Data modyfikacji:

Kolory na salonach, czyli najlepsze kolory do pokoju dziennego

Jaki kolor ścian w salonie? To pytanie, od którego powinieneś zacząć swoją wnętrzarską układankę, jaką jest wystrój pokoju dziennego. Odpowiednio dobrana kolorystyka sprawi, że twój pokój dzienny będzie nie tylko wyglądał znakomicie, ale też stanie się przyjaznym miejscem, w którym czas zwolni, a ty się błogo zrelaksujesz.

Aranżacja wnętrz to skomplikowana układanka. Musisz dobrać i dopasować do siebie nie tylko poszczególne meble i dodatki, ale też uwzględnić równowagę kolorystyczną. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wystrojem pomieszczeń i wydaje ci się, że jesteś zupełnie zielony, jeśli chodzi o kolorystykę, mam dla ciebie garść praktycznych wskazówek, które pomogą ci odpowiednio dobrać barwy do salonu.

Równowaga kolorystyczna

Wnętrzarska gra w kolory nie jest sprawą łatwą. Nie trudno bowiem popaść w skrajności – urządzić wnętrze bez wyrazu, zdominowane przez jedną barwę lub przeciwnie – przesadzić z doborem kolorów. Jeśli zatem chcesz uniknąć tych wnętrzarskich wpadek, dobierając kolory do salonu postaw przede wszystkim na jedną barwę dominującą. To ona będzie podstawą całej aranżacji i do niej dobierzesz pozostałe odcienie.

Nie oznacza to jednak, że musisz zdecydować się na tylko jeden kolor ścian w salonie. Jeśli chcesz zestawić ze sobą różne odcienie, nie zapominaj o wybraniu tej jednej podstawowej. Musisz bowiem wiedzieć, że aby osiągnąć aranżacyjną równowagę, w jednym pomieszczeniu nie powinno się stosować więcej niż 4 kolory. Ten aranżacyjny umiar pozwoli ci trzymać swoją wnętrzarską fantazję w ryzach, dzięki czemu łatwiej unikniesz wpadki.

Stawiaj na naturalność

Salon to szczególne pomieszczenie w twoim domu. Tu przyjmujesz gości i odpoczywasz po całym dniu lub tygodniu pełnym obowiązków. Dlatego właśnie wystrój pomieszczenia powinien korzystnie wpływać na twój nastrój  oraz wprowadzać pozytywną atmosferę. Zastanawiając się zatem, jaki kolor do salonu wybrać, stawiaj na barwy, które dobrze wpłyną na twoje samopoczucie.

Są to przede wszystkim kolory naturalne, które odwołują się do barw występujących w otaczającej nasz przyrodzie. Biel, beż, brąz, szarość, błękit oraz zieleń to kolory, które wywołują pozytywne skojarzenia związane z naturą, dlatego dzięki nim w pomieszczeniu zapanuje przyjazna atmosfera. Poszukując barwy głównej, która zdominuje aranżację wnętrza, najlepiej stawiać na te najbardziej neutralne odcienie, czyli biel, beż oraz szarość.

Pewnie przeciwnicy aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim już tupią nogami ze złości. Masz już dość wszechobecnej bieli i szarości? Spokojnie, Skandynawowie doskonale wiedzą co robią. Neutralne barwy stanowią dobre tło dla aranżacji wnętrza. Do bieli, szarości oraz beżu łatwo dobierzesz pozostałe kolory do salonu. Stawiając na neutralną bazę zapewnisz sobie też większe pole do manewru podczas dekoracji pomieszczenia. Taka kolorystyka łączy się bowiem dobrze z większą ilością barw, niż zdecydowane odcienie. W efekcie będziesz mógł wymieniać dekoracje pomieszczenia np. w zależności od aktualnego sezonu czy pory roku, a aranżacja wciąż będzie wyglądać spójnie i pięknie.

Mocne akcenty, czyli siła dodatków

Nie myśl jednak, że próbuję ci wcisnąć kolejny przepis na skandynawską nudę. Jak już wspomniałam neutralne kolory świetnie łączą się z większością kolorów. Kolejnym krokiem do osiągnięcia wnętrzarskiej harmonii w aranżacji pokoju dziennego, jest dobór dodatków. To właśnie one mogą stanowić twoje mocne akcenty kolorystyczne. Pamiętaj jednak, żeby łączna liczba barw zastosowanych w stylizacji wnętrza nie byłą zbyt duża – to mogłoby wywołać wrażenie chaosu.

Intensywne barwy będą wyglądać świetnie na domowych tekstyliach, jakich w aranżacji pokoju dziennego przecież nie brakuje. Firany, zasłony, koce, pledy, poduszki dekoracyjne, tapicerka mebli itp., świetnie sprawdzą się w roli dodatków o intensywnej kolorystyce. I tak jak wspomniałam, daje ci to też łatwy przepis na szybką metamorfozę wnętrza – wymieniasz dekoracyjne tekstylia na takie w innych barwach, które wciąż będą pasowały do twojej neutralnej bazy.

Koło barw

Kolorystyczne eksperymenty znacznie ułatwi sprawdzenie twoich wymarzonych barw na kole kolorów. Jest to wzornik, który pozwala łatwo sprawdzić, jak poszczególne barwy wybadają w zestawieniu ze sobą. Te które leżą po przeciwnych względem siebie stronach koła, to barwy kontrastujące. Ich połączenie pozwoli ci osiągnąć mocny i wyrazisty efekt. Jeśli zdecydujesz się na kolory ścian w oparciu o zasadę kontrastu, musisz mieć się na baczności. Łatwo bowiem o kolorystyczny zawrót głowy – pamiętaj – co za dużo to nie zdrowo. W takim przypadku postaw na maksymalnie 2 kolory.

Z kolei barwy sąsiadujące ze sobą na kole barw to tzw. kolory pokrewne. Łącząc je ze sobą uzyskasz stonowany rezultat aranżacyjny. Przykładowe kolory pokrewne to żółty, pomarańczowy i czerwony.

Sprawdzam!

Kolory ścian w salonie możesz łatwo zmienić. Wystarczy wolny weekend, puszka z farbą, narzędzia malarskie i chęci do pracy, aby twój pokój dzienny przeszedł efektowną metamorfozę. Zanim jednak chwycisz za pędzel lub wałek, przetestuj kolory. Poszczególne odcienie mogą wyglądać inaczej w warunkach oświetleniowych, jakie panują w twoim domu czy w mieszkaniu koleżanki. Postaw zatem na testery farb. Jeśli jesteś przekonany do metamorfozy, wybierz kilka testerów i pomaluj nimi fragmenty ścian. W ten sposób przekonasz się jaki kolor do salonu będzie pasował najlepiej i w efekcie unikniesz aranżacyjnej wpadki.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny