamięci.
Z drugiej strony, alternatywą są bardziej klasyczne przemysłowe kamery przewodowe, które przeznaczone są przede wszystkim do monitoringu dużych działek i budynków, gdzie komunikacja bezprzewodowa się nie sprawdza. Sprzęt ten jest wykorzystywany głównie przez przedsiębiorstwa i różnego rodzaju instytucje, a także wymaga specjalnych dużych jednostek centralnych, wyposażonych w dyski twarde zapisujące przesyłany do nich obraz. Oznacza to, że nie sprawdza się on specjalnie, jeżeli chcemy zainstalować pojedynczą kamerę do obserwacji terenu działki, mającą chronić ją przed drobnymi kradzieżami lub włamaniami do altanki. 

Jaka kamera do działki bez dostępu do internetu i sieci Wi-Fi?

Ponieważ na działkach nie mamy stałego dostępu do internetu, nie oznacza to, że musimy zrezygnować z monitoringu. Odpadają tutaj jednak kamery monitoringu przemysłowego, więc swoją uwagę kierujemy w stronę urządzeń IP. Jak jednak skorzystać z ich funkcjonalności bez sieci Wi-Fi? Pierwszym rozwiązaniem tego problemu jest zakup dodatkowego urządzenia mobilnego, w którym instalujemy kartę SIM od operatora telefonicznego. Do obsługi kamery nie potrzebujemy superszybkiego połączenia, wystarczy zwykłe 4G, oferowane na całym terytorium kraju. Router lub modem LTE pozwoli połączyć się kamerze czy kamerom z siecią, dzięki czemu zyskamy stały podgląd działki, a za pomocą sensorów ruchu otrzymamy też sygnał alarmowy w przypadku ich aktywacji. 
Sprawę ułatwia jeszcze bardziej kupno kamer wyposażonych w modem GSM. W ich przypadku nie potrzebujemy żadnego dodatkowego sprzętu. Po włożeniu karty SIM łączą się z siecią, a my zyskujemy od razu dostęp do ich wszystkich funkcji. Warto zwrócić uwagę na to, że modele te są nieco większe od standardowych, ponieważ korzystają z jednej lub kilku anten odbierających sygnał GSM. Kamery zapisują obraz na karcie pamięci i mogą wysłać nam powiadomienie w przypadku wykrycia intruzów.
Rozwiązaniem jest też kupno najprostszej kamerki IP, która nieprzerwanie nagrywa obraz na kartę, kasując starsze materiały. Modele te zazwyczaj mają wbudowane sensory, dzięki czemu uruchamiają się tylko po wykryciu ruchu. Dla zaoszczędzenia miejsca na karcie można też zaprogramować je tak, aby rejestrowały obraz z mniejszą liczbą klatek. Rozwiązanie to sprawdza się jeżeli działkę odwiedzamy dość często. Po odkryciu, że mieliśmy nieproszonych gości, wystarczy tylko wyciągnąć kartę i sprawdzić nagranie z całego dnia. Wadą rozwiązania jest to, że nie otrzymamy żadnych powiadomień alarmowych. 

Kamera do monitoringu działki – na co zwracać uwagę?

  • Przeznaczenie – kamery IP do monitoringu możemy podzielić na urządzenia przeznaczone do instalacji wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. Na działce z reguły instalujemy te drugie, najlepiej zrobić to w widocznym miejscu, ponieważ obecność urządzenia może działać prewencyjnie i odstraszająco. 
  • Ochrona przed działaniem warunków atmosferycznych – kupując kamerę zewnętrzną, mamy gwarancję, że urządzenie będzie odporne na działanie wody, niskich i wysokich temperatur, a także słońca. Klasa ochrony sprzętu jest zawsze podawana przez producenta w specyfikacji technicznej. Jeżeli nie zakładamy jej pod zadaszeniem, warto zadbać o to, aby była wyposażona w osłonę obiektywu, zapobiegającą gromadzeniu się na nim kurzu i pyłu.
  • Maksymalne kąty widzenia – w przypadku większej działki warto zwrócić uwagę na kąt widzenia kamery – szerokokątne modele będą w stanie objąć większy wycinek terenu. Alternatywnym rozwiązaniem są urządzenia obrotowe, które mogą rejestrować wideo nawet w obszarze 360 stopni. Właściciel może zdalnie nimi sterować i dowolnie ustawiać ich pozycję. 
  • Jakość rejestrowanego obrazu – dla zasady, im jest ona wyższa, tym lepiej, pozwala bowiem uchwycić detale, takie jak wygląd włamywacza, numer tablicy rejestracyjnej jego samochodu itd. Z drugiej strony, wideo w wysokiej rozdzielczości zajmuje więcej miejsca na karcie pamięci. Obecnie większość ekspertów poleca modele mogące rejestrować obraz w rozdzielczości 1080p (Full HD). 
  • Wyzwaniem dla większości cyfrowych obiektywów jest uchwycenie dobrej jakości wideo po zapadnięciu zmroku lub w słabych warunkach oświetleniowych. Problem może rozwiązać instalacja lamp zapalających się w nocy albo kupno kamery z sensorem podczerwieni, będącym w stanie zarejestrować względnie dobrej jakości nagranie prawie w całkowitych ciemnościach o zasięgu nawet kilkudziesięciu metrów. Oczywiście musimy w takim wypadku pamiętać, że jest ono czarno-białe.
  • Obecność sensora ruchu – kamery do monitorowania działki nie muszą działać 24 godziny na dobę. Aby zaoszczędzić ich energię oraz miejsce na karcie pamięci, warto zainwestować w modele z czujnikami ruchu, włączającymi się automatycznie po wykryciu niepożądanego gościa. Pamiętajmy jednak, że na rynku znajdziemy sprzęt z różnego typu sensorami, różniącymi się czułością i zasięgiem. Należy je wybrać, biorąc pod uwagę specyfikę działki oraz miejsce montażu kamery.
  • Zdjęcie: Envato Elements