Data publikacji:

Kuchnia w stylu Hampton – jak urządzić kuchnię w stylu Hampton?


Polacy coraz częściej interesują się aranżacjami mieszkań wykonanymi w stylu Hampton. Jest to esencjonalny sposób urządzania domów przez amerykańską klasę średnią i wyższą, charakteryzujący się jasnymi i bardzo eleganckimi wnętrzami. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zaplanować kuchnię w stylu Hampton.
kuchnia
O stylu Hampton słyszy się w naszym kraju coraz częściej, przy rozważaniu pomysłów na różnego typu wnętrza. W przeciwieństwie do wielu klasycznych stylów architektoniczno-wnętrzarskich, które narodziły się na Starym Kontynencie, Hampton wykształcił się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jego nazwa odnosi się bezpośrednio do miejsca jego genezy, a więc popularnych miejscowości wypoczynkowych nad Atlantykiem. Chodzi o miasteczka Southampton i East Hampton na Long Island, zbiorczo i potocznie określane nazwą „The Hamptons”.

Ze względu na piaszczyste plaże i na bliskość Nowego Jorku, miejscowości były (i są nadal) miejscem, w którym od smogu i gwaru metropolii w weekendy oraz lato chroniła się elita Wielkiego Jabłka. Zamożni nowojorczycy, począwszy od końca XIX wieku, budowali tutaj nadmorskie letnie rezydencje. Ich elegancki, lekki i jasny wystrój, często wzbogacony różnymi akcentami marynistycznymi, stał się podstawą stylu Hampton, obecnie kopiowanego w domach oraz mieszkaniach na całym świecie. W artykule zawarliśmy najważniejsze informacje na temat metod aranżacji na jego modłę. Dowiedz się zatem, jak powinna wyglądać kuchnia w stylu Hampton.

Charakterystyka stylu Hampton we wnętrzach


Wnętrza przygotowane w stylu Hampton charakteryzują się jasnością i przestronnością, a także eleganckim morskim lub marynistycznym klimatem wprowadzonym przez dodatki i turkusowe lub niebieskie akcenty kolorystyczne. Podłogi koniecznie wykonane powinny być z drewna, na ścianach może pojawić się lekka boazeria lub różnego rodzaju listwy dekoracyjne. Wysokiej jakości, lekkie klasycystyczne meble wykonane są z naturalnych materiałów (w tym z wikliny lub bambusa), poszycia i zasłony zrobione są najczęściej z prostych jedno- lub dwukolorowych lnianych lub bawełnianych tkanin. W nocy wnętrza rozświetlają żyrandole, a także podwieszane lub stojące lampy, które nie rzucają się zanadto w oczy. Pomieszczenia wypełnione są również wieloma akcesoriami i bibelotami, wśród których nie brakuje też donic z rozłożystymi tropikalnymi roślinami lub wazonów z kwiatami.

Kuchnia w stylu Hampton – co należy wiedzieć?


Kuchnia w stylu Hampton jest pomieszczeniem otwartym i połączonym z salonem lub jadalnią, które oferuje wiele wolnej przestrzeni. Koniecznością dla pomieszczeń w tym stylu są więc wyspy kuchenne lub barki z taboretami, przy których spędza się wolny czas.

Kolory w kuchni Hampton

Jeżeli chodzi o kolory, w kuchni Hampton dominować będzie przede wszystkim biel. Przełamujemy ją na kilka sposobów. Na zasadzie kontrastu, niektóre ściany lub elementy dekoracyjne (jak np. zasłony) przyjmują głębokie lub pastelowe odcienie błękitów i turkusów, które nieodmiennie kojarzą się z morzem. Równie dobrze możemy postawić także na harmonijnie współgrające z bielą szarości, popiele i beże.

Płytki w kuchni Hampton

Na ścianach w kuchniach Hampton kładziemy proste jednokolorowe płytki. Wybieramy zazwyczaj błyszczącą białą lub pastelową glazurę. Popularnym rozwiązaniem są wąskie prostokątne kafle naśladujące cegły. Równie często kafle zastępują jednak także płyty wykonane z marmuru, które łączą się w spójną całość z blatami z tego samego materiału.

Podłogi w kuchni Hampton


Zamiast pyłek na podłodze w kuchniach Hampton kładzie się deski lub panele podłogowe (zaleca się wysokiej jakości modele winylowe), najczęściej w ciemnym odcieniu dobrze kontrastującym z jasnymi meblami i ścianami. Element ozdobny stanowią dywany i chodniki.

Meble w kuchni Hampton

Meble w kuchni Hampton są zazwyczaj całkowicie białe i reprezentują styl klasycystyczny, szafki posiadają więc np. ozdobne i często przeszklone fronty wyposażone w profilowane metalowe rączki i uchwyty. Blaty zrobione są z naturalnego drewna lub eleganckiego kamienia, najczęściej z marmuru dodającego wnętrzu odpowiedniej klasy. Sprzęt AGD nie jest ukrywany, na eksponowanym miejscu pomieszczenia znajdziemy dużą lodówkę i kuchenkę.

Armatura w kuchni Hampton

Zlewozmywak jest najczęściej wpuszczony bezpośrednio w kamienny lub drewniany blat. W przypadku baterii równie dobrze sprawdzą się nowoczesne i minimalistyczne modele, jak i te w stylizacji vintage.

Dodatki i oświetlenie w kuchni Hampton


Jeżeli chodzi o oświetlenie, stawiamy na tradycyjne podwieszane lampy w stylu vintage lub żyrandole, które zazwyczaj umieszczane są tuż nad kuchenną wyspą. Całość mogą uzupełniać małe i nowoczesne reflektory lub oświetlenie podsufitowe. Podstawowymi dodatkami w kuchniach Hampton będą wazony, miski oraz przywołane już wcześniej naturalne tkaniny, z których wykonywane są obicia krzeseł, obrusy oraz zasłony okienne. Dla podkreślenie charakteru wnętrza korzystamy też z morskich i żeglarskich akcentów, takich jak muszle, marynistyczne obrazy, figurki itd.