Data publikacji:

Najpiękniejsze krzewy na pniu kwitnące latem

Krzewy są niezwykle ważnym elementem aranżacji większości ogrodów i znajdują one zastosowanie bez względu na jego powierzchnię czy projekt. Poza ich funkcjami czysto użytkowymi (np. żywopłoty), są one również sadzone z powodu dość łatwej pielęgnacji, a także interesującego wyglądu. Rośliny dobiera się często głównie z powodu rodzaju i koloru ich kwiatostanów. Radzimy zatem, jakimi krzewami rozkwitającymi w sezonie letnim warto się zainteresować.
Female hands touching hydrangea hortensia flowers

Krzewy kwitnące latem – co warto wiedzieć?

Rośliny ogrodowe kwitną od wczesnego lata do jesieni, odpowiednie dobranie różnych gatunków sprawia, że w stworzonej zielonej przestrzeni przez większą część roku będziemy mogli podziwiać różnego rodzaju kwiaty. Jest to jedna z bardziej znanych zasad aranżacji ogrodu, która pozwala uniknąć kolorystycznego chaosu w przypadku, gdy wybierzemy jedynie gatunki kwitnące na wiosnę. 
Kwitnące krzewy ozdobne to rośliny, które gubią liście na zimę. Warto więc wziąć to pod uwagę, wybierając dla nich odpowiednie stanowiska. Utworzone przy ich pomocy żywopłoty lub zielone zasłony ścian, płotów lub murów nie będą spełniać swoich funkcji przez co najmniej kilka miesięcy w roku. Niewątpliwą zaletą krzewów jest to, że nie wymagają one intensywnej opieki, zazwyczaj poza okazjonalnym nawożeniem i podlewaniem, dzięki czemu pozwalają nam się skupić na innych częściach ogrodu. Ich kwiaty wydzielają często intensywny i przyjemny zapach. Co więcej, wiele z nich bardzo gęsto pokrywa gałęzie, widowiskowo zmieniając kolor całej rośliny. 
Jeżeli chodzi o gatunki rozkwitające od lata do wczesnej jesieni, ogrodnicy mogą wybierać spośród bardzo szerokiej oferty roślin. Ich kwiatostany przyjmują najróżniejsze kolory, dzięki temu z łatwością dopasujemy je do rosnących już w ogrodzie drzew i innych roślin. Oczywiście przed wyborem konkretnego gatunku bierzemy pod uwagę jego wymagania, takie jak nasłonecznienie i rodzaj gleby, a także wielkość stanowiska. Dobry hodowca może wybiec w tym przypadku ze swoją wyobraźnią w przyszłość i wziąć pod uwagę to, że rosnące tuż obok krzewu drzewo może bardzo łatwo przykryć je za kilka lat swoją koroną, a także wziąć pod uwagę inne potencjalne zmiany w ogrodzie. Nie zapominajmy też o podatności krzewu na przycinanie i o możliwościach jego formowania. W wielu sytuacjach może okazać się ona ograniczona, co może pokrzyżować plany, gdy chcemy posadzić w pobliżu inne rośliny.
Polecamy: Zioła w ogrodzie

Jakie krzewy kwitnące latem wybrać?

Przyjrzyjmy się zatem kilku najpopularniejszym gatunkom krzewów, które zakwitają latem. 
  • Hortensja ogrodowa – dobrze znany gatunek kwitnącego krzewu z charakterystycznymi dużymi kwiatostanami, który hodowany jest również jako roślina doniczkowa. Odmiana ogrodowa osiąga przeważnie do 1,5 metra wysokości. Kwiatostany mogące mieć średnicę nawet 30 centymetrów zachwycają swoimi intensywnymi barwami (białą, różową, niebieską lub fioletową, kolor często zależy od pH gleby). Roślinę sadzimy w miejscach częściowo zacienionych, w żyznej ziemi. Roślina wymaga regularnego podlewania, przycinania po przekwitnięciu, a także okrywania zimą, aby uchronić ją przed przemarznięciem.
  • Róża okrywowa – róże to jedne z najpiękniejszych i najpopularniejszych kwiatów, a krzewy odmiany okrywowej zakwitają od wczesnego lata do jesieni. Duże kwiatostany mają różne odcienie różu lub czerwieni. W sklepach znajdziemy niskie rośliny płożące, a także duże krzewy osiągające do 70 centymetrów wysokości i 60 centymetrów szerokości lub więcej (zależy od sposobu przycinania i stanowiska). Róże preferują nasłonecznione stanowiska, osłonięte od mocnego wiatru, z glebą o pH 5,5–6,5. Nie są specjalnie wymagającymi krzewami, choć w przypadku bardziej ubogiej w związki odżywcze i mineralne gleby będą wymagać dodatkowego nawożenia.
  • Pięciornik krzewiasty – roślina wchodząca w skład rodziny różowatych, wyrastająca przeważnie do około 60 centymetrów wysokości. Kwiaty o średnicy kilku centymetrów pojawiają się pojedynczo lub w małych grupach na końcach pędu, mają duże płatki w kolorze żółtym, różowym lub czerwonym. Pięciorniki słyną z łatwości hodowli i niskich wymagań glebowych, nie trzeba ich przycinać, a podlewamy je tylko przy najwyższych temperaturach. Rośliny preferują stanowiska słoneczne, z żyzną glebą, choć przyjmą się też w mniej optymalnych warunkach.
  • Omżyn (Budleja Dawida) – ozdobny krzew parkowy pochodzący z Chin i Azji. Dojrzała roślina może osiągać imponującą wysokość od 3 metrów do 5 metrów. Roślina kwitnie przez całe lato, produkując bardzo obfite i pachnące kwiatostany, o długości od 30 centymetrów do nawet 70 centymetrów. Mają one najczęściej kolor fioletowy, choć niektóre odmiany są również białe, niebieski lub różowe. Zwyczajowa nazwa rośliny – motyli krzew – wzięła się od tego, że jej nektar bardzo intensywnie przyciąga motyle. Wadą rośliny jest to, że wymaga dość dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych – musi być regularnie podlewana, należy od razu usuwać zwiędnięte kwiatostany, a także przycinać ją wczesną wiosną i latem spulchniać glebę.
  • Zdjęcie: Envato Elements