Data publikacji:

Korytarz w stylu loft – jak urządzić korytarz w stylu loft?


Fascynacja wnętrzami loftowym w naszym kraju rośnie z roku na rok. Z artykułu dowiesz się, jak urządzić w domu korytarz w stylu loft, poznasz też ogólną charakterystykę tego typu aranżacji.
korytarz
Zanim przejdziemy do omówienia charakterystyki korytarza loftowego, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym tak naprawdę charakteryzuje się ten styl.

Historia loftów


Pierwsze współczesne lofty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w latach 70. Mieszkali w nich artyści, którzy najczęściej nielegalnie zajmowali i adaptowali przestrzenie w starych magazynach oraz halach fabrycznych, tworząc w nich własne studia. Zjawisko to było popularne przede wszystkim w dużych metropoliach, takich jak Nowy Jork, a w latach 80. kompletnie skomercjalizowało się i ucywilizowało. Za przeróbkę postindustrialnych budynków wzięli się wówczas zwykli deweloperzy, którzy nowo tworzone lofty sprzedawali głównie singlom oraz młodym i dobrze zarabiającym bezdzietnym parom. Moda na lofty przybrała na sile w latach 90. i przeniosła się do Europy. Nieodmiennie zaczęła się ona też łączyć z wysiłkami, których celem było uratowanie cennej architektury przemysłowej z XIX i XX wieku. W Polsce pierwsze prawdziwe lofty powstały w latach 2000.

Styl loftowy – ogólna charakterystyka


Mieszkania w stylu loftowym z reguły powinny oferować otwarte i funkcjonalne przestrzenie z wysokimi sufitami i dużymi oknami. Dominującym materiałem na ścianach jest cegła lub beton. Jeżeli chodzi o podłogi, zaleca się stosowanie prostych desek lub paneli w neutralnych kolorach, dobrze sprawdzą się tutaj też surowe wylewki. W wnętrzach loftowych unikamy korzystania z kolorów, dominują w nich bowiem odcienie szarości oraz głęboka czerń. Rezygnujemy też z używania dużej liczby ozdób i dekoracji. Dodatkiem podkreślającym charakter wnętrza są za to wyeksponowane elementy konstrukcyjne budynku, a także industrialne oświetlenie oraz stare lub nowoczesne meble.

Loftowy korytarz – co należy wiedzieć?


Loftowy korytarz jest wizytówką naszego domu i pierwszym pomieszczeniem, jakie zobaczą nasi goście. W klasycznych loftach jest on połączony bezpośrednio z salonem lub kuchnią. Aby zachować styl wnętrza, unikamy więc stosowania klasycznych drzwi oddzielających wnętrze od reszty mieszkania. Jeżeli musimy już stosować jakąś przegrodę, powinniśmy zdecydować się na lekkie drzwi przesuwane na szynach, przypominające te montowane w magazynach. Mogą być one wykonane ze szkła lub desek.

Kolory w loftowym korytarzu

Dominującymi barwami w korytarzu w stylu loftowym powinny być odcienie szarości, czerń oraz neutralne biele. Jasne barwy zaleca stosować się w wąskich i niewielkich przestrzeniach. Coraz popularniejsze staje się także wzbogacanie wnętrza mocnymi akcentami kolorystycznymi, najczęściej wykorzystuje się do tego celu żółcie, pomarańcze, turkusy oraz czerwienie.

Ściany w loftowym korytarzu

Trudno wyobrazić sobie prawdziwie loftowy korytarz bez przynajmniej jednej dobrze wyeksponowanej ceglanej ściany, która jest jednym z podstawowych wyznaczników tego stylu. Najlepiej wykorzystać do tego celu odsłoniętą ścianę konstrukcyjną budynku, nie należy przy tym przejmować się jej niedoskonałościami lub ubytkami, nadają one bowiem unikalnego charakteru pomieszczeniu. Strukturę ściany dodatkowo podkreślamy odpowiednim oświetleniem.

Jeżeli z różnych przyczyn nie możemy sobie pozwolić na skucie tynków lub mieszkamy w bloku, sięgamy po płytki cegłopodobne, które najczęściej malujemy na jednolity kolor. Dla największego realizmu i dobrego efektu warto jednak stosować płytki, które wykonane są z prawdziwej ciętej cegły, często pochodzącej z odzysku. Alternatywą jest też kompletnie surowa betonowa ściana.

Umeblowanie loftowego korytarza

W loftowym korytarzu unikamy zbyt dużej liczby mebli, przestrzeń powinna być otwarta i minimalistyczna. Ewentualne półki są zazwyczaj wykonane z prostego drewna połączonego surowym i grubym metalowym szkieletem, najczęściej w kolorze czarnym. W podobnym stylu wykonane są ławki, siedziska oraz półki na buty. Ciekawym rozwiązaniem jest także postawienie w pełni metalowych szafek, przypominających te ustawiane w publicznych szatniach lub starych wieszaków z odzysku.

W sklepach bez problemu znajdziemy meble stworzone z myślą o stylu loftowym. Warto jednak także poszukać używanych mebli pasujących do naszej koncepcji wnętrza lub wykonać je samodzielnie, korzystając z różnych znalezionych elementów.

Oświetlenie w loftowym korytarzu

Korytarz loftowy oświetlamy najczęściej przy pomocy nowoczesnych lamp z surowego metalu, które powinny charakteryzować się dużymi kloszami oraz stylizowanymi żarówkami LED naśladującymi klasyczne żarowe modele. We wnętrzach tego typu sięga się też po stare metalowe karnisze lub oprawki używane w obiektach przemysłowych. Wprowadzają one specyficzny klimat, zwłaszcza jeżeli są przerdzewiałe lub widocznie obite i zarysowane. W ofercie sklepów znajdziemy obecnie także nowe egzemplarze lamp naśladujących tego typu industrialny wygląd.

Dodatki w loftowym korytarzu


Korytarz loftowy przyozdabia się najczęściej plakatami, obrazami lub starymi tabliczkami informacyjnymi pochodzącymi z obiektów przemysłowych. Pozostałe elementy dekoracyjne ogranicza się do minimum. Akcentem podkreślającym charakter wnętrza są także odsłonięte rury hydrauliczne i gazowe lub widoczna instalacja elektryczna.