Kowal bezskrzydły. Co to takiego?
Kowal bezskrzydły to pluskwiak. Dorosłe osobniki osiągają 1,5 cm długości. Mają czerwone ciało i charakterystyczne, czarne plamki. Dwie okrągłe i jedna trójkątna pośrodku pozwalają go rozpoznać. Niektórym osobom mogą przypominać biedronki, choć z nimi nie mają wiele wspólnego. Jak sama nazwa wskazuje, owady nie potrafią latać. Choć dorosłe osobniki mogą wykształcić skrzydła, to z nich nie korzystają.
Kowala bezskrzydłego najczęściej możemy spotkać wczesną wiosną oraz jesienią. Osobniki przebywają zazwyczaj w skupiskach, co może budzić niepewność lub panikę. Lubią przesiadywać na pniach drzew, oknach czy ławkach.
Czy kowal bezskrzydły jest groźny?
Widząc duże skupiska owadów, możemy obawiać się, że te nas zaatakują. Na szczęście nasze obawy są zupełnie bezpodstawne. Kowal nie gryzie ludzi i jest dla ich całkowicie bezpieczny. Co więcej, pluskwiaki te są pożyteczne dla środowiska. Lubią przesiadywać w ciepłych, nasłonecznionych miejscach, np. na murkach czy nagrobkach. Kowale żywią się owocami lipy, martwymi i chorymi owadami, odchodami. Przebywając w dużej grupie, wysysają soki z roślin. Czasami dochodzi pomiędzy nimi do wzajemnych ataków, podczas których zjadają same siebie. Jednak nigdy nie atakują ludzi.