Z niecierpliwością czekasz na kolejny tom Gry o Tron i niejedną noc zarwałeś ślęcząc nad kolejnymi przygodami ulubionego skandynawskiego detektywa? Jeśli wieczór z książką to dla ciebie najlepsza forma rozrywki, zaaranżuj wnętrze, które stanie się prawdziwym czytelniczym rajem. Oto kilka wskazówek, które przydadzą się w aranżacji mieszkania prawdziwego mola książkowego.
Czytelnictwo w naszym kraju od lat jest pogrążone w głębokim kryzysie. Badania wskazują jednak, że osoby, które czytają, są bardzo aktywnymi czytelnikami. Oznacza to, że czytająca część naszego społeczeństwa z dużym zaangażowaniem uczestniczy w życiu książki i kultury. A gdyby tak przenieść nieco tego literackiego czaru we własne progi? Jeśli ty też należysz do grona zapalonych czytelników, przekonaj się, jak zaaranżować wnętrze, które będzie odzwierciedleniem twojej książkowej pasji.
Przeczytaj też: Jak dekorować wnętrze za pomocą książek i magazynów?
To oczywiście najważniejszy element aranżacji. Każdy miłośnik literatury wie doskonale, że książek nigdy za wiele. Stąd jednak prosta droga do przesady – niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nigdy nie walczył z lawiną książek spadających z regału, czy nie upychał kolejnych tomów na półkach. Powiedzmy sobie jednak szczerze – regały na książki uginające się pod ciężarem woluminów lub książki pogrupowane w bezładne stosy nie wyglądają dobrze. A jeśli twój kącik do czytania i mieszkanie miłośnika literatury ma wyglądać dobrze, musi panować w nim porządek.
Ma to też głębszy sens – musisz wiedzieć, że nieporządek źle wpływa na koncentrację. Nie chcesz przecież stracić wątku i przegapić rozwiązania zagadki tylko przez to, że w miejscu w którym czytasz, panuje rozgardiasz. Postaraj się zatem efektownie poukładać książki na półkach. Przede wszystkim przyjmij jakąś zasadę – najpopularniejszym rozwiązaniem jest układ alfabetyczny książek na półkach. Z logicznego punktu widzenia jest to oczywiście dobry pomysł, ale dekoracyjnie już niekoniecznie.
Wszak książki różnią się kolorami okładek czy formatami i przez to ułożone alfabetycznie zapewne nie będą wyglądać dobrze na regale. Lepszym rozwiązaniem jest np. układ kolorystyczny. Co prawda, gdy będziesz szukać konkretnej książki możesz mieć problem, o ile nie pamiętasz koloru okładki, ale efekt dekoracyjny na pewno będzie świetny. Z dekoracyjnego punktu widzenia dobrze sprawdzi się też zestawianie książek formatami.
Możesz tez ciekawie pokombinować z samym układem regałów na książki – kto powiedział, że muszą to być klasyczne półki na książki? Świetnym pomysłem jest zaaranżowanie regałów pod schodami – wyglądają bardzo efektownie, prawda? Podobnym przełamaniem wnętrzarskiej rutyny będzie regał drabina – jego konstrukcja jest ciekawa, więc w takim miejscu na pewno wyeksponujesz kolekcję ulubionych tytułów.
Słyszałeś kiedyś o shelfie? To trend, który narodził się na Instagramie – chodzi tu o zdjęcia ciekawie wystylizowanych półek. Ty tez możesz zrobić shelfie swoich półek na książki. Wystarczy, że obok tomów ustawisz na półkach różne dekoracje, jak np. rośliny doniczkowe, plakaty w ramkach, obrazki, ceramikę itd. Dzięki temu całą aranżacja będzie ciekawsza, a regał nie będzie przesadnie wypełniony książkami.
Nie samymi książkami miłośnik literatury żyje. Jeśli aranżacja mieszkania ma odzwierciedlać twoje literackie pasje, warto zadbać o dodatki i dekoracje, które będą do niej tematycznie nawiązywać. Ciekawym pomysłem są plakaty z cytatami z książek, które możesz wykonać nawet samodzielnie. Wystarczy wybrać ulubiony cytat i skorzystać z jednego z darmowych programów graficznych, a potem wydrukować i oprawić projekt. W efekcie uzyskasz spersonalizowaną dekorację. Dobrym rozwiązaniem będą też podpórki na książki, które pomogą utrzymać tomu na regale w ryzach.
Ale wracając jeszcze na chwilę do książek – to przecież również piękne przedmioty. A gdyby wyeksponować je tak, jak zrobiono to na zdjęciu?
Teraz czas na kącik czytelniczy. Jeśli ślęczenie nad kolejnymi tomami ma być przyjemne, musisz zadbać o wygodny fotel do czytania lub inne miejsce. Może to być wspomniany już fotel, kanapa, łóżko czy leżanka – ważne, aby odpowiednio zaaranżować otoczenie, w którym będziesz zgłębiać kolejne literackie światy. Warto uzbroić się w zapas poduszek – jeśli będziesz chciał spędzić kilka godzin z książką w ręku, to przecież nie usiedzisz prosto w jednej pozycji. Poduszki mogą posłużyć jako podnóżek lub dzięki nim rozsiądziesz się jeszcze wygodniej. Dodatkowo dodadzą one całej aranżacji wiele przytulności, więc w jesienne i zimowe wieczory nie będziesz się nawet zastanawiać, jak spędzić wolny czas – twój kącik do czytania będzie oczywistym wyborem.
Kolejnym uzupełnieniem aranżacji kącika do czytania będą koce i pledy. Po pierwsze wyglądają świetnie, po drugie po kilku godzinach w fotelu do czytania możesz po prostu nieco zmarznąć. W pobliżu ustaw też niewielki stolik pomocniczy – wszak musisz gdzieś odstawić kubek z herbatą.
Kolejna rzecz to oświetlenie. Nie zdawaj się na tylko na główny punkt świetlny, który zapewnia światło w całym pomieszczeniu. Znasz powiedzenie, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego? Jest w nim trochę prawdy – główne źródło światła nie zapewni ci należytego oświetlenia do czytania. Dobrym rozwiązaniem są lampki kreślarskie – mają one regulowane przeguby, co pozwala na zmianę ustawienia oświetlenia w zależności od pozycji, w jakiej czytasz.
Nie zapominaj też o oświetleniu dekoracyjnym. Obok czysto użytkowego źródła światła, w twoim przytulnym kąciku do czytania warto uwzględnić też oświetlenie ozdobne. Może to być bardzo modna girlanda światełek, ale równie dobrym pomysłem będą po prostu świecie i lampiony. Książka, poduszki, koc i ciepły blask nastrojowego światła – brzmi dokładnie tak, jak to, co Duńczycy zwykli nazywać hygge, prawda?
Autor: Kamila Zalińska-Woźny