Data publikacji:

Klon - pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia?

Klon (łac. Acer) to nazwa obejmująca cały rodzaj roślin należących do rodziny mydleńcowatych, w której znajdują się np. kasztany. Specjaliści odróżniają w sumie około 150 gatunków klonów, zamieszkują one lasy strefy klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. Klony znajdziemy w Ameryce Północnej, wschodniej Azji, a także w większej części Europy. W Polsce w naturze natkniemy się na trzy gatunki, są nimi klony pospolite, klony jawory i klony polne, wraz z innymi roślinami, sprowadzonymi z zagranicy, sadzi się je w ogrodach, parkach i przy alejach/ulicach. Klony są cenione ze względu na swój wygląd (są często roślinami typowo ozdobnymi), drewno, a także słodki syrop wytwarzany z soku klonowego.

Klon – wygląd i najważniejsze informacje

Klon występuje w przyrodzie głównie pod postacią drzew, które osiągają maksymalnie 40 metrów wysokości, przeciętnie ich wzrost waha się jednak w granicach kilkunastu metrów. W obrębie rodziny znajdziemy także znacznie mniejsze klonowe krzewy. Klony mogą żyć nawet ponad 200 lat, początkowo rosną w dość szybkim tempie, spowalnia ono jednak drastycznie wraz z wiekiem.
Młode klony mają zazwyczaj gładką zieloną lub brązową korę, która często ma również jaśniejsze pasy. Wraz z wiekiem ciemnieje i zaczyna się łuszczyć lub pękać. Najbardziej charakterystycznym wyróżnikiem klonu są z pewnością jego łatwo rozpoznawalne liście, w zależności od gatunku, mają trzy, pięć, siedem, dziewięć albo więcej listków, bardzo często o mocno postrzępionych lub zębatych krawędziach. Liście mogą mieć nawet kilkanaście centymetrów szerokości i długości. Zazwyczaj są w kolorze zielonym, jesienią zmieniają barwę na żółtą lub czerwoną.

Klon – kwitnienie

Klony są roślinami jednopiennymi lub dwupiennymi, tak więc to, czy zobaczymy na ich gałęziach męskie i żeńskie kwiatostany zależy bezpośrednio od gatunku. Okres kwitnienia przypada na na przełom kwietnia i maja. Roślina wypuszcza wówczas drobne kwiaty zebrane w grona, w kolorach zielonym lub żółtym, czasami także w czerwonym.
Klon owocuje jesienią, wytwarzając łatwo rozpoznawalne skrzydlaki, a więc nasiona zamknięte w osłonkach z dużym skrzydełkiem, które pozwala bardzo skutecznie podróżować z wiatrem na duże odległości. Owoce dojrzewają we wrześniu i uwalniane są w miesiąc później.

Klon – pielęgnacja i wymagania

Klony większości gatunków idealnie odnajdują się w polskim klimacie, nie straszne są im ostre zimy oraz upalne lata. Radzą sobie względnie podczas przeciągających się susz, a także w zanieczyszczonym miejskim powietrzu. Warto jednak jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Po pierwsze, klony preferują dobrze nasłonecznione lub lekko zacienione miejsca. Roślinom zaszkodzą bardzo wilgotne i podmokłe stanowiska, nie sadzimy ich więc bezpośrednio przy zbiornikach wodnych.
Chociaż dorosłe osobniki dobrze znoszą temperatury poniżej zera młode sadzonki w pierwszych latach dla bezpieczeństwa warto osłaniać na zimę. Wymagają one także regularnego nawadniania.
Tylko niektóre klony znoszą intensywne przycinanie, dzięki któremu skutecznie da się formować ich koronę, co jest istotne w przypadku mniejszych drzewek i krzewów. Zabieg ten nie jest polecany jednak w przypadku dużej części gatunków, ponieważ ich rany goją się bardzo powoli, zwiększając ryzyko groźnych infekcji. Czasami nie można jednak uniknąć cięcia, wówczas należy dokonywać go późnym latem i jesienią.

Klon: jaka ziemia?

Klony rozwijają się najlepiej w żyznej próchniczej glebie oraz umiarkowanej wilgotności i dobrej przepuszczalności, której odczyn będzie lekko zasadowy. Drzewa rosnąć będą jednak także w kwaśnej i suchej glebie, wówczas dobrym pomysłem może być ich dodatkowe nawożenie oraz podlewanie.

Jak przesadzać klon?

Klony tradycyjnie przesadza się wczesna wiosną lub pożną jesienią, a więc poza okresem wegetacyjnym drzewa. Młode drzewka po zakopaniu w ziemi podtrzymujemy specjalnymi palikami

Klon – najpopularniejsze odmiany/gatunki

Klony znajdowane w Polsce należą do wielu gatunków, które z kolei dzielimy na specjalistyczne odmiany, poniżej zebraliśmy listę niektórych z nich.
Klon pospolity – popularny gatunek klonu, występuje w wielu różnych odmianach, które różnią się wysokością oraz kształtem. Wyróżnić możemy tutaj np. rośliny typu Globosum, odznaczające się kulistymi koronami i niskim wzrostem, czyniącym z nich idealne drzewko parkowe lub ogrodowe.
Klon polny – niewielki gatunek klonu dorastający do około 10-20 metrów wysokości, choć w sprzedaży znajdziemy także jego krzaczaste rodzaje. Ogrodnicy cenią ozdobną odmianę Royal Ruby, której młodej liście mają intensywny czerwony kolor.
Klon palmowy – interesujący gatunek osiągający od ok. 5 do 10 metrów wysokości, pojedyncze egzemplarze mogą mieć kilka pni i tworzą bardzo rozległa parasolowatą koronę. W przeciwieństwie do swoich kuzynów, roślina woli bardziej wilgotne i zacienione stanowiska. Jesienią zachwyca złotym i czerwonymi liśćmi.
Klon srebrzysty – wysoki gatunek klony dorastający maksymalnie do ponad 40 metrów wysokości. Jesienią liście zmieniają kolor na żółty. Jego odmiany różnią się przede wszystkim kształtem i rozmiarami liści, niektóre z nich są bardzo dekoracyjne, z tego też powodu często nasadzane w parkach i ogrodach.