Data publikacji:

Klejenie tapety flizelinowej – jak zrobić to dobrze?

Tapety flizelinowe praktycznie w pełni wyparły już te o spodzie papierowym. Wynika to głównie z ich zwiększonej trwałości i łatwiejszego montażu. Obecnie do klejenia tapety flizelinowej nie trzeba wynajmować fachowca, ponieważ jest to na tyle proste zadanie, że z powodzeniem można wykonać je samodzielnie w domu. Trzeba jednak zastosować się do kilku zasad oraz dobrze dobrać klej do tapety flizelinowej. Dowiedz się, jak powinno się odbywać przyklejanie tapety flizelinowej, by produkt długo cieszył nieskazitelnym wyglądem.
Klejenie tapety flizelinowej

Zalety tapet flizelinowych

Tapety flizelinowe są tak popularne z uwagi na znacznie ułatwiony system montażu oraz ściągania. Jak wiadomo, co parę lat należy wymienić tapetę, co przed pojawieniem się tapet na flizelinie nastręczało niemałych trudności. Obecnie, kiedy zachodzi potrzeba odświeżenia wnętrza, tapetę wystarczy zerwać. Jeśli na ścianie położony był wysokiej jakości produkt o flizelinowym spodzie, nie pozostawi on żadnych śladów na ścianie. Z pomocą tapet na flizelinie można zredukować niewielkie nierówności podłoża, a także poprawić właściwości termoizolacyjne i akustyczne ścian.

Jak przeprowadzić klejenie tapety flizelinowej?

Co należy przygotować do klejenia tapety flizelinowej? Potrzebny będzie klej, basen malarski, poziomica, nożyk do tapet, wałek i szpatułka do wygładzania oraz oczywiście wybrana tapeta. W niektórych sytuacjach przydać się może również szpachelka lub papier ścierny drobnoziarnisty. Wszelkie prace związane z klejeniem fototapety flizelinowej rozpoczyna się od przygotowania podłoża.
Ściana musi być całkowicie sucha i czysta – odtłuszczona i odkurzona z pyłów. Jeśli znajdują się na niej resztki poprzedniej tapety, należy w całości zedrzeć je za pomocą szpachelki. W sytuacji, w której ściana była pomalowana wcześniej farbą, można delikatnie ją wyrównać, wykorzystując do tego papier ścierny. Jeśli ściany są w nieco gorszym stanie, należy załatać wszystkie dziury oraz zagruntować powierzchnię. Pozwoli to także upewnić się, że kolor farby nie będzie prześwitywał przez wybraną tapetę.
Odpowiednie przygotowanie miejsca do klejenia jest wyjątkowo istotne z uwagi na trwałość połączenia. Do brudnej ściany tapeta nie będzie się kleić, może szybko zacząć się odspajać i wyglądać nieestetycznie. Przed przystąpieniem do prac, najlepiej zdjąć również wszystkie gniazdka oraz przełączniki. Następnie konieczne jest wyznaczenie pionu za pomocą poziomicy i zaznaczenie go na ścianie. Teraz trzeba rozrobić klej w basenie malarskim i mieszać do czasu, aż uzyska jednolitą konsystencję. Nakładamy go na ścianę, używając wałka. Kiedy ściana jest równomiernie pokryta, można zacząć przykładać do niej tapetę, zgodnie z wyznaczonym wcześniej pionem.
Chwilę po położeniu tapety można jeszcze dokonać niewielkich korekt. Ułożony odpowiednio pas materiału dociskamy, wykorzystując do tego wałek lub szpatułkę. Pozwoli to jeszcze lepiej przytwierdzić tapetę do podłoża, wyrównać ją i pozbyć się pęcherzyków powietrza. Jak widać, przyklejanie tapety flizelinowej nie jest wyjątkowo skomplikowanym zadaniem i bez problemów można przeprowadzić tę procedurę w domu!

Jaki klej do tapety flizelinowej wybrać?

Klej do tapet flizelinowych nieco różni się od pozostałych produktów dostępnych na rynku, głównie z uwagi na fakt, że w tym przypadku preparat nakłada się wyłącznie na ścianę, a nie na tapetę, tuż przed rozpoczęciem przyklejania materiału. Środki do klejenia tapet flizelinowych często sprawiają wrażenie dosyć gęstych, jednak w rzeczywistości nie tak trudno nałożyć je na ścianę. Klej do tapety flizelinowej nie powinien być rozcieńczany z wodą.

Klej do tapety flizelinowej – polecane produkty

Metylan direct
To klej cechujący się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Jest wzmacniany dodatkami w postaci żywic syntetycznych. Przeznaczony specjalnie do nakładania wraz z tapetami flizelinowymi. W razie potrzeby kilka chwil po zastosowaniu można wykonać korekcję położonego materiału. Jest gotowy do użycia po około 3 minutach od przygotowania. Producent zadbał o to, by był łatwy w stosowaniu i nie zachlapywał otoczenia podczas nanoszenia go wałkiem malarskim.
Masterline Vlizo
Wysokiej jakości klej dedykowany tapetom na flizelinie. Jest sprzedawany w opakowaniach po 250 g. Można stosować go bez problemów przy użyciu wałka, ma bardzo dobrą przyczepność i umożliwia rozpoczęcie pracy już po 5 minutach od rozrobienia. Klej można stosować również do wcześniejszego gruntowania, zgodnie z zaleceniami producenta. Jedno opakowanie pozwala na doklejenie 3–4 rolek tapety. W przeciwieństwie do większości klejów polecanych do tapet flizelinowych rozrabia się go z wodą. Po rozpuszczeniu produktu otrzymujemy wygodny do aplikacji żel.
Primacol Superfix
Dostępny w większych pojemnościach niż poprzednicy, ponieważ sprzedawany jest w opakowaniach po 1, 5 i 10 kg. Jego dużą zaletą jest to, że nie ma konieczności przygotowywania go. Preparat od razu po otwarciu opakowania jest gotowy do użytku, co znacznie przyspiesza pracę. Ma konsystencję, która nie spływa z wałka i nie brudzi powierzchni znajdujących się dookoła miejsca klejenia, a po wyschnięciu ma bezbarwny kolor. Co więcej, jest ognioodporny, co pozwala zapewnić sobie wyższy poziom bezpieczeństwa. Producent kleju zadbał o to, by preparat nie zawierał rozpuszczalników, mogących mieć negatywny wpływ na zdrowie. Można przechowywać go nawet do 2 lat. Dużym atutem produktu jest to, że jest łatwo dostępny w większości popularnych sklepów budowlanych.
Zdjęcie: Envato elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!