Data modyfikacji:

Kolor seledynowy – pomysły aranżacyjne

Kolor seledynowy to piękna, choć ciągle mało popularna barwa we wnętrzach. Seledynowy orzeźwia i jednocześnie koi, przywodząc na myśl dojrzałe oliwki. Warto wykorzystać jego moc. Zobaczmy, jak wkomponować tę barwę w swoim domu.
Seledynowe aranżacje
Według Wikipedii, nazwa koloru pochodzi od imienia sułtana Saladyna panującego w XII wieku w Syrii, który słynął m.in. ze swej kolekcji chińskiej porcelany z celadonu, czyli szarawego, grubego szkliwa o zielonkawej barwie. W naturze najbardziej zbliżoną do koloru seledynowego jest barwa oliwkowa, z tą różnicą, że seledynowy jest nieco jaśniejszy, bardziej promienny, choć nadal widoczna jest w nim gasząca nuta szarości.

Seledynowy czy miętowy? Znajdź różnice!

Seledynowy często bywa mylony z miętowym – nic dziwnego, to bardzo podobne odcienie. Nawet producenci farb określeniem „Celadon” nazywają często całkiem różne barwy. Zatem ustalmy: miętowy jest mieszanką zieleni z odrobiną błękitu i bieli, zaś kolor seledynowy to połączenie ciepłej zieleni z szarością i bielą. Miętowy będzie dobrze wyglądał w towarzystwie seledynowego. Seledynowy sprawdzi się w połączeniach z innymi pastelowymi odcieniami – pasować będą pudrowy róż, ciepły żółty i jasny pomarańcz, a także turkusowy błękit i groszkowa zieleń. O ile miętowy jest orzeźwiający i odrobinę magiczny, to kolor seledynowy jest bardziej spokojny i ma w sobie więcej łagodności, ale też soczystości i naturalności. Oba kolory są obecnie szalenie modne i – nie oszukujmy się – wiele osób ich nie rozróżnia – dlatego często nazwy stosuje się zamiennie. Na potrzeby tego tekstu skoncentrujemy się jednak na odcieniu seledynowym – ciepłym, czystym, jasnym, z nutą szarości i bieli, przypominającym dojrzałą, zieloną oliwkę.

Wystrój jak z nadmorskiego pensjonatu

Odcień seledynowy to obok błękitu, granatu i bieli, jeden z najczęściej spotykanych w wystroju wnętrz w nadmorskich pensjonatach i hotelowych pokojach. To dlatego, że bardzo dobrze wygląda obok wymienionych odcieni, kojarzonych właśnie z marynarskim stylem. Możesz urządzić taki wakacyjny kącik we własnym domu! Wybierz seledynowy odcień farby i pomaluj nią ścianę za łóżkiem. Przydadzą się ramki na zdjęcia w tym odcieniu i oliwkowy pled.

Kolor seledynowy w salonie

Oliwkowa zieleń rzadko jest wybierana, by zdobić ściany naszych salonów. Szkoda, bo jest świeża, soczysta, choć przygaszona, dobrze komponuje się z białymi meblami i jasnymi podłogami z drewna. Może ozdobisz seledynową tapetą z delikatnym wzorkiem choć jedną ze ścian? Dobierz naturalne akcesoria – wiklinowy dywan, plecione z morskiej trawy osłonki na doniczki oraz fotele z wikliny. Dodaj jasne – beżowe lub białe pledy i poduchy. Stół możesz nakryć lnianym obrusem. Całe wnętrze stanie się wówczas lekkie i przejrzyste. A jeśli w salonie ustawisz kilka dużych, soczyście zielonych roślin, np. palmy, paprocie lub monstery, pokój będzie przypominał ogród zimowy. Zieleń na jednej ze ścian dobrze się skomponuje z soczystością roślin doniczkowych. Ściany możesz też ozdobić makramami.

Seledynowy pokój dziecinny

Odcienie zieleni – mięta, groszkowy i seledynowy, często spotkać można w pokojach dla dzieci.
Barwy te sprawiają, że pomieszczenie wydaje się zadbane, sprzęty poukładane, a przestrzeń czysta i zapraszająca. Dlatego często w pokojach dziecinnych spotkasz zielone komody, dywany i pościel. Rzadziej seledynowe będą ściany – to mocna barwa, której nadmiar może przytłaczać. W zestawieniu z równie popularnymi w dziecinnych pokojach szarościami i jasnym różem, seledynowy podkreśli ich delikatność.

Soczysta świeżość, czyli seledynowa łazienka

Twoja łazienka może być również seledynowa – wybierz płytki na ścianę w tym odcieniu i dobierz śnieżnobiałą wannę, sedes i umywalkę. Szafki w tym zestawieniu kolorystycznym również powinny być jasne – najlepiej właśnie białe. Ale mogą być też utrzymane w szarościach – kolor ten zagra z nutą szarości obecną w seledynowym. Na zasadzie kontrastu możesz też jedną ze ścian ozdobić czarną, błyszczącą płytą, czarna może być też podłoga. Uważaj z szachownicą – seledynowy jest mocnym kolorem, a jeśli połączysz go z czarno-białymi płytkami, w pomieszczeniu będzie zbyt dużo przykuwających uwagę elementów. Szachownica na podłodze sprawdzi się na pewno w łazience utrzymanej w bieli i jasnym drewnie, zaś wybierając seledyn, lepiej będzie zostać przy pastelach i bieli.

Kuchnia w zieleni

Kuchnia w zieleni? Dobry pomysł. Niekoniecznie wszystkie szafki muszą od razu być zielone – mogą takie być za to krzesła przy stole w przestrzeni jadalnej, płytki na ścianie lub dodatki. Możesz też dobrać do białych szafek zielone, błyszczące fronty. Seledynowa zastawa będzie bardzo elegancka, możesz też poszukać kompletu sztućców z uchwytami w tym kolorze. Urządzając i wykańczając kuchnię lub aneks, możesz też zamiast kafelków zaplanować szkło barwione na ścianie nad blatem.
Autor: Agnieszka Jastrzębska