Data publikacji:

Jak pozbyć się milina amerykańskiego?

Milin amerykański to gatunek ozdobnego pnącza, który jest chętnie uprawiany, również w Polsce, jako roślina ozdobna. Niestety jego odporność na choroby i warunki atmosferyczne w połączeniu z łatwym rozmnażaniem powodują, że potrafi się bardzo rozrosnąć. Jeśli i Ty należysz do grupy osób, które straciły panowanie nad sytuacją, świetnie trafiłeś! W poniższym artykule opiszemy sposoby, jak pozbyć się milina amerykańskiego. Przedstawimy również jego szerszą charakterystykę, żebyś miał większe pojęcie o tej ładnej, ale silnie rozrastającej się roślinie.
Multiracial agriculture women working together at farm

Milin amerykański – czym jest?

Milin amerykański (z łacińskiego „campsis radicans”) to wieloletnie pnącze pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Jedną z jego charakterystycznych cech są piękne żółte, pomarańczowoczerwone lub szkarłatne kwiaty (w zależności od odmiany) przypominające trąbki. Osiągają one średnicę między 3 cm a 5 cm oraz długość ok. 6–9 cm. Pierwsze kwiaty pojawiają się 2–3 lata po posadzeniu rośliny. Pnącze ma duże ciemnozielone liście, mające do 30 cm długości. Całość osiąga od 6 m do 10 m, a rocznie przyrasta od 2 m do 4 m.
Milin doskonale odnajdzie się w nasłonecznionych miejscach w ogrodzie, np. na południowej ścianie. Będzie ładną ozdobą altan, pergoli i ogrodzenia. Poza słońcem nie ma większych wymagań: niestraszne mu choroby, mrozy ani słaby gatunek gleby.
Swój intensywny wzrost zaczyna w maju, a kwitnie od lipca do września. Milin amerykański, mimo że piękny, należy do roślin ekspansywnych. Szybko rośnie i rozrasta się, przy okazji mogąc zagłuszać inne rośliny w otoczeniu, w którym się znajduje.

Rozmnażanie milina

Milina amerykańskiego rozmnaża się przez nasiona, odrosty korzeniowe albo sadzonki.
Rozmnażanie milina amerykańskiego to proces, który można przeprowadzić na kilka sposobów, a każda z tych metod ma swoje specyficzne zalety. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest rozmnażanie poprzez sadzonki, ze względu na jego prostotę i mniejsze wymagania cierpliwości w porównaniu do rozmnażania przez nasiona.
Pnącza milina amerykańskiego można efektywnie rozmnażać z pędów lub korzeni. Wystarczy pozyskać zdrowe pędy lub kawałki korzeni i umieścić je w wilgotnym podłożu. Ten sposób rozmnażania pozwala na uzyskanie nowych roślin, zachowując cechy genetyczne rośliny macierzystej.
Alternatywnie, rozmnażanie milina amerykańskiego z nasion jest również możliwe. Nasiona można zebrać z dojrzałych strąków i wysiać w donicach wczesną wiosną. Przed wysiewem, zazwyczaj konieczny jest okres chłodzenia, który zwiększa zdolność kiełkowania nasion. Warto jednak zauważyć, że pnącza rozwijające się z nasion mogą kwitnąć dopiero po około 6–8 latach od momentu wysiewu, co wymaga pewnej cierpliwości i planowania.

Milin amerykański – czy jest trujący?

Ważne jest zrozumienie, że milin amerykański jest rośliną, która zawiera lekko toksyczne substancje we wszystkich swoich częściach. Soki oraz pyłki tej rośliny mogą podrażniać skórę, zwłaszcza u osób skłonnych do reakcji alergicznych. W związku z tym konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w otoczeniu, gdzie milin amerykański jest obecny.
Osoby dorosłe oraz opiekunowie powinni skupić swoją uwagę na dzieciach, które mogą być szczególnie narażone na kontakt z tą rośliną. Zabawa w pobliżu milina amerykańskiego może prowadzić do przypadkowego kontaktu skóry z jego sokiem, co może wywołać podrażnienia. Ponadto, warto monitorować zwierzęta domowe, aby upewnić się, że nie spędzają zbyt dużo czasu w otoczeniu tej rośliny, co mogłoby prowadzić do przypadkowego kontaktu z toksycznymi substancjami.
Świadomość potencjalnych zagrożeń związanych z toksycznością milina amerykańskiego jest kluczowa dla bezpieczeństwa i zdrowia, szczególnie w miejscach, gdzie dzieci i zwierzęta mogą mieć bezpośredni dostęp do tej rośliny.

Jak prowadzić milin?

Zaraz po posadzeniu milina amerykańskiego należy wszystkie jego pędy przyciąć od ziemi na wysokość ok. 15 cm – dzięki czemu się rozkrzewi. W ciągu dwóch lat od jego posadzenia należy zadbać o zabezpieczenie rośliny przed zimą oraz o odpowiednio mocne podpory dla wszystkich pędów. Milin amerykański należy regularnie podcinać, najlepiej w okresie wiosennym, i pilnować, aby nie rozrastało się za bardzo na boki, jeśli nie chcesz wzmożonej ekspansji rośliny w ogrodzie. Jeśli chcesz, aby pnącze wolniej rosło, zamiast do gleby włóż je do dużej donicy.

Jak wytępić milin amerykański? Odrosty korzeniowe

Zastanawiasz się, jak pozbyć się milina amerykańskiego, ponieważ zaczął dominować w otoczeniu? Jeśli, co gorsza, roślina ta zaczyna niszczyć elementy infrastruktury, takie jak kostka brukowa, ważne jest znalezienie skutecznych metod eliminacji tego gatunku. Kluczem do rozwiązania problemu jest pozbycie się odrostów korzeniowych. Te niepożądane odnawiające się struktury korzeniowe często pojawiają się w wyniku uszkodzeń korzeni lub intensywnego przycinania pędów.
Usuwanie odrostów korzeniowych milina amerykańskiego nie jest zadaniem prostym, a wyłączne przycinanie widocznej części pędu może prowadzić do paradoksalnego efektu zwiększenia rozrostu rośliny. Skuteczne pozbycie się milina wymaga dokładnego odkopania ziemi aż do korzenia, z którego wyrastają odnawiające się odrosty. Dopiero na tym etapie, przy samej nasadzie rośliny, można skutecznie usunąć odrosty korzeniowe, korzystając z narzędzi ogrodowych, takich jak nożyce ogrodowe lub sekator.
Aby minimalizować ryzyko powtórnego pojawienia się odrostów w przyszłości, zaleca się podniesienie poziomu gruntu wokół drzew lub sadzenie nowych pędów w donicach bez dna. Te proaktywne środki pomagają kontrolować rozwój korzeni i ograniczyć potencjał odnawiania się milina amerykańskiego.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus