Data modyfikacji:

Kiedy przycinać lawendę po zimie?

Piękna, bujna, fioletowa i wyjątkowo aromatycznie pachnąca – lawenda. Jest ozdobą każdego ogrodu i balkonu, a także wnętrz. Sprawdza się też we wiatach i zadaszonych, zimowych ogrodach na tarasach. Jak o nią dbać? Kiedy przycinać lawendę po zimie? Sprawdzamy.
kiedy przycinać lawendę po zimie
By lawenda lepiej rosła, trzeba się o nią odpowiednio zatroszczyć, a coroczne przycinanie jest obowiązkowe. Tylko wtedy roślina zachowa właściwy kształt, będzie bujniej kwitła, a kwiaty będą gęste i intensywne. Lawenda wprost uwielbia być przycinana i tylko wtedy nie straci atrakcyjnego wyglądu, a jej gałęzie nie będą pokładały się na ziemi. Jeśli ty też lubisz tę uwielbianą np. przez Francuzów roślinę i chcesz ją uprawiać we własnym ogrodzie lub na balkonie, dowiedz się koniecznie, jak i kiedy przycinać lawendę po zimie.

Dlaczego przycinanie lawendy jest ważne?

Lawenda to krzew pochodzący z basenu Morza śródziemnego, dlatego przystosowana jest do trudnych warunków, w tym do suszy. Gdy się o nią zadba, może cieszyć oczy nawet 10 lat i kwitnąć dwa razy w okresie letnim. Ma jednak tendencję do drewnienia pędów, co powoduje, że jej gałęzie schną od dołu, grubieją i rozkładają się na ziemi, a cała roślina staje się pusta w środku. Zabieg przycinania sprawi że lawenda będzie mocniejsza, a cięciem można ją uformować w estetyczny, kulisty kształt. Generalna zasada mówi o tym, że młodą lawendę skracamy bardziej, zaś starszą tniemy oszczędniej Cięcie jesienne polega zazwyczaj na przycięciu rośliny o co najmniej 1/3 długości, ale często może to być nawet skrócenie o 2/3 długości.

Kiedy przycinać lawendę po zimie? Wczesną wiosną!

Najwcześniej można przycinać lawendę tuż po zimie – od połowy marca. Trzeba wybrać ciepły i słoneczny dzień. To pierwsze przycięcie jest bardzo ważne, by uniknąć rozkładania się lawendy – gdy jej gałęzie kładą się na ziemi, w środku rośliny powstaje pusta przestrzeń. Wiosenne cięcie jest też ważne, ponieważ właśnie wtedy usuwa się fragmenty rośliny, które uschły podczas zimy. Podczas pozimowego cięcia skracamy o połowę pędy lawendy, które są młode i niezdrewniałe. Trzeba tylko uważać, by nie przyciąć tych części gałązek, które rozkrzewiają się wolno i słabo. Nie wolno też za bardzo skrócić pędów – grozi to chorobami i może spowodować uschnięcie krzewu. Pamiętaj też, by ciąć lawendę tak, aby formować kulę. Taki kształt zapobiega gniciu gałęzi i sprawia, że wszystkie części rośliny mają równomierny dostęp do światła słonecznego.
Pamiętaj!
Pierwsze wiosenne przycinanie lawendy, które powinno mieć miejsce od końca marca do początku kwietnia, jest istotne, ale niesie też ze sobą ryzyko uszkodzenia pąków kwiatowych, które w tym czasie zaczynają się zawiązywać na roślinie. Jeśli je obetniesz, roślina będzie słabiej kwitła. Z tego względu bezpieczniejsze jest przycinanie lawendy na jesieni.

Kiedy przycinać lawendę po zimie? Latem

Kolejne przycinanie krzewów lawendy powinno odbywać się latem. Najlepszy będzie czas kwitnienia, czyli od lipca do września. Wówczas obcinamy jedynie przekwitające kwiatki. Taki zabieg cięcia pobudza roślinę do ponownego kwitnięcia. Obcinamy dokładnie wszystkie kwiatostany, tniemy również łodyżki, które nie mają liści. Dzięki temu zainicjujemy ponowne kwitnięcie i wzrost nowych łodyg. Pamiętaj także, by podobnie jak w przypadku cięcia marcowego zachować kształt kulisty rośliny.

Jesienne przycinanie lawendy

Roślinę można też przycinać na jesieni. W połowie września obcinamy suchy kwiatostan oraz łodyżki do połowy. To cięcie można wykonywać zamiennie z wiosennym, ale warto pamiętać, że jesienne cięcie wpływa na stan rośliny i hartuje ją. Tniemy w ciepły, pochmurny, ale suchy dzień. Pamiętaj, by nie wykonywać cięcia jesiennego, gdy pojawiają się przymrozki, ponieważ przycięte pędy będą wypuszczały przyrosty, które są wrażliwe na chłód.

Kiedy nie warto przycinać lawendy?

Pamiętaj, że jeśli uprawiasz lawendę do celów leczniczych, to przycinanie powinno odbywać się jak najrzadziej – wystarczy wiosenne. Zabieg przycinania sprawia, że pozbawiamy roślinę właściwości leczniczych.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.