Zanim przejdziemy do omówienia charakterystyki korytarza loftowego, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym tak naprawdę charakteryzuje się ten styl.
Historia loftów
Pierwsze współczesne lofty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w latach 70. Mieszkali w nich artyści, którzy najczęściej nielegalnie zajmowali i adaptowali przestrzenie w starych magazynach oraz halach fabrycznych, tworząc w nich własne studia. Zjawisko to było popularne przede wszystkim w dużych metropoliach, takich jak Nowy Jork, a w latach 80. kompletnie skomercjalizowało się i ucywilizowało. Za przeróbkę postindustrialnych budynków wzięli się wówczas zwykli deweloperzy, którzy nowo tworzone lofty sprzedawali głównie singlom oraz młodym i dobrze zarabiającym bezdzietnym parom. Moda na lofty przybrała na sile w latach 90. i przeniosła się do Europy. Nieodmiennie zaczęła się ona też łączyć z wysiłkami, których celem było uratowanie cennej architektury przemysłowej z XIX i XX wieku. W Polsce pierwsze prawdziwe lofty powstały w latach 2000.
Styl loftowy – ogólna charakterystyka
Mieszkania w stylu loftowym z reguły powinny oferować otwarte i funkcjonalne przestrzenie z wysokimi sufitami i dużymi oknami. Dominującym materiałem na ścianach jest cegła lub beton. Jeżeli chodzi o podłogi, zaleca się stosowanie prostych desek lub paneli w neutralnych kolorach, dobrze sprawdzą się tutaj też surowe wylewki. W wnętrzach loftowych unikamy korzystania z kolorów, dominują w nich bowiem odcienie szarości oraz głęboka czerń. Rezygnujemy też z używania dużej liczby ozdób i dekoracji. Dodatkiem podkreślającym charakter wnętrza są za to wyeksponowane elementy konstrukcyjne budynku, a także industrialne oświetlenie oraz stare lub nowoczesne meble.
Loftowy korytarz – co należy wiedzieć?
Loftowy korytarz jest wizytówką naszego domu i pierwszym pomieszczeniem, jakie zobaczą nasi goście. W klasycznych loftach jest on połączony bezpośrednio z salonem lub kuchnią. Aby zachować styl wnętrza, unikamy więc stosowania klasycznych drzwi oddzielających wnętrze od reszty mieszkania. Jeżeli musimy już stosować jakąś przegrodę, powinniśmy zdecydować się na lekkie drzwi przesuwane na szynach, przypominające te montowane w magazynach. Mogą być one wykonane ze szkła lub desek.
Kolory w loftowym korytarzu