Data modyfikacji:

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnie otwarte stały się bardzo popularne. Nic w tym dziwnego, mają wiele zalet: są funkcjonalne, dzięki nim mieszkanie jest bardziej przestrzenne, stanowią świetne rozwiązanie dla osób towarzyskich. Mają jednak swoje wady. Zanim zdecydujesz się na otwartą kuchnię musisz się dobrze zastanowić.

Wady kuchni otwartej

Jeżeli jesteś osobą, która nie lubi mocnych zapachów, wydzielających się podczas gotowania, kuchnia otwarta może być dla Ciebie problemem. Mimo wietrzenia i dobrej jakości okapu, to i tak zapach przyrządzanych potraw będzie unosił się w salonie. Kolejną przeszkodą może być nieład i hałas, który towarzyszy kuchennej krzątaninie. Jeżeli pracujesz w salonie i zależy Ci na chwili spokoju, wówczas odgłosy i zapachy z kuchni mogą być przeszkodą.

Kuchnia, która integruje

Lubisz towarzystwo podczas gotowania? Pomyśl o kuchni otwartej. Nawet kiedy inni współlokatorzy nie będą Ci pomagać, to i tak będziesz miał możliwość porozmawiania z nimi. Taka kuchnia jest też dobrym rozwiązaniem podczas różnych spotkań towarzyskich. Trzeba przynieść sól lub podgrzać potrawę? Nie ma najmniejszego problemu, bo wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Decydując się na otwartą kuchnię, musisz zainwestować w dobrej jakości okap, który będzie pochłaniał zapachy. Pomyśl także o wentylacji i sprawdzaj, czy dobrze funkcjonuje. Podczas gotowania unosi się duża ilość pary wodnej, która roznosi się nie tylko po kuchni, ale także po całym salonie. Zaletą kuchni otwartej jest też dodatkowa przestrzeń, którą zyskuje mieszkanie. Kilka ścian mniej sprawia, że salon staje się naprawdę dużym pomieszczeniem. Rozwiązanie sprawdza się w małych mieszkaniach, ale jest też chętnie wykorzystywane w domkach jednorodzinnych.

Osoby, które dysponują większą powierzchnią, mogą pomyśleć o wyspie w kuchni. Podczas gotowania każdy dodatkowy blat jest cenny. Pozyskana dzięki wyspie powierzchnia, może być wykorzystana jako miejsce do przyrządzania potraw lub pełnić funkcję stołu. Kolejnym rozwiązaniem jest umieszczenie na wyspie zlewozmywaka, zmywarki lub kuchenki, co najlepiej zaplanować już etapie budowy, bo wiąże się to z koniecznością doprowadzenia instalacji. Wyspa ma nie tylko praktyczne zastopowanie, ale jest też bardzo ciekawym elementem wnętrza.

Autor: Ola Sztobryn